Боб наш насущний



И зиме, и лете, и в пости, и в блажни дни бобът традиционно присъства на нашата трапеза. С него са се изхранвали поколения българи. Той е особено популярен в сезоните, когато вносните пресни зеленчуци още са скъпи и прекалено „пластмасови“. Бобът е богат източник на растителни белтъчини, затова засища чувството на глад, доставя достатъчно полезни вещества на организма и може да се яде като самостоятелно ястие. Комбинира се с други зеленчуци като зеле и ориз, както и с всякакви меса, особено със свинско и говеждо.

Класическа бобена чорба

Необходими продукти: 


1/2 кг боб
2 л вода
2 моркова
1 глава лук
1 чушка
1 ч.л. чубрица
1 ч.л. джоджен
1 ч.л. червен пипер
сол
100 мл олио
1 домат

Начин на приготвяне:
Бобът се кисне в студена вода за 1 нощ. След това се изплаква и се поставя в тенджера. Залива се с водата. Вари се, като образувалата се пяна в тенджерата се премахва. Може и първата вода да се излее, бобът да се изплакне и да се налее нова вода да заври. След това се добавя олиото. Когато бобът е полуомекнал, се добавят морковите, чушката и лукът, които са предварително почистени и нарязани на ситни кубчета. Добавят се и подправките и варенето продължава, докато продуктите омекнат. Накрая, малко преди чорбата да е напълно готова, се добавя и обеленият и нарязан на малки кубчета домат Боб чорбата се сервира топла.

Стар фасул в гювечета

Необходими продукти: 


300 г боб
1/2 ч.ч. (100 мл) олио
3-4 глави лук
2-3 домата
1 ч.л. червен пипер
магданоз
джоджен
5-6 люти чушлета

Начин на приготвяне:
Фасулът се почиства, измива и се залива със студена вода. Вари се на умерен огън. Лукът, нарязан на ситно, се задушава в мазнината до омекване, прибавят се червеният пипер и доматите. Задушава се леко. Свареният фасул се прецежда. Разпределя се в гювечета. Отгоре се разпредля запръжката. Върху нея се поставя по едно резенче домат и по желание – лютиво чушле. Посолява се, поръсва се с магданоз и джоджен и се слагат по 3-4 с.л. от водата, в която е врял фасулът. Гювечетата се запичат на фурна и се поднасят топли.

Стар фасул по манастирски

Необходими продукти: 


250 г боб
1 глава лук
1 люта чушка
4 с.л. олио
1 морков
1 с.л. брашно
джоджен или чубрица
сол

Начин на приготвяне:
Фасулът се накисва от вечерта в студена вода. Залива се с чиста вода и бавно се подгрява до кипване. След това се вари на тих огън заедно с нарязаните на едро лук, морков, лук, лютивата чушка и олиото. Когато зърната на фасула омекнат, част от тях се изваждат и се намачкват, след което отново се връщат. Прибавят се брашното, размито с малко студена вода, и сол. Ястието се кипва и след 5 минути се отстранява от огъня. Поръсва се с джоджен или чубрица.

Боб с кисело зеле и свински ребра

Необходими продукти: 


500 г боб
2 глави лук
олио
сол
750 г свински ребра
1 ч.л. червен пипер
1 малка глава кисело зеле
1 люта чушка
1 суха чушка
черен пипер

Начин на приготвяне:
Сварете боба с една нарязана глава лук, олио и поръсен със сол. В олио запържете свинските ребра, добавете втората глава лук, нарязана, и овкусете с червен пипер. Нарежете киселото зеле, една люта чушка и една суха чушка. Всичко това варете в тенджерата под налягане. Добавете вода. Варете за около половин час. Изсипете боба в тава и добавете зелето и малко зелев сок, поръсете с черен пипер и така печете, докато остане на мазнина.

Бобени кюфтета

Необходиими продукти: 


250 г белен боб, може и от консерва
2 моркова
1 връзка пресен лук
3 скилидки чесън
3 филии хляб
сол, черен пипер
1 ч.л. червен пипер
джоджен
зехтин

Начин на приготвяне:
Бобът се сварява. Настъргваме морковите на ренде и ги задушаваме в малко зехтин, докато омекнат. Към тях прибавяме нарязания на ситно лук. Натрошаваме на ситно филиите хляб (или ги смиламе в блендер) и към тях прибавяме отцедения и намачкан боб, чесъна и подправките. Накрая объркваме всичко заедно и оставяме за 30 минути в хладилник да се охлади сместа. Оформяме кюфтета, които нареждаме в тавичка, застлана с хартия за печене. Отгоре намазваме съвсем леко със зехтин. Печем в предварително загрята на 180 градуса фурна за около 30 мин. или докато станат златисти. По желание към тях може да се приготви млечен сос от кисело мляко, майонеза и чесън.

Чили кон карне

Необходими продукти: 


300 г кайма
1 червена чушка
1 зелена чушка
1 люта чушка
1 глава лук
5-6 скилидки чесън
250 г боб – червен или смесен от няколко вида
125 г царевица от консерва, отцедена
500 мл доматен сос
60 мл червено вино
сол, черен пипер
1/2 ч.л. къри
1 ч.л. кимион
1/2 ч.л.къри по желание

Начин на приготвяне:
Нарежете на ситно лука, чесъна и чушките и ги запържете в дълбок съд. Добавете каймата, кимиона и разбърквайте, докато се запържи, след което прибавете боба и доматения сос. Долейте виното и малко гореща вода и задушавайте под капак за 15-ина минути. По желание добавете сос Табаско. Идва ред да добавите царевицата, след което задушавайте за още 5 минути или до пълното омекване на боба. Накрая готовото Чили кон карне се отема от котлона и се поръсва с накълцан магданоз.


Какво четем:

🔴 Вие, мои приятели, вие, мои свини и пияници!

🔴 Синът на Ламбо взе изпити с отличен

🔴 От Ванкувър до Владивосток - властта не спира с гафовете

Източник: Труд



Коментари



горе