В каньона на Чернелка – сред тишината на легендите(СНИМКИ)



 

 Красота, изваяна от природата и все още не съсипана от многолюдно човешко присъствие. Това можете да откриете, ако се разходите из каньона на малката река Чернелка, който е само на 12 километра от Плевен. Започва от село Горталово и свършва при село Къртожабене. Дълъг е над шест километра. Ако пък се заговорите с някой от местните хора, ще научите, че освен почти девствена природа, той е пълен и с легенди.

Реката се вие като змиорка между и под скалите. През каньона минава екопътека с много мостчета. Чернелка обаче не винаги е кротка. Пролетно време приижда така, че после се налага част от мостчетата да се ремонтират. Сред гората и на няколко поляни се направени места за отдих – с огнища за барбекю и сковани от дърво заслони за пикник.

В района има стотици малки и големи пещери. Ерозията е издълбала причудливи фигури в скалите, които са високи над 30 метра. Тишината се нарушава само от ромона на водата и птичите гласове. Пътеката е без сериозни изкачвания и спускане – разходката по нея не е натоварваща дори за малки деца. Легендите, свързани с местността, са и от римско време, и от годините на турското робство. Те започват от самото начало на екопътеката – при Цепената скала. На това място се разиграл чутовен сблъсък между Крали Марко и черния арапин Муса Кесаджия. Битката продължила три дни и три нощи. Апаринът усетил, че не може да надвие Крали Марко, и хукнал да бяга. Ядосан, нашият юнак ударил със сабята си 25-метрова скала и я разрязал като буца сирене. Следите от гнева на Марко Кралевити личат и досега по разцепената скала.

В другия край на екопътеката е Провъртеника – кръгъл отвор, издълбан в близо 15 метрова скала – в горната си част е с диаметър около три метра, а в долната е около метър. Отворът „виси“ точно над минаващата под скалите река. Легендите за появата му са няколко, но всички са категорични, че той е дело на човешка ръка. Според една от тях, преди много, много години в района живеели две враждуващи племена. Едното – горе на скалата, а другото – долу при реката. „Долните“ не позволявали на „горните“ да слизат да си наливат вода. Затова „горните“ издълбали скалата и стигнали до реката.

В района има останки от късно-антични и средновековни крепости, запазена част от римски път, карстови извори и други интересни за любопитния посетител места.Тук са снимани много български и чуждестранни филми. Всичките са на историческа тематика. Край Горталово са заснети и последните кадри с Апостол Карамитев в „Сватбите на Йоан Асен“. В последните дни от живота си големият български актьор се озовал в селото, защото една от заснетите вече ролки с филма се оказала повредена. Наложило са да снимат материала наново. Въпреки тежкото си здравословно състояние, Апостол Карамитев дошъл, за да направи дубъл на изгубените сцени. Няколко дни след като приключили работата по снимките си отишъл от белия свят.  


Какво четем:

🔴 За пример! Жена отслабна с 2 метра (СНИМКИ) Днес

🔴 Ски спускане с носии на 3 март в Пампорово

🔴 Къде са царските хора 10 години след излизането им от властта (СНИМКИ)

Източник: Актуално



Коментари



горе