Как да се грижим за пролетните луковици
Mарт е! Време за ярко начало след тъмните зимни месеци. Пролетта развява дантелената си рокля, сякаш с един замах иска да прогони лошото настроение на баба Марта. Градината вече е посипана с пролетни цветя като разпилени разноцветни скъпоценни камъчета. Нарцисите са надули фанфарите - пролетният бал е в разгара си. След кокичетата, минзухарите и игликите на подиума през март и април постепенно се появяват и другите в пролетната еуфория – лалета, нарциси, алиуми (декоративен лук), фритиларии (ведрица), пушкиния, зюмбюли, малки ириси ретикулата.
Луковиците, които сме засадили през есента, вече ни даряват с нежен аромат и ярки цветове. Тази пролетна заря се появява, когато дърветата и храстите са все още само с пъпки и не съвсем разлистени, за да привлекат вниманието на пчели и насекоми, които ги опрашват. Цветовете не се задържат твърде дълго, защото луковиците имат нужда от почивка през летните месеци. Когато те се отдръпват, други растения заемат мястото им.
Затова най-добре е да са засадени между индивиди с по-широки “рамене” в цветната
леха, за да позволят на листата постепенно да увяхнат и да подхранят луковиците,
без градината да изглежда занемарена и дрипава. Листата са много важна храна за
луковиците и за пролетното шоу през следващата година. Не е задължително луковичните
красавици да са приковани към земята в цветните лехи. В саксии и сандъчета те
също се чувстват добре. Изберете големи саксии - това ще намали риска от засушаване
през топлите периоди.
Фритилария змийска глава
А сега една идея за балкона, която аз наричам “саксия лазаня”. Тя се прави през есента, за да ѝ се радвате през пролетта. Пригответе си следните луковици: едри лалета, нарциси, минзухари, ириси ретикулата и няколко корена виоли или теменужки.
Изберете голяма саксия, за предпочитане керамична. Поставете 2-3 парчета от счупен
порцелан или керамика на дъното за добър дренаж и сложете компост (пръст). Наредете
луковиците на лалетата така, че да не се допират една в друга, и ги закрийте с
компост. Следват нарцисите и компост, минзухарите и компост, ирисите и компост.
За да е красива саксията, докато чакате “лазанята” да разцъфти, засадете най-отгоре
теменужки или виоли, ако ви харесват. Повярвайте, ще бъдете приятно изненадани,
когато по това време на годината – ранна пролет, се покажат сините цветчета на
ирисите и минзухарите. Когато времето се позатопли, идва ред на нарцисите и лалетата.
Радост за очите!
Фритилария ходжово лале
От всички луковични най-много се захласвам по фритилария, или ведрица (Fritillaria) – в България има 6 диви вида и те всички са вписани в Червената книга като застрашени. От видовете с чужд произход най-популярната фритилария в България е ходжовото лале (Fritillaria Imperialis) - от високо шоколадовокафяво стъбло се спускат яркооранжеви (или жълти) камбанки, скрити под перчем от дребни листенца.
Друга популярна е фритилария мелегрис (Fritillaria melegris). Наричат я още змийска глава, защото, преди да се отвори, цветчето има формата на глава на змия. Цветовете са магически карирани с розово и виненочервено до лилаво, а някои са с бели камбанки.
Препоръчвам в градината да не разпръсквате луковиците по една-две тук и там.
Засадете ги на няколко места по 5-7 луковици (ако имате място и по повече).
“Саксия лазаня” - ранна фаза
Така изглеждат вълнуващо пищни и за нас, и за пчелите! Експериментирайте с цветовете, но опитайте да садите еднакви багри на едно място - големи туфи в един нюанс като цветни облаци.
Няколко полезни съвета:
- Луковиците, които цъфтят през пролетта, се засаждат от септември до ноември, преди земята да е замръзнала. Това им дава възможност да развият корени.
- Намерете правилното място за съответните луковици. Когато прецъфтят и листата започнат да пожълтяват, искаме нещо друго да е заело пространството, за да прикрие клюмналите неугледни листа. Някои луковични предпочитат слънчеви и сухи места (лалета, хибридни зюмбюли, нарциси, алиуми), някои - по-сенчести (анемония/бяла съсънка, дивите зюмбюли), но всички обичат добър дренаж. От избора на правилното място зависи тяхното оцеляване.
- Засадете ги на подходяща дълбочина. Общото правило е 3 пъти диаметърът на луковицата. Ако са засадени на по-плитко, има риск от изсушаване.
- Оставете листата поне 6 седмици след като цветовете прецъфтят, за да подхранят луковицата за догодина.
- Ако са в саксия или има засушаване, поливайте редовно, дори и да са прецъфтели.
- Ако след 3-4 г. са се получили големи претъпкани туфи, извадете ги, след като прецъфтят и листата започнат да жълтеят. Нарцисите и лалетата трябва да се оставят на хладно тъмно място до ноември, когато отново бъдат засадени.
- Комбинирайте високо растящите луковични с незабравки или здравец, а по-ниско растящите с арабис или просто ги оставете сами в големи групи.
Какво четем:
🔴 Кмет даде бъдеще на младите в Ружинци🔴 Идеална кожа на лицето: С 5 трика
🔴 Кучешки зъби и човешка ръка
Източник: 24 часа
Коментари
