Един от най-важните и светли празници е в четвъртък-9 имена празнуват,



На този ден започнали родилните мъки на Божията майка. Товна е денят на свети Игнатий Богоносец.

На 20 декември Православната църква отбелязва паметта на светията. Нарича се Богоносец, тъй като когато е малко дете, Исус Христос го вдигнал на ръце и казал на учениците си “Истина ви казвам, ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно.” Свети Игнатий служи четиридесет години като епископ на църквата в Антиохия.

 

Имен празнуват Игнат, Искра, Искрен, Огнян, Огняна, Светла, Светослав, Пламен, Пламена!

 

В българските вярвания денят се нарича Игнажден и за народа на 20 декември започва Новата година. Денят се смята, че има магическа сила и за това предците ни следели всички символи и знаци през този ден, извършвали се и много магически ритуали.

Игнажден се свързва със зимното слънцестоене и се смята за началото на новата година. В някои области на България го наричат Нов ден. Другите названия на празника са Игнат и Млада година. Много е важно какъв човек ще влезе пръв в къщата - добър или лош, защото според народните вярвания от това зависи каква ще е цялата година.

Който пристъпи пръв прага на дома, се нарича "полазник", домакинята му дава игнатово кравайче и той сяда начело на трапезата. Рано сутринта на Игнажден жените наклаждат огъня, слагат гърне с вариво и приготвят тесто за хляб. От него омесват колаци за всеки член на семейството и един колак, който оставят за Бъдни вечер. Приготвят се и малки гевречета ("подкови"), поръсени със сусам.


Според християнските представи от Игнажден започват родилните мъки на Божията майка, които продължават до Коледната нощ. Ако сте жена и планирате забременяване, не работете на този ден по въпроса! 


Група обреди са отправени и към обновление в семейството. Където има отраснала дъщеря, ритуално се предвещава нейната женитба през новата година. Към това е насочена магическата сила на таен магически обред за замесване на тесто с любовни билки. Това тесто не се пече, а се оставя да се изсуши в продължение на 12 денонощия. Всяка сутрин тестото се пренася в следваща къща и всяка нощ около него се събира група жени, които го "пазят".


Интересни са поверията, свързани с празника:

Ако на Игнажден времето е ясно, през април ще има суша.

Ако вали дъжд, през април ще има дъждове и плодородие.

Добре е, ако на Игнажден, а също и по Коледа вали сняг.

Ако на Игнажден времето е облачно, реколтата ще е добра и в кошерите ще има изобилие.

Времето през следващите 12 дни на месеца - от 20 до 31 декември - показва времето през 12-те месеца на идващата година. 20 декември определя какво ще е времето през януари.

Не бива да се изнася нищо от къщата - най-вече огън, жар или сол - за да не излезе берекетът.

Не се иска и не се дава нищо назаем.

Не се става от трапезата по време на ядене, защото кокошките няма да мътят. 

Не се шие и плете, за да не се заплитат червата на кокошките и да снасят.


Какво четем:

🔴 Как една българка пожертва детето си за Освободителната кауза

🔴 Ученици от Мадан разплакаха от радост възрастни хора от дома във Фатово

🔴 Момчето в инвалидната количка от Полски Тръмбеш ще учи биотехнологии

Източник: За Жената



Коментари



горе