Извънредна промяна за всички българи, живеещи на Острова! Заради Брекзит те няма да...




Голяма част от нашенците във Великобритания ще изпитат огромни затруднения да приложат изискваните документи
Британското правителство отменя таксата при подаване на молби от европейски граждани за постоянно пребиваване във Великобритания след 30 март (предвидената дата за Брекзит). Това предадоха медиите на Острова. След като Великобритания напусне Европейския съюз (ЕС), гражданите на блока – сред които са и българите, вече няма да разполагат автоматично с правото да живеят на британска територия, предава Блиц.

Тереза Мей тропна по масата и каза тежката си дума за Брекзит  Правителството първоначално заяви, че всички желаещи да останат във Великобритания трябва да подадат молба и да платят такса на стойност 65 британски лири за възрастен, 35 лири за дете. В пилотен режим от днес започва процедурата по регистрация на всички граждани на ЕС във Великобритания, които искат да продължат да живеят или работят там без виза след Брекзит.

Живелите във Великобритания не по-малко от пет години лица имат право да подадат молба за постоянно пребиваване, а живелите по-малко от пет години могат да кандидатстват за получаването на "предварителен статус". Таксата при подаване на молба ще продължи да се събира до 30 март, а регистриралите се до тази дата ще получат парите си обратно. За нерегистриралите се съществува опасност от депортиране.

Гореща новина, свързана с Брекзит  Британският премиер Тереза Мей заяви, че правителството е взело решението за отмяна на таксата след изразеното във връзка с нея недоволство от над трите милиона граждани на ЕС, живеещи и работещи във Великобритания.

Голяма част от българските граждани (около 250 000) ще изпитат огромни затруднения да приложат изискваните документи: нямат договори за наем, сезонните работници нямат договори за работа, нямат социален номер, какъвто всеки, който работи във Великобритания трябва да притежава, нямат банкови сметки.

Все документи, без които не може. Една част от тях няма да могат да предоставят документите и заради езиковата бариера, заради ниска дигитална грамотност. Процедурата ще бъде онлайн, на английски език, а това са предимно хора с ниска квалификация.

Това коментира наскоро пред Dir.bg Нишан Джингозян, инициатор и съосновател на Българския център за социална интеграция и култура в Лондон. Той подчерта, че "процедурата струва пари: 65 лири за възрастен и 35 лири за дете", което също ще създаде проблеми. По време на кампанията за референдум бе обещано, че процедурата ще е безплатна, напомни Джингозян.


Какво четем:

🔴 Слави Трифонов осмя кмета на Стара Загора, който поиска 5000 лв. заради "смешник"

🔴 6-годишно момченце почина от грип

🔴 Грипът уби трима само за ден! Д-р Ангел Кунчев обяви какво трябва да (не)правим

Източник: flagman



Коментари



горе