Богомолци набират пари за камбана на потопена черква



Кампания за събирането на средства, с които да бъде закупена и поставена камбана в потопения сред водите на язовир Жребчево православен храм „Свети Иван Рилски“ стартира в социалните мрежи. Инициативата е на секретаря на община Твърдица Пламен Курумилев, който от няколко години се опитва да възбуди интерес към руините , за да бъдат спасени те от по-нататъшно разрушаване.

В обръщението си към съмишленици той е написал:“Кръстът са очите на една църква, а камбаната е нейният глас. Вече повече от 65 години тя е мълчалив свидетел на всичко. Може би е време да има своя глас. В този смисъл търся съмишленици да им върнем гласа като й дадеме камбана. Вече дори съм намерил къде изработват. Иска ми се да и дадем възможност да възвестява добри събития /например сватба на млади хора решили да сключат черковен брак там - ние със съпругата сме решили да го направи това лято там/ поне докато остане камък върху камък от нея или докато хора, които имат възможност най на края и обърнат внимание и я спасят..“.

Според оцелелите, макар и оскъдни данни за историята на останалото на дъното на язовира село Запалня, основният камък на храма е бил положен от 14-годишния Христо Кръстев през 1891 г. В горната част на каменните зидове били вкопани гърнета и стомни, за да се подобри акустиката, а покривът бил изпълнен във формата на свод с тухли, редени по изключително прецизен начин. Освещаването сторил на 19 октомври следващата година сливенският митрополит Гервасий.

Зидарията изпълнили тревненските майстори Ненко и Рую Руеви, а зографията била дело на по-малкия им брат Иван Руев.

За стенописите по тавана се погрижили иконописецът Кирил Кънев и проф. Иван Мандов. Първи каноничен свещенник бил козаревският поп Петко Славов.

250 са били някога къщите в Запалня, над 1 000 са били по последната регистрация жителите му преди да бъдат изселени през 1962 година.

При изселването си запалненци отнесли в Твърдица и Гурково двете бронзови камбани, като направили уговорката със свещенниците те да бият задължително при смърт на техен съселянин.

През десетилетията имало множество посегателства - откраднати били част от тухлите на покрива, след това някой измъкнал един от ключовите камъни, държащ зида над входа и това създало съвсем реална опасност от рухване на иначе стабилно изглеждащата конструкция.

Имало обаче и жестове с коренно противоположен знак.

Свещеник от Разградско донесъл кръст и го монтирал над входа преди две години. Пак той поставил и челна икона на свети Иван Рилски.

Че храмът привлича богомолци говори и фактът, че на източната стена са поставени три икони: на Христос, Богородица и Божията майка с младенеца. В една от нишите на някогашния притвор са подредени глинени чирепчета, по които се виждат угарки от вощеници.

Мястото има невероятна магическа сила, твърдят туристи, които са разпъвали нееднократно през годините палатките си в близост.

Разказват си дори случки за паднали насред храма мълнии по време на летни бури, по стените личат следи от огън.

Засега от старозагорската митрополия, в чийто епархия е община Твърдица запазват мълчание по темата с възстановяването на храма.


Какво четем:

🔴 Звездите, които победиха рака

🔴 Красивите жени струват пари

🔴 Корени на историята: 3 хилядолетни дървета в България

Източник: Монитор



Коментари



горе