Отровата, наречена червило
Така любимият на
Една от най-опасните съставки са фталатите. Според най-новите изследвания те може да окажат вредно въздействие върху структурата на ДНК, да доведат до безплодие, както и да увредят плода при бременност.
Наситеният цвят понякога се постига с опасни съставки като например тартразин – Е102, за който се смята, че може да предизвика парене, изпръхване на устните, дори пристъпи на астма и уртикария.
Рисков е и Е104 – хинолиново жълто. Използва се в по-бледи нюанси червила. Причинява кожни проблеми и е забранен за употреба в Австралия, САЩ и Норвегия.
Друг опасен оцветител е т.нар. червено 2G – Е128. То е забранено за употреба в храните от 2007 г. заради изследвания, доказващи, че действа неблагоприятно върху нервната система. Смята се, че може да доведе до гадене и повръщане, дори до кислороден глад и да предизвика смърт. Днес обаче Е128 продължава да се използва в някои червила.
Някои от багрилата, използвани дори в скъпите червила, всъщност са деривати от въглищен катран. Те крият риск от алергии, обриви, астма, мигрени, диария, повръщане.
Използвана добавка в червилата е и бензоената киселина (Е210). Тя може да причини астматичен пристъп, неврологични разстройства и безсъние. В някои марки дори се съдържат канцерогенни вещества като олово и парафин.
Специалисти подчертават обаче, че дори да избирате скъпи червила, това съвсем не означава, че съдържат по-малко вредни вещества. Напротив, колкото по-трайно е едно червило и с по-наситен цвят, толкова повече оцветители и консерванти съдържа.
Какво четем:
🔴 Почина големият български журналист Величко Скорчев🔴 Дънките, които ще са абсолютен хит тази година (снимки)
🔴 Това е билката, която Ванга е давала на хората с наднормено тегло и им е помагала да отслабнат
Източник: mila
Коментари
