Не прекалявайте: 6 продукта, които не е необходимо да се мият, и дори е опасно
Всеки знае, че измиването на храна преди готвене е добър начин за предотвратяване на хранителни отравяния и премахване на различни видове замърсители. В повечето случаи това е правилно, но всъщност има няколко вида зеленчуци, месо и други храни, които могат да станат неприятни за вкуса или дори да навредят на тялото след цялостно измиване. По-долу са описани 6 продукта, които не трябва да се мият преди готвене.
Гъби
Миенето на гъбите може сериозно да увреди вкуса и качеството им. Факт е, че гъбите имат много силна абсорбция и след измиване е почти невъзможно да се изсъхнат напълно. Измиването ще доведе до поемане на големи количества вода, което може да направи гъбеното ястие влажно, безвкусно и опасно. Като алтернатива на водата, използвайте хартиена кърпа за почистване на този продукт, просто ги избършете със суха хартиена кърпа и избършете всички замърсявания и отломки от гъбите. Ако готвите гъби, можете внимателно да отстраните замърсяванията с нож.
Яйца
Като правило, яйцата се подлагат на интензивно почистване в птицефермата с помощта на специални машини, така че не е необходимо да ги миете у дома. На черупката на яйцата има специален защитен слой, който е много ефективна защита срещу бактерии и салмонела. Пълното изплакване премахва защитното покритие заедно с бактериите Salmonella, затова продуктът трябва да се поддържа чист в хладилника, за да се избегне повторно засяване с патогени.
Пиле
Основното измиване на домашните птици в мивката може да увеличи шансовете ви за хранително отравяне. Това е така, защото в процеса на измиване или накисване във вода преди готвене, бактериите на повърхността на продукта проникват по-дълбоко във влакната на тъканите, остават там и започват активно да се размножават. В допълнение, при измиване на сурово пилешко месо, можете да разпространявате бактериите в кухнята чрез пръскане. Най-добрият начин за унищожаване на патогените е добра топлинна обработка на месото, като кипене или пържене.
Риба
Измиването на сурова риба носи същите рискове като измиването на пилешко и червено месо. Когато се опитате да почистите морските дарове в мивката, всъщност разпространявате вредни бактерии на повърхността, които вероятно няма да бъдат почистени с гореща пара или дезинфектанти, преди да влязат в контакт с други храни. Също така измивате ценни и питателни рибни сокове, увреждате вкуса и разваляте цвета на продукта, който е особено ценен в готовото ястие. Отстранете люспите от рибата, но не изплаквайте продукта след това. По този начин вие не само ще получите по-вкусна и питателна храна, но и не разпространявате патогенните бактерии към други повърхности и храни.
Червено месо
Никога не накисвайте червеното месо преди да го измиете и готвите по същите причини, както пилешкото и рибното месо. Освен факта, че измиването на червеното месо може да доведе до проникване на микроби в други храни и ястия, всъщност изплакването с вода може значително да повлияе на качеството и вкуса на продукта в крайното ястие. По време на контакт с вода, месото става по-гумено и безвкусно, ароматът му се губи, а допълнителната влага в месото води до прекомерно изпарение при готвене от излишната вода, което също влияе на вкуса след готвене. По-добре избършете червеното месо с хартиена кърпа, за да отстраните излишната влага преди готвене.
Ориз
Разбира се, в някои случаи трябва да измиете ориза, преди да започнете да готвите ястието. Например, трябва да се измие зърното, ако оризът е бил преработен по време на производството на талк или оризов прах, което сега е доста рядко. Измиването на ориза преди готвене премахва някои от естествените нишестета, които покриват повърхността му. Това намалява лепкавостта на сварения ориз, което води до ронлива храна. Ако използвате ориз с кръгли зърна за готвене, например ризото, тогава измиването ще повлияе неблагоприятно на кремовата текстура и вкуса на готовия продукт.
Дадохме само няколко препоръки относно това кои храни не трябва да се мият преди готвене. Въпреки това, да се измие или да не се измие дадена храна зависи от вас. В крайна сметка, вие сте този, който се грижи за вашето здраве и вкуса на готовото ястие. Подхождайте мъдро към процеса и бъдете бдителни, когато приготвяте храна.
Какво четем:
🔴 Спомени от соца: Заплатите бяха 300 лв., хладилникът струваше 500🔴 Смях! Култови бисери от казармата
🔴 Как да се избавим от черната плесен у дома
Източник: Petel