Как България гонеше разбойниците
Поредният бит лекар, полицай, военен... У нас е имало два особено тежки криминални периода - след Освобождението и след Първата световна война
Днес, когато побоят над лекари, учители, полицаи и военни се превърна в национален спорт, а новините приличат на криминална сводка, ще е най-малкото поучително да си припомним онзи дух на закона и българската държава, който я превръща в първа военна и икономическа сила на Балканите в началото на XX век.
България е имала два особено тежки криминални периода - единият непосредствено след Освобождението, другият след Първата световна война. И в двата периода из България почва да шетат на воля такива
огромни и добре
въоръжени
разбойнически
чети и банди,
че до тях “добре облечените бизнесмени” от 90-те изглеждат като начинаещ люлински бабаит до якудза. И когато на държавата й писнало да яде бой, тя взела, че приела два закона. Единият от времето на Стефан Стамболов, другият - от управлението на Александър Стамболийски. И двата закона са с почти еднакво наименование - първият на Стамболов се казва Закон за изтребление на разбойничеството, а втория закон на Стамболийски дори е още по конкретен, той се казва “ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците”.
Това не са закони с размерите на “Война и мир”, те са кратки и ясни. Всичко на всичко 15 члена. Ще ви цитирам някои от тях дословно. (Запазен е автентичнит правопис - б. р.)
“Чл. 1. Разбойникъ се счита онзи, който по навикъ или занаятъ самъ или съ други лица извършва грабежъ, насилие или убийство съ цель за ограбване…
Чл. 2. Изтреблението на разбойниците въ околията, дето са се появили, се възлага на полицията, жандармерията и войската. Ако тая сила е недостатъчна за изтребление на разбойниците, околийскиятъ началникъ може да образува потери, съ които да ги преследва...
Чл. 5. Потераджия, който убие или залови разбойникъ, получава награда отъ 5-20 хиляди лева. Ако ли потераджията или длъжностното лице, което ги преследва бъде убито, семейството му получава до 50 000 лв. обезщетение и инвалидна пенсия. Ако ли само осакатее, то получава награда до 20 000 лв. и инвалидна пенсия. Лекуването на всички ранени и заболели по преследване на разбойниците е безплатно…….
Чл. 8. Министерството на вътрешните работи може да назначи, колкото намери за нуждно, специални лица агенти за преследване на разбойниците...
Чл. 11. Заловените разбойници се съдятъ отъ областния съдъ въ околийския центъръ, въ района на който са заловени, въ 7-дневенъ срокъ отъ залавянето им…
Чл. 12. Осъдениятъ на смърть разбойникъ се обесва на публично място въ центъра на околията……
Чл. 15. Настоящиятъ законъ отменя всичките закони, които му противоречатъ...”
Точка. За една година при Стамболов с разбойничеството е приключено, икономиката приживява истински бум, левът става златен, а
малка България
през 1902 г. има
вече по-голяма
армия от САЩ
в абсолютни числа, а не на глава от населението и между другото седмите по численост и сила военновъздушни сили в света. Сигурно това кара тогавашния американския президент Теодор Рузвелт да каже за нас, българите:
“Българите са непоколебими патриоти. Тези пет века са послужили като пещ, която създава от българите човеци от най-забележителен и най-силен тип. Никой не е мислил, че те могат да се издигнат. Страшните опасности, които преживели българите през повече от 20 поколения, като че бяха пречистили пяната на техните натури и бяха оставили само здравата стомана на техния състав. С трезвост и постоянство в характера и в една злощастна война със Сърбия още от самото начало показаха, че бяха проникнати от рядък военен гений. Патриотизмът на българина е не само едно вълнение, което е резултат на някаква реч, държана от всенародно ликуване, което прави добрите мъже и жени да изпълняват по-ревностно гражданския си дълг.
За българина той означава непоколебима твърдост в убеждението, една страстна привързаност към независимостта и народния успех като единствена алтернатива за предотвратяване на ужасното робство.... Дори и подемът на Япония не е бил така поразителен като засилването и напредъка на България.”
Такива неща говорел за нас Теодор Рузвелт, чийто лик е изсечен в планината Ръшмор, заедно с тези на президентите Вашингтон, Джеферсън и Линкълн. Може да си припомним думите му и духа на старите български закони следващия път, когато видим по телевизията поредната пребита баба, лекар, полицай или военен.
Какво четем:
🔴 Ето го режимът на Ирина Белчева ,която смъкна 60 кг за 8 месеца и стана Мисис България!🔴 Скоростната напитка на д-р Емилова за пречистване и отслабване
🔴 Саня събра всички погледи с приказни тоалети- като истинска принцеса е (снимки)
Източник: 24 часа