Чикаго, Сан Франциско и Синсинати осъмнаха окичени с мартеници
Първа мартеница в Чикаго
Ветровитият град в Америка, където живеят най-много българи, се сдоби с първото дърво, украсено с мартеница. То се намира точно в сърцето на Чикаго, на Мичиган авеню в пресечката с ул. „Харисън“, и ще остане там една седмица.
„Основни инициатори и двигатели на проекта са Петранка Стаматова, вицепрезидент на Българо-американската асоциация в Чикаго, и Цветелина Бойновска, неин президент“, каза Златина Костова, отговорник за връзките с обществеността на асоциацията. „Идеята беше на госпожа Стаматова. Тя я имаше поне от две години. Работихме много активно за осъществяването й. Трябваше да спечелим на наша страна първо консула ни в Чикаго господин Анчев, който, разбира се, веднага прегърна идеята. Оттам трябваше да се премине през всички трудни бюрократични пътища, за да спечелим на наша страна и администрацията на Чикаго“, разясни госпожа Костова.
Идеята е била дървото да бъде на Дейли плаза или около площада, за да може опаковането на дървото да се обвърже с традиционните чествания за Националния празник на България, които от няколко години се провеждат именно на това място. Другото ни предложение е било за дърво около културния център, където българите са празнували преди години. От администрацията на Чикаго обаче решили да предоставят друго дърво. „Явно в голям град като Чикаго трудно се получава разрешение за проява на много централно място“, посочи Костова.
Въпреки че така нужното разрешение е получено чак на 27 февруари, от Българо-американската асоциация успяват бързо да се мобилизират и да преодолеят настроението на почти изгубена надежда. Събират доброволци и буквално за една нощ правят нужните мартеници. Автор на част от мартениците става художничката Евгения Петров. Инсталацията на мартенската декорация е сложена точно на 1 март. Надеждите са през следващите години проектът да се разшири и да могат да участват и българските училища, и други организации.
Фестивал „Баба Марта“ в Синсинати
За трета поредна година сънародниците ни в Синсинати се събраха в ботаническата градина „Крон Консервътори“ (Krohn Conservatory), за колоритния фестивал „Баба Марта“. Официален организатор на проявата е българската асоциация в Синсинати, която съществува от три години и се ръководи от Николай Станков.
Идеята за дървото и за фестивала е била на сънародничката ни от Русе Звезда Николова, член на борда на асоциацията, а дизайнер на дървото е Даниела Каршовски, също член на борда на директорите. В официалната част по откриването на фестивала приветствени слова изнесоха мениджърът по културните дейности на градината Марк Хаус и господин Станков. Учениците от училище „Родолюбие“ в Синсинати пък се представиха с песни и народни танци.
След това гостите можеха да се включат в работилницата за мартеници, да научат интересни факти за България и за Баба Марта, както и да опитат български вкуснотии като баница и баклава. „Тази година дойдоха българи от Колумбус, Охайо, Оксфорд, Охайо, даже и от съседния щат Кентъки, спомена Звезда Николова. – Имаше и италианци, румънци и германци. Всички научиха как се произнася думата “мартеница”. Радваме се също, че специален гост ни беше проф. Джордж Вредевелд, почетен консул за България в Охайо.”
Българска алея в Сан Франциско
В Ел Серито, предградие на Сан Франциско, пък си направиха българска алея с дръвчета, украсени с бели и червени конци, увити около стъблата. Инициатор на хубавата идея е ансамбъл „Антика“, които през тази година отбелязват 10 години от създаването си съвместно с българското училище „Мартенички“.
Дъждът не спря малки и големи да участват в проявата, която се проведе на площада с различни магазини, включително и такъв за немски стоки. „Децата не искаха да си тръгват и направиха и много други мартенички“, каза Таня Костова, ръководител на състава и школото.
„Тъй като правим алеята за четвърта година, американците са свикнали много с този обичай, разказа също Костова. – Около 1 март те винаги питат дали ще има мартеници“, допълва тя. За да опише подробно традицията, директорката винаги се грижи да има отпечатани флаери, които да се раздават на минувачите.
Тази година опаковането на дръвчетата е станало част от цял мартенски маратон. През миналата седмица българите от района се събраха за своята работилница за мартеници, в събота декорираха българската алея, а в неделя отбелязаха националния ни празник и посрещнаха Баба Марта. Освен това те направиха най-дългата „танцуваща“ и засукана мартеница. „Танцувахме и направихме една огромна мартеница“, обяснява Костова. „Когато идва Баба Марта, тя обикновено е много навъсена и ние трябва да я накараме да се усмихне“, прибавя още тя.
Какво четем:
🔴 Българският дух е несломим и при минус 15оC (ВИДЕО)🔴 12 съвета от една 90-годишна жена за хармоничен живот
🔴 Мистерията около самоубийството на известната и красива пловдивска лекарка се заплита (СНИМКИ)
Източник: BG-VOICE