6 лечебни билки срещу депресията



Лечебните свойства на билките са известни още от Древността. Употребата на тези природни лекарства спомага за борбата на човешкия организъм срещу редица болести, една от които е депресията. Депресията е сериозно медицинско заболяване, което често пъти е пренебрегвано от българина. Но истината е, че в наши дни все повече хора страдат от често главоболие, лошо настроение, постоянна умора, раздразнителност и проблеми със съня. Ако изпитвате два или повече от изброените симптома, то коварната болест е обзела и вашето ежедневие. Добрата новина е, че тя се лекува успешно и с фитотерапия! Ето и някои от билките, борещи се с депресията:

Жълт кантарион – една от най-разпространените билки в България. Може да се закупи и от аптеките. Лечебните му свойства спомагат за обмяната на веществата в мозъка, поради което могат да доведат до дълготрайно подобрение на настроението. Съставката хиперицин, съдържаща се в жълтия кантарион, бори депресията със своето успокояващо въздействие.

Сибирски женшен – облекчава симптомите на тревожност и депресия чрез повишаване на равновесие на невротрансмитери като допамин, епинефрин, серотонин и норепинефрин. Сибирският женшен е познат още от дълбока древност като средство за притъпяване на усещането за безпокойство. От векове се използва в китайската медицинска практика.

Кора от магнолия – лечебните й свойства са открити от китайците. В древната медицина кората от магнолия се използва за облекчаване на обща тревожност. Новите научни изследвания доказват, че в състава на лечебната билка влизат две важни съединения – хонокиол и магнолол, които регулират хормона на стреса – кортизол. Ефективността на кората от магнолия срещу безпокойството я прави полезен продукт за тези, които страдат от безсъние.

Маточина – наричат я „успокояваща билка“. Флавоноидите и фенолните киселини, които влизат в състава й, са отговорни за различните й благоприятни качества. Тази билка обикновено се използва като успокоително против депресия и тревожност, но също така маточината се използва и при лечението на стомашни болки, грип, понижаване на високо кръвно налягане, регулиране на менструалния цикъл при жените.

Розмарин – тази билка расте под формата на ароматен вечнозелен храст, а чудотворните й свойства от векове са известни на света. Чай от розмарин или капсули, пълни с изсушени листа от розмарин са много добри при лечение на депресия. Чаят от розмарин има силно успокоително действие, той може да се приема в добавка и с жълт кантарион.

Валерианът е невероятно силно успокоително, действащо и при безсъние. Валерианът е цъфтящо растение , вирее в Европа и части от Азия . Цъфти през лятото в розово , а понякога и в бяло, има сладък аромат . Въпреки че е бил използван в миналото за немедицински цели, включително като парфюм, тази билка привлича вниманието на древните гърци и римляни, които първи откриват потенциала на валериана като лекарство срещу безсъние. Предполага се, че валерианът има специални химични свойства, които са полезни при лечението на тревожност.

Билколечението е една набираща популярност терапия, която може да се прилага както самостоятелно, така и в комбинация с хранителна или хормонална терапия. И докато антидепресантите са предназначени да принудят химията на тялото да действа по определен начин – например за изкуствено увеличаване на въздействието на химически вещества в мозъка, то фитотерапията е съобразена главно с пациента на който се прилага, с неговото психическо и физическо здраве.

Важно е винаги да информирате Вашия лекар, ако сте решили да започнете да използвате лекарства на билкова основа, използвате алтернативна терапия или комбинирате такава с конвенционалното медицинско лечение.


Какво четем:

🔴 Деси Радева: Исках да емигрирам, но Слави Трифонов ме убеждаваше да не го правя

🔴 35 години любов между Петя Силянова и Иван Иванов (СНИМКИ)

🔴 Бойко Борисов: Приемам всяка градивна критика и работя по нея с правителството (ВИДЕО)

Източник: spisanie



Коментари



горе