Българка с американска награда за отличен преподавател
Все повече преподаватели от България, имигрирали в Америка, намират реализация в любимата професия и от тази страна на океана. Особено приятно е обаче, когато такива наши сънародници са признати от американците за всеотдайността си и методите, с които предават знания на учениците. Пример за отличен тук преподавател е Райна Робева, професор по математика във Вирджиния.
В края на миналата година сънародничката ни, която ръководи център за инженерство, наука и технологии в колежа „Суит Брайър“, получи
награда за отлични постижения
като преподавател на студенти бакалаври. Призът бе връчен на 8 ноември в Ричмънд, Вирджиния, от представители на фондацията за независимите колежи в този щат.
Учебното заведение на българката се намира на около 100 мили от Ричмънд и разполага с голям кампус, разпололожен на повече от 3 хил. акра земна площ. Суит Брайър колидж е обявен за един от най-иновативните за тази година в класацията на изданието „Ю Ес нюз енд уърлд рипорт“ и е поставен на престижното 21-во място.
„За мен е чест и съм много развълнувана да получа тази награда“, каза Робева в прессъобщение, цитирано от вестник „Новини и напредък“. „Това е признание не само за моята работа, но и за новаторската и съвременна учебна програма, която колежът ни предлага и която помага на възпитаниците ни да се присъединят към работната сила на бъдещето“, пише още в съобщението.
В платформата „Rate my professor“ студенти на Робева споделят, че са много доволни от нея. „Взех няколко курса с д-р Робева и тя винаги помага на студентите да преминат през нейния клас. Просто е прекрасно да бъдеш в нейния час и
да видиш усмивката й
гласи един от постовете там. Робева ръководи курс по компютърни науки, както и „Основи на програмирането с компютърния език „Питон“ в сътрудничество с Гугъл.
Също през миналата година госпожа Робева е получила стипендия за изявен учен за 2018 г. от Съюза на колежите в областта на биоматематиката. „Д-р Робева е този рядък академик, който съчетава провокиращи мисълта проучвания с блестящи методи на преподаване“, посочва в същото прессъобщение Лин Рейнвил, декан на колежа, където работи българката. “Освен това тя е модел за подражание в своята област. Редовно печели национални конкурентни стипендии, обяснява сложни биоматематически теми в учебниците, редактира списания и участва на различни конференции”, споменава още Рейнвил.
Робева е основател и главен редактор на специализирано списание за системна биология, както и бивш председател на консултативния съвет на Националния институт за математически и биологичен синтез. Била е също председател на клона на Математическата асоциация на Америка за математическа и изчислителна биология.
Проф. Робева
има издадени 5 книги
Съавтор е и на редица трудове и научни статии, била е ръководител на различни проекти за студенти. Научните й интереси обхващат широк спектър от теми, включително системна биология, случайни процеси и области, математическо моделиране за биология и биомедицински науки.
Нейни изследвания са довели до това тя да притежава три патента за оценка и диагностика на увреждания на вниманието, посочва още вестник „Новини и напредък“. Робева е носител и на награда за изключителен преподавател за 2014 г. на Държавния съвет за висшето образование във Вирджиния.
Какво четем:
🔴 Село Шишенци: Най-страшното място в България?🔴 Анита Мейзер излиза от затвора и познайте.... отива отново на "Мисис Свят"
🔴 Прости синко, че дойдох до твоята къща и уплаших
Източник: BG-VOICE