Кърмеща Богородица твори чудеса в русенско село






Едно от най-малките населени места у нас е село Пепелина. То се намира в живописния каньон на река Черни Лом, само на 35 км от областния град. Селото е пръснато на три склона, разделено от река Черни Лом. В населеното място няма даже магазин, но църквата му е прочута навсякъде в околията, защото през 2012 г. в нея бе открита чудотворната икона на света Богородица Млекопитателница. Уникалната светиня е копие на едноименната чудотворна икона, притежание на Хилендарския манастир в Света гора, Атон.

Тя се съхранява в храма на килията "Типикарница" в столицата на монашеската република Карея. Тази икона е много почитана на Балканския полуостров и в Русия. Специалистите са убедени, че копието от с. Пепелина е изрисувано в края на ХIX в. от известния живописец Цаню Захариев от Тревненската живописна школа. Предполага се, че изработката му е била възложена през 1880-1882 г. от местни жители, които са се молили иконата да покровителства децата и жените в селото. Това е единствената православна икона, на която света Богородица е изобразена, кърмеща младенеца Иисус.

На нея хората се молят за здраве и вярват, че тя помага при различни заболявания. В България подобни икони са голяма рядкост. Известни са едва четири, една от които е тази от Пепелина. Всеки ден пред храма, в който я съхраняват, се тълпят вярващи, които отправят молитвите си
пред чудодейния лик.

Интересът към чудотворната икона на кърмещата Богородица от откриването ѝ насам не стихва. Славата ѝ е надхвърлила пределите на страната. Наред с русенци и миряни от различни краища на България в православния храм се стичат християни и от съседна Румъния, чули за кърмещата Мадона край Дунав. Вярващи в чудото са и хората от Пепелина, които се молят за нов шанс за красивото им селце.


Четете още:

🔴 Всичко, което не знаем за чудото, наречено манов мед

🔴 Мановият мед - черното злато на Странджа

🔴 При източена карта съдете банката да ви върне парите





Източник: Ретро





Коментари

горе