Кукурякът - зимната грация, след която идва пролетта



Ако решите да съберете семената и да ги засеете, те трябва да са тазгодишни, за да имате успех

Изящните и красиви цветчета на кукуряка са едни от най-ранните, които се появяват напролет наред с кокичетата.

През Средновековието кукурякът е използван като билка за лечение на всякакви болести. Има обаче и изследвания, че не трябва да се приема безразборно и в големи количества.

В наши дни се отглежда заради интересните цветове.

Красивите им наведени главички носят някаква елегантност, особено ако са част от аранжимент в саксия. Разнообразието им идва от различните нюанси на розовото, бялото и тъмночервеното, които свободно се кръстосват по естествен път и хибридизират. Понякога

може да се

появи неочаквано

красива

комбинация

Цъфтят дълго време, постепенно цветовете остаряват и избледняват, като запазват грацията си, а семенниците се превръщат в интересни шушулки, които носят семената на бъдещи необикновени екземпляри.  

Те са горски растения и предпочитат сенчести и полусенчести места, нямат нищо против глинеста почва, но не трябва да са в мочурливо място.

Ако искате те да са част от аранжимент в саксия, подберете останалите растения да са семпли, за да допълнят и да подчертаят красивите тонове и очарователните цветчета на кукуряка (Hellebore).

Например комбинацията на градинска папрат, бръшлян, бяла иглика и кукуряк “Коледна роза” (Helleborus niger) или изтънчените розови пръски по цветчетата на Double Ellen Spotted (на снимката) ще подчертае красивата семплота на кукуряка.  

Всичките по-горе изброени растения изискват една и съща среда и условия на растеж, така че в саксията ще им е добре заедно. Не забравяйте да поставите няколко средно големи камъка или парчета от счупена керамична саксия на дъното, за да подобрите дренажа.

Ако кукурякът ви расте в градината в цветна леха, не забравяйте да орежете всички стари миналогодишни листа до нивото на земята, преди новите цветни пъпки да са се показали. Така ще предотвратите разпространението на гъбичната болест (черни петна по старите листа), а също ще покажете и изяществото на новите цветове.

Кукуряците

имат много

цветен

прашец

и за първите пчели и други насекоми, които често летят през ранните пролетни слънчеви дни, това е основен източник на протеин.  

Ако решите да съберете семената на кукуряка и да ги засеете, то те непременно трябва да са свежи, т.е. тазгодишни, за да имате успех. Имайте предвид, че невинаги новото растение ще бъде точно като родителя.

Доста объркващо е, но също и вълнуващо, защото никога не се знае каква интересна комбинация ще се получи. От семка до цвят ще минат поне три години, но чакането си заслужава.

Цветовете варират от бледозелено (биологичния вид, който идва от нашите географски ширини), бяло, през нежно розово, жълто до тъмно виненочервено, с пръски около тичинките или просто тъмен кръг. Венчелистчето също може да е единично или двойно, като пола на балерина.

За да получите точно копие на оригиналното ви растение, кукурякът може да се извади от земята или саксията през есента и да се раздели. За да ви е по-лесно, измийте корените обилно с вода. За съжаление, само големи и мощни растения могат да оцелеят след разделяне.  

За да оцените красотата и финеса на тези цветя, трябва да ги разгледате съвсем отблизо. Повдигнете шапчицата им и се възхитете. Насладете се на зимната грация, ефирната красота на кукуряка, предвещаващ идването на пролетта!


Какво четем:

🔴 Тризнаци проплакаха в Плевен

🔴 След бъбречна трансплантация, 16-годишната Поли отново е на училище

🔴 Дизайнерът Невена Николова коментира роклята си, която Никол Шерцингер избра

Източник: 24 часа



Коментари



горе