Датата Трети март
В живота на всеки народ има празници, които са неотделими от неговото битие. Датата Трети март е трайно свързана с историята на Третата българска държава. Всеки българин ще ви каже, че на този ден отбелязваме Освобождението от турско робство и че на тази дата е подписан Санстефанският мирен договор. Въпросът е защо точно на тази дата, а не по-рано или по-късно?
Ето какво разказват архивните документи. На 5.01.1878 г. проектът на мирния договор на Русия с Турция е обсъден от т.нар. малък съвет при император Александър ІІ и граф Игнатиев е натоварен да проведе преговорите и да подпише договора. Защо е избран граф Игнатиев? Защото е дългогодишен посланик на Русия в Цариград, реализира руската политика на Балканите и се ползва с авторитет. След съвещанието именно на Николай Павлович е предадена конфиденциална заръка: да направи така, че договорът да бъде подписан именно на 19 февруари (трети март по нов стил). Защо? Защото на тази дата Александър ІІ е провъзгласен за всерусийски император и на същата дата през 1861 г. той освобождава руските селяни от крепостничеството. Графът блестящо изпълнява заръката на императора.
След Съединението на Източна Румелия с Княжество България през 1885 г. Сърбия напада България. Младата българска армия достойно защитава Отечеството, а бляскавата й победа отеква в сърцата и душите на българите. Мирният договор е подписан през 1886 г. в Букурещ... също на Трети март. България като победителка не получава териториални придобивки, но моралният акт, подписването на договора на тази дата, напомня, че границите на Санстефанска България не са забравени. Така Трети март се свързва и със Съединението.
Вече три десетилетия около националния ни празник хулителите на Русия се активизират и спекулират с датата Трети март. Нека обаче да си отговорят на един въпрос. Известни са решенията на посланическата конференция от 1876 г., които Турция не изпълнява. Защо нито Англия, нито Австро-Унгария, нито Германия, да не говорим за Франция и Италия, не се наемат да заставят Високата порта да изпълни споменатите решения? Наела се е само Русия. И в изпълнение на решенията на конференцията на посланиците на великите сили Русия обявява през 1877 г. война на Турция. В резултат на тая война България е освободена. И какво лошо има в това, че стремежът на една велика сила да възстанови своето място в семейството на великите държави съвпада с националния интерес на България?
Петър Куцаров
Какво четем:
🔴 Чалгаризирането на Апостола🔴 Изследователят доц. Христо Смоленов: Сфинксът е проектиран от древните българи
🔴 Вход свободен вход на 3 март, къде?
Източник: Дума