Мирослав Ганчев загърби Дания, за да прави флейти и кларинети във Вишовград
Клиенти на музикалните му инструменти са предимно хора от САЩ, Япония и Австралия
Напук на хилядите българи, които напускат малките населени места, Мирослав Ганчев видял огромен потенциал за развитие и печелившо препитание в павликенското село Вишовград. Младият мъж пътувал много по света, учил в Дания и имал възможност да изгради успешна кариера зад граница. Сърцето му обаче постоянно го тласкало към родния край. Във Вишовград устроил свой оазис, далеч от шума на градовете, забързаното ежедневие и натоварения трафик. Купил и реставрирал близо 100-годишна къща, в която живее заедно със своята любима Юлия Нойхов от Германия. Двойката пребивава в селото от три години, сама си произвежда плодове и зеленчуци и вече е усвоила тънкостите на земеделието. Доходите си изкарва посредством интернет. Чрез електронната мрежа той успява да продава флейти и кларинети, които изработва, а тя дава частни уроци по немски.
Мирослав учил икономика в Дания, но още в началото на следването стигнал до заключението, че това не е животът, който иска за себе си. В един момент цялото натоварване му дошло в повече, прекъснал университета и се върнал в България. Родителите му били шокирани от избора и дълго време не можели да приемат решението му.
Пролетта на 2016 година купил къщата си във Вишовград с идеята да започне начисто в малкото селце. Неслучайно се спрял на това село, тъй като навремето там е живяла до своята 50-годишнина неговата баба. Заради модерното време, предоставящо хиляди възможности за бизнес чрез интернет технологиите, рискувал да създаде нещо свое.
Отнело му доста време, докато приведе постройката в сегашния й вид, защото имала нужда от сериозни ремонтни дейности. Първата зима нямало топла вода в дома му, понеже бойлерът се стоплял само на дърва. С времето и с много усилия обликът на къщата изцяло се променил и така до сегашната й модерна визия.
Съдбата го срещнала случайно с германката Юлия Нойхов, която, след като завършила висше образование в родната си страна, предприела щуро пътешествие на стоп до Иран. Чрез специален интернет портал за туристи се свързала с Мирослав. Попитала го дали може да я приеме в дома си, докато преминава транзит през България, но когато се видели очи в очи, между тях пламнала любов от пръв поглед и тя останала за постоянно.
Заедно се грижат за отглеждането на плодове, зеленчуци, подправки и лешници. Имат и няколко котки, които ежедневно обсипват с ласки и обич. От майката на Мирослав Юлия се учи как да готви българска кухня.
И двамата работят това, което обичат. Той е направил своя малка работилничка за дървени флейти и кларинети. За целта купил няколко машини и с помощта на свои роднини музиканти овладял процеса на производство на инструментите. Признава, че не станало от днес за утре и имало доста неуспешни опити, докато постигне желания резултат. С течение на времето успял дори да създаде свои собствени модели. Като например сглобяема женска флейта, която предстои да изпрати до поръчителя й в САЩ и джобен кларинет също за Америка. Негови клиенти са и музиканти от Япония, Австралия и други страни.
Казва, че усещането да изпратиш собствен инструмент, създаден в малката му работилничка във Вишовград, до Япония например, е много приятно, защото си представя през какви хубави моменти ще преминат флейтата или кларинетът.
По думите му, животът на село е прекрасен и удовлетворяващ заради спокойствието и уютната атмосфера на мястото. Местните хора приемат него и приятелката му много топло, често ги изненадват с подаръци, като буркан с чушки, кекс, баница и други български специалитети. Убеден е, че няма намерение да търси късмета си на друго място, и вижда бъдещето си единствено във Вишовград.
Галина ГЕОРГИЕВА
Какво четем:
🔴 След тайното гласуване: Ето кой оглави листата на социалистите за евровота🔴 В Германия лекуват, а в България усвояват!
🔴 Подробности за мъртвите любовници, открити в Пловдив
Източник: Борба.БГ