Бойните маршове на България изплуват от забравата
През Социализма обаче химнът е пригоден за звучи в услуга на Варшавския договор. В текста се появява партията, която води победния армейски строй. Редакцията, а на места и пълната подмяна на текстовете с идеологическа цел, оставя в заблуда неедно поколение. Популярната „Партизан за бой се стяга“ също е била боен химн,написан от Кирил Христов - „Идем, идем, сган проклета! Виж, тракийските полета“
„Тука който дойде, той пише. След като музиката е написана, най-лесно се краде върху нея“, обобщи Узунов и допълни: „И ние трябва да тръгнем да събираме отначало, защото паметта ни е на парчета. Това е един опит да започвам да ги лепим. Аз не мисля че това ще е последния диск, който ще направим, защото много песни си заслужават да бъдат изпълнени наново“.
С десетилетия музикалната памет на бойните маршове от времето на Третото българско царство е системно унищожавана, коментира той. Където спомените са били по-силни, например „Шуми Марица“, е съществувала забрана за изпълнението им.
Химнът на ВМРО „Изгрей, зора на свободата“ е създаден от композитора Александър Морфов в изблик на отчаяние. Той е бил в журито за избор на подходяща песен, но никое предложение не му харесало и той нахвърлял идеите си на нотния лист.
Красимир Узунов има идея да реставрира не само изгубените в историята автентични български бойни маршове, но и сигналите за атака и отбой. Оказало се, че днес няма тръбач, който да знае как звучат и се наложило се останалите живи ветерани да тананикат спомените си
Какво четем:
🔴 Почитаме Св. Серафим, който изпълнява желания🔴 "Сендовчетата" от Родопите – вундеркинди или лош експеримент?
🔴 Гурбетчии: Не тръгвайте към чужбина без поне 4 бона в джоба
Източник: bnr