Искър и Арда - българският Клондайк
Златната треска удари и България. На цени до 5000 лева за декар продават земя край река Струма заради добива на злато чрез промиване на пясък по реката. След изнасянето на техниката от златарите теренът се рекултивира и отново се използвa за земеделие.
Къде са най-златоносните реки у нас? Под кои мостове и край кои завои, меандри и местности се промива най-много от скъпия благороден метал? И колко може да се спечели от него?
Карта на златото в България
Отговорите на тези въпроси най-добре знае Кирил Стаменов - основател и председател на Българската асоциация на търсачите на самородно злато и метеорити у нас.
"Златни песъчинки има най-много в реките Искър, Огоста и Арда. Много колеги са откривали по 2-3 грама злато след пресяване от водата. Колежка ми се обади, че е събрала 20 г, и я насочих към златар в Пловдив, който да го купи", сподели пред "България Днес" запаленият златотърсач.
Кирил Стаменов пресява златни песъчинки в река край община Братя Даскалови
Манията му по търсене на самородно злато датира от повече от 35 години. Тогава мъжът живее във Враца, а Северозападът му остава в сърцето и досега. Затова е и неслучайно, че в класацията за най-златоносни реки две от тях минават именно там - Искър и Огоста.
"Река Огоста, където се влива в чашката на едноименния язовир до Монтана, е най-голямата драга за злато у нас по време на комунизма. Сега всичко е съсипано, има големи дупки, но и до днес продължават да вадят и промиват самородно злато от водата", разкрива Стаменов.
Река Искър също е записана със златни букви в картата на търсачите на подводно имане. Хора, членуващи в асоциацията на Стаменов, разказвали за добър добив на благородния метал в най-дългата река у нас малко преди Мездра. Те обхождали района от Черепишкия манастир, който е построен до самия водоем, та чак до общинския град. Преди да се видят първите блокове на железничарския град и да се стигне до местния ВЕЦ, мъжете промили няколко грама злато.
Късчета злато колкото 20 стотинки, извадени от родните реки
Този район на Искърското дефиле се оказва богат на златни песъчинки във водата. Именно между селата Люти брод, Зверино и Елисейна Кирил Стаменов започнал да търси и промива скъпоструващия метал преди повече от три десетилетия. "В Искър в Зверино се влива и река Златица, чието име говори само по себе си", разкрива още доайенът на златотърсачеството у нас, а тези места отдавна фигурират в известната сред хората на Стаменов карта на златото в България.
Търсачи на съкровища от цялата страна откриват Клондайк и в закътано място под железопътния мост на влака от Берковица към Монтана. Там, в бедния Северозапад, река Бързия тече буйна, а едрият пясък е жълт като благородния метал. Кирил Стаменов организира именно в района големи събори на златотърсачите. Сега е преместил мястото на събитието на легендарната "Златна нива" между Павел баня и община Братя Даскалови.
Натурален родопски рубин от Маджарово
"Откриваме сезона на 13 април там. Имаме над 1000 активни участници от цялата страна. Организираме състезания с металдетектори, промиване на злато в легени за време, томболи, награждаване, лекции и беседи за търсенето на самородно злато", разказва още Стаменов.
Цената на един грам от скъпия метал варира между 55 и 60 лева. Като се приспаднат разходите за гориво, храна и оборудване, става ясно, че търсенето му по-скоро е хоби и почивка, отколкото начин за бързо забогатяване. Малцина са онези, които вадят повече златни песъчинки и могат да се похвалят с добри доходи.
"Някои предпочитат да го продават на златар, други го вграждат в пръстени, обеци и колиета, защото е много ценно и красиво. Но е абсурд да се забогатее", категоричен е шефът на златотърсачите в България.
Пресяване на златни късчета в Искър край Враца
Кирил Стаменов разкрива, че златоносни реки у нас са още Мечка край Първомай, която е приток на Марица, и Луда Яна до Панагюрище. Край бреговете на водоемите Стаменов организира по-малки събори, където пресяването на златни частици също кипи с пълна сила.
"На 13 юли се събираме на "Леденика" над Враца, а на 10 август на река Арда край Маджарово. Там също е изключително златоносно място. На 7 септември си даваме среща и на голямата поляна край Старозагорските минерални бани, където пак ще има състезания и награди", споделя още златотърсач щ1.
С металдетектори край Маджарово
В търсенето и надпреварата участват и едни от най-големите магазини за металдетектори и друга златотърсаческа техника и консумативи, чиито шефове и служители също са членове на асоциацията. В центъра на столицата дори има магазин, където освен техника, се предлага и самородно злато.
1 кг злато вадят от Мътивир
"Повече от килограм злато само за няколко месеца е изваден от водите на река Мътивир край Ихтиман. Находището е измъкнато със специални машини и разширяване на коритото", спомня си Кирил Стаменов.
Река Мътивир
Централна Средна гора също е богата на залежи от златни песъчинки. От двете страни на Балкана всичко е в благородния жълт метал, убеден е Кирил.
"Освен в чашката на язовир ДОгостаУ, от Вършец до Белоградчик също е голям златоносен район. Там са пресети и промити много грамове самородно злато от немалко хора", разкрива още шефът на златотърсачите у нас.
Какво четем:
🔴 Бърз коментар от журналиста Иван Бакалов: Защо Борисов обещава, като не е Тодор Живков?🔴 Борете се за правата си, българи! Тук в Родината си!
🔴 Козунак без месене - Лесна рецепта
Източник: Днес.БГ