Старозагорският митрополит Киприан: Няма родител 1 и 2, Бог е благословил семейството – мъж и жена



- Ваше Високопреосвещенство, преди дни избухна скандал със становище на Светия синод по отношение на Стратегията за детето, което беше публикувано в официалния сайт на Българската патриаршия. Оказа се обаче, че синодът не я е разглеждал, а служителка превишила пълномощията си. Остава впечатлението, че всеки в Синодалната палата прави, каквото си иска. Така ли е?

- Ние, членовете на Светия синод, получихме текста на становището на електронните си пощи. Очакваше се да посочим възраженията си, ако има такива. Мейлите обаче получихме на 6 февруари, крайният срок беше 8-ми, който за такъв важен документ е малък. То не беше прието, макар и да бе публикувано на страницата на Светия синод и Българската патриаршия. То не е наше официално становище. Качено е на сайта от Културно-просветния отдел на синода, някой го е направил на своя глава. В края на февруари документът ще бъде разгледан от Светия синод и ще излезем със становище. Когато става въпрос за такива важни въпроси, като този, отнасящ се за децата, не бива нещата да се притискат от ден за два, както се случи. Получи се неприятна ситуация, която беше обяснена от Русенския митрополит Наум, който пръв реагира в публичното пространство.

- В самата стратегия са засегнати важни въпроси, например за правото на защита на интересите на детето. В набеденото становище на синода се правеха внушения за забрана на абортите по желание, тъй като интересът на детето трябвало да се защитава от момента на зачеването. Вие споделяте ли такава позиция? Трябва ли да се износва бременност, която е в резултат на изнасилване, например?

- Това е много сложен въпрос, на него не би следвало да се реагира спонтанно веднага. Разбира се, че човек е създаден по Божие допущение с любов от Бога, защото едно семейство се събира с любов. Децата се зачеват с любов и следва да бъдат отгледани в християнска среда с подобаващото възпитание. Когато обаче зачеването е в резултат на изнасилване, майката съвсем естествено не може да приеме своето дете, защото то не е в резултат на благословената от Бога любов. Има обаче и семейни среди, които нямат свои деца, но отглеждат чужди с любов и създават от тях християни и личности. Не е тайна, че самият аз съм оставен в детски дом, но ме отгледа жена, която не ме е родила. Тя ми даде цялата си любов и майчина грижа. В нейно лице аз имам една прекрасна майка. Моята родна сестра беше отгледана от други хора в Бургас, а аз в Казанлък. Тя също получи изключителни родителски грижи и любов. Тези семейства ни възпитаха и ни дадоха смисъла на живота. И двамата получихме първите майчини ласки от жени, които не ни бяха родили, но на практика ни дадоха всичко. Затова този въпрос е изключително сложен и всеки човек има право на избор, защото е създаден със свободна воля. Надявам се след обсъждане Светият синод да вземе възможно най-правилното решение.

- Майка Ви музикантка ли е, тя ли Ви насочи към музиката?
- Не. Биологичният ми баща е гайдар от Широка лъка. После вкъщи забелязаха, че имам интерес към музиката и ми създадоха условия да се развивам в тази насока.

- Как успявате с всички отговорности? Вие сте митрополит, музикант – дирижирате престижни хорове, дори в Старозагорската опера, записвате компактдискове?

- Когато е по призвание, може да се съвмести и развива. Ето, виждате, има и добри спортисти, пък и музиканти, както и обратното. Погледнете само Валери Божинов, отличен футболист и много добър глас, пее и записва клипове.

- Впрочем в набеденото за синодално становище беше изказано мнение, че децата до 7-годишна възраст не бива да се оставят в детски градини и да не тръгват по-рано на училище, а да бъдат отглеждани вкъщи. Как бихте коментирали този въпрос от гледната точка на съвремието?

- Това виждане се корени в традициите на българската семейна среда. В Битие, когато Бог наказва Адам и Ева, казва, че тя ще ражда с мъки, а той ще прехранва семейството си с труд. Това означава, че Той е благословил жената да бъде вкъщи, да е домакиня и възпитателка на децата, а бащата да се грижи за препитанието. До 1944-1945 г. в България е съществувала своеобразната професия домакиня. Съпругите са се грижили за дома, с промяната на политическата обстановка са застанали редом с мъжете на струговете, поточните линии и във всички сфери. Малцина от младите хора знаят, че някога имаше детски градини и ясли към фабриките и заводите. Възпитанието си те получаваха от други хора. Така беше нарушена основната, благословената от Бога единица – семейството. Майката е тази, която с най-голямо чувство и с обич може да въведе детето в православието и да съгради в него християнските ценности. Свети Апостол Павел казва за семейството: „Бъдете една малка Христова Църква, в която винаги да цари благият Христов дух“. Ето това е нарушаването на правото майката да възпитава детето си и нарушаването правото на детето да бъде със своята майка, от която да получи възпитанието.

- Но какво се случва, ако семейството не е християнско, не е вярващо?

- Няма човек, който да не вярва в нещо. Едни казват, че вярват в доброто, други в милосърдието. Нима Христос не е добротата, не е милосърдието?! Моделите се създават в семействата, те се създават поколения наред. Ние в Стара Загора например имаме прицърковно училище за възрастни. С тях много добре работи отец Йордан Карагеоргиев, имаме и Християнски младежки клуб. Тепърва започваме, крачка по крачка, да връщаме семейните ценности и традиции. Основната роля на свещениците е да научат хората, че православието не е религия, а начин на живот.

- Преди броени дни френският парламент прие на първо четене заменянето в документите на „майка“ и „баща“ с „родител 1“, „родител 2“. Мотивът е: „Поправката е с цел укрепване на семейното разнообразие“. Според Вас логично ли е това?

- В семейството няма „родител 1“, „родител 2“. Едно дете се прави с любов от двама – мъж и жена, които Бог е събрал и съчетал. И никой няма право да ги разлъчва, да се отрича от това. Какво означава това 1 и 2?!

- Имат се предвид хомосексуални двойки, които осиновяват деца.

- Това не е нормално. Повтарям: Господ ги съчета мъж и жена! Нищо друго не може да бъде признато, няма „родител 1“, „родител 2“. Обществото, което наблюдава разкрепостеността на европейските законодателства, влияе пагубно за възпитанието на децата в каквато и да е религия, в случая говорим за православието. Защо нашият парламент не приеме такъв закон?!

- Защо?
- Защото в българското общество все още е запазена православната вяра, истината, че семейството може да бъде само мъж и жена. И само те могат да създадат деца с любов и да ги възпитат. Помните как Светият синод излезе с остро становище по отношение на Истанбулската конвенция и беше подкрепен от обществото. У българина все още са останали здрави патриархални корени. Има и такива, които искат въвеждането на някои неща, но Бог избавя България от такива неприятни ситуации и законопроекти.
- Светият синод на БПЦ все още няма становище по църковния въпрос в Украйна. Кога можем да го очакваме?
- Светият синод е назначил комисия по този въпрос, на която аз съм председател. Трябва да се подготвим за такова становище. Трябваше да огледаме всичко много внимателно – и позицията на РПЦ, и тази на Константинополската патриаршия, а след това да я изкажем дипломатически, за да не изпаднем в противоречие нито с едната, нито с другата. Ние сме една църква и Тялото Христово е едно. Ако ние разделим хитона, не сме Христови ученици, не сме приемници на апостолите. Очаквам да се излезе с такова становище, но все още не сме получили т. нар. мирно писмо от Киевския митрополит и на цяла Украйна Епифаний (Православна църква в Украйна, получила автокефалия от Вартоломей І, б.ред.). След това можем да разгледаме въпроса по същество.

- По време на служебното ви посещение в Русия неотдавна в медиите там излезе информация, че подкрепяте УПЦ към Московската патриаршия. Какво всъщност се случи?

- Беше направен доста неточен превод на мое интервю. Питаха ме кога Светият синод ще излезе със становище. Единственото, което отговорих, е, че още няма отговор на този въпрос и се надявам, с Божията помощ, той да бъде решен по каноничен път. Ако не е приет именно по каноничен път, той не може да бъде приет от останалите православни църкви. После разказах мой спомен от впечатляващ кръстен ход по време на честванията на 1300 години от Кръщението на Киевска Русь, в който участваха над 250 000 души. Тогава имаше представители от всички православни църкви, причастихме се от едната Чаша. Заявих, че се моля Богу това да се случи отново. Думите ми бяха преведени свободно, но от записа се чува ясно какво казвам на български език. Преводът не съответстван на казаното от мен.

- Кои православни църкви са взели позиция по украинския въпрос към днешна дата?

- Сръбската и Полската православна църква, както и Православната църква на чешките земи.

Визитка:

Роден е на 8.3.1976 г. в гр. Казанлък

Завършва средно музикално образование през 1995 г. в родния си град

Приема монашество на 1.9.1996 г. в Рилския ставропигиален манастир от Драговитийския епископ Йоан, с духовен старец Старозагорския митрополит Панкратий

От октомври 1996 г. до края на 1998 г. изпълнява послушанието ефимерий в Казанлъшкия манастир „Св. Богородица“ и паралелно завършва двугодишния курс на СДС „Св. Йоан Рилски“, след което е приет в клира на Врачанската епархия като и. д. игумен на Тръжишкия манастир „Св. прор. Илия“

От 2000 г. е назначен за протосингел на Врачанската митрополия

Избран е за Старозагорски митрополит от Св. синод на БПЦ-БП на 11.12.2016 г. в синодалния параклис "Св. княз Борис-Михаил" в София

 


Какво четем:

🔴 Кристиан Костов оглави най-голямата китайска музикална класация с 11 млн. споделяния

🔴 Благодаря ти, мамо! И прости!

🔴 6 стихчета за Баба Марта

Източник: Монитор



Коментари



горе