Посланик Димитрова като мадона на Майстора



От синеоко оръжие в Либия до гайтаните на българската дипломация

Елеонора Димитрова, новоназначеният български посланик в Индия, връчи онзиден акредитивните си писма на президента Рам Натх Ковинд, облечена в национална носия, и тутакси предизвика вниманието на българските медии.

“Радвам се, че създадох положителна новина с един от най-красивите образци на нашите национални облекла. Получих много топли отзиви от приятели, познати и напълно непознати за мен хора и поздравления от индийските домакини и останалите петима колеги посланици, с които връчихме заедно писмата си”, коментира посланик Димитрова в един от телевизионните сутрешни блокове.

Последваха и дискусии

какво се крие

зад решението на

дипломатката и

колко правилно е то?

Противно на обичайните негативни обществени настроения към външния вид на известни хора в политиката, бизнеса и дипломацията тук, огромна част от мненията се оказаха в полза на Нейно Превъзходителство.

Освен всичко друго оказва се, че установената протоколна практика в много държави, включително в България и Индия, дава възможност за такъв избор на облекло. Всъщност това се смята за един от невербалните инструменти на дипломацията, на който се гледа като израз на уважение както към домакините в приемащата страна, така и към собствената държава.

Като човек, обичащ българската култура, традиции и фолклор, Елеонора Димитрова имала вътрешно чувство, че ако се появи в национална носия в президентския дворец в Делхи, това би било най-доброто възможно решение пред

алтернативата на

дългия и мъчителен

избор на казионен

дамски тоалет

В окончателното си решение тя била окуражена не само от установената протоколна практика, а и от факта, че е първата жена - посланик на България в Индия - прекрасна възможност да представи вековните традиции на своята родина в друга древна държава, в която националните одежди, както всички знаем, са на изключителна почит. Затова и получила специални поздравления за идеята от посланичката на Индия в София г-жа Пуджа Капур. 

Посланик Елеонора Димитрова връчва акредитивните си писма на индийския президент Рам Натх Ковинд.

Пред приятели Елеонора споделя, че много лесно решила да се спре на народен костюм за официалната церемония в Делхи. Но след това дълго избирала сред огромното разнообразие на носии от всички кътчета на България. Накрая се спряла на традиционна женска дреха от Кюстендилския край, макар нищо да не я свързва с района, защото е родом от Варна.

Поради тази причина, ако на някого посланик Димитрова е изглеждала на снимките от Делхи като модел на Владимир Димитров - Майстора, то е защото всички мадони в картините на великия художник са облечени именно в кюстендилски народни носии.

Както по принцип е възприето, в българските народни шевици и носии може да се търси втъкан дълбок символизъм. Това се отнася и за облеклото на дипломатката. В този случай жените от варненската кооперация, която е изработила костюма, са се постарали

подредбата на гайтаните

на деколтето да е такава,

че да включва и цветовете

на българското знаме

В едно от интервютата си посланик Димитрова специално им благодари за любовта и търпението, с което са извезали и ушили носията, както и на специалистите, с които били консултирани материите, гайтаните и дантелите.

Напоследък все повече малки фирми в България са заети с производство на такива костюми. Облеклата стават предпочитан избор за сватбени тържества, фирмени и родови събирания и всевъзможни други поводи. Въобще наблюдава се патриотичен тренд повсеместно.

“Хубаво е, че все повече млади хора в България се завръщат към националната носия. Надявам се да насърча и много от колегите, особено по-младите, които са имали колебания досега, все по-често да избират да представят по този начин страната ни, там където е възможно, разбира се, и където това ще бъде добре прието”, коментира посланик Димитрова.

Макар че преди време в такава носия се появи и посланик Меглена Плугчиева, засега е рано да се каже дали тези отделни примери ще бъдат възприети като широка и трайна практика сред дамите посланици.

В момента около 20% от ръководителите на българските дипломатически мисии в чужбина са жени. Което ще рече, че всеки пети български посланик или генерален консул е жена. Точната бройка всъщност е 18.

Елеонора Димитрова е

първата жена, която

страната ни изпраща

като посланик

в Индия

Гордея се с това и съм признателна на министър Захариева, на правителството и президента за доверието, каза дипломатката. 

С почетната гвардия в президентския дворец в Делхи

Тя заминава на мандат след усилена и напрегната работа като шеф на информационната дирекция в Министерството на външните работи по време на българското европредседателство. Елеонора вече е била шеф на тази дирекция през 2001 г., когато е едва на 29 г., а министър на външните работи е Соломон Паси. След което заминава на първия си задграничен мандат - в Либия на полк. Кадафи, докато там се развива драмата с българските медицински сестри. Тогава след една шега

по коридорите на

Външно започват

да я наричат

тайното оръжие

на Паси в Либия Медицинските сестри, които тя многократно посещава в затвора, обаче имат за нея друго име. На една коледна картичка, която са й изпратили през 2002 г., петте българки са написали: “Ти си нашият добър ангел”.

Работата в Либия в тежките условия на СПИН казуса с медицинските сестри е всъщност задграничното бойно кръщение на г-ца Димитрова. По-късно през годините тя получава и по-спокойни назначения, в които обаче работата съвсем не е по-малко. След Триполи машината на дипломатическите ротации в Министерството на външните работи я изпраща на мисия в посолството ни в Берлин. След това тя работи и в българските посолства в Чехия и Бразилия.

Сега в Делхи Елеонора Димитрова смята да съхрани всички постигнати положителни резултати от предшественика си Петко Дойков и да ги надгради. Миналия септември индийският президент Ковинд бе в България и това бе първото посещение на индийски държавен глава в София след 15 години. Преди месец у нас по покана на Екатерина Захариева бе и министърът на външните работи на Индия.

Елеонора Димитрова смята, че тези визити, както и следващите, които предстои тя да организира, ще направят България по-видима за Индия и нейния бизнес.

“Казах в разговора си с индийския президент след церемонията, че се надявам до края на моя мандат Индия да бъде сред най-значимите икономически партньори на страната ни”, коментира посланик Димитрова.

Доколкото нейните приятели и колеги познават хъса и характера й, всички вярват, че това е напълно възможно.

 


Какво четем:

🔴 Невена никога не е плащала на голяма звезда да облече нейна рокля

🔴 Посолството ни в Китай съдейства на тежко пострадалия българин в Пекин

🔴 От Хасково до "Уест Пойнт" - Любослав Кармиджанов разказва

Източник: 24 часа



Коментари



горе