Що е шарампол и къде се среща у нас



Според енциклопедиите шарамполът (тур. отунг. şar - град) бил граден в Османската империя и представлявал околоселищна стена от греди, плет, кирпич и землен насип и служил за защита от разбойнически нападения.

Почти всички градове от времето на османците и досега носят белези на едновремешни огради – каменни или дървени. Със шарапол бил ограден и Белоградчик.

Османска крепост била изградена в центъра на Нова Загора, в квадрата между улиците Васил Левски и Петко Енев, като обхващал чифлика на местен бег. Укреплението било издигнато за защита от кърджалиите през XVIII век. Състояло се от две части - вътрешна и външна, пише сайтът bulgariancastles.com.

Вътрешната част е била обградена изцяло от зид, а външната с плет, а на места с тръне и зид. Зидът на външната част обхващал по- голямата част от пространството му. Пред зида е имало ров, широк 10 м и дълбок 3 м, който е бил напълнен с отточна вода. От външната страна на рова е имало насип, висок повече от човешки ръст. Над рова имало подвижен мост, който вечер се е вдигал.

За шарампола в Казанлък пък разказва статия от март 1929 г. във в. „Казанлъшка искра". Той се намирал над жп гарата на малката улица „Братя Миладинови". Там, в дворовете на две къщи имало големи зидове, дълги 30 метра, дебели около 0,65 м и високи около 2,30 м. Техните основи били каменни, на нагоре били кирпичени.

На зидовете имало десет триъгълни отвори, наричани мазгали, разположени на около 1,40 м от повърхността на земята, от които вардачите наблюдавали и стреляли, когато се наложи.

Шарамполът бил построен, когато даалиите и кърджалиите нападали града. Той имал четири входни градски врати. Но постепенно всичко се разрушило и преди 90 години били останали само зидовете в споменатите две къщи.

Автор: Яна Славянска


Какво четем:

🔴 "Мамо" от Христо Фотев

🔴 Бурен цъфтеж и буйна зеленина се очакват още на пролет, ако поливате растенията с тази проста смес

🔴 Младо семейство плати хляба на цяло село

Източник: Десант



Коментари



горе