Полезни пролетни билки - Червена боровинка
Целебните свойства на червената боровинка са познати и доказани от далечни времена.
Затова е хубаво да познаваме червената боровинка по-добре и да прибягваме до помощта й в случай на нужда. Както плодовете, така и листата на червената боровинка са лековити поради химичния си състав.
Плодовете на червената боровинка
Плодовете на червената боровинка са много богати на витамин С. За да се усвои най-голяма част от него, се препоръчва да се ядат пресни, набрани
от храста. Ако имате сушени боровинки, можете да си направите витаминозен чай,
като ги запарите с шипки и офика (червена калина).
Червената боровинка съдържа и много каротин (провитамин А) ивитамин В2.
Плодовете й притежават диуретично и дезинфекциращо действие и традиционно се употребяват при камъни в бъбреците, подагра, ревматизъм, пиелонефрит,
цистит. За тази цел се използват както пресни, така и варени плодове.
Плодовете на червената боровинка помагат и за изтрезняване. При заболявания на горните дихателни пътища боровинката се използва във вид на компот и сок.
За повишаване на апетита, а също и след прекарани тежки заболявания и травми се препоръчва да се пие плодов сок от червена боровинка. Той съчетава противовъзпалителното с диуретичното действие,потиска развитието на микробите и изхвърля токсините от организма.
Възкиселата напитка укрепва силите и тонизира: добавете към 0,5 чаша сок 1 с. л. мед и консумирайте 3 пъти дневно.
Питието облекчава симптомите при цистит и е полезно при онкологични заболявания и всякакъв вид интоксикации.
При екземи и лишеи поразените места също могат да се намажат със сока.
Листа от червена боровинка
- При камъни в бъбреците се прави отвара от тях: щипка листа се заливат с 3 чаши вода, варят се 10 минути и отварата се изпива на 3 равни части за един ден.
- При заболявания на пикочния мехур се препоръчва студена настойка: 5 г листа от червена боровинка се заливат с чаша студена вода, сместа престоява 10 часа, прецежда се и се пие по половин чаша 3 пъти на ден.
- При грип и простудни заболявания: 1 чаена лъжичка натрошени листа и клонки от червена боровинка се заливат с чаша вряла вода, престояват 30 минути, прецеждат се и се приема по 2 лъжички 4-5 пъти на ден.
Счита се, че отварата от листата е и едно от най-добрите противоревматични средства./
Антиоксидант
Счита се, че прясната червена боровинка упражнява най-вече качествата си на антиоксидант, но и че тези качества са по-силно изразени при използването на сок, сосове, конфитюри или при прием на хранителна добавка с екстракти от червена боровинка. Като антиоксидант полезната червена боровинка допринася за съхраняване и бърза регенерация на клетъчните обвивки – има “отбранителна” роля спрямо свободните радикали и съдейства за устойчивост на клетките. С червена боровинка може да се прави ефективна противоракова профилактика именно поради способностите й на антиоксидант.
Отслабване
Специалисти по хранене
Бъбреци
Полезната червена боровинка съдържа хининова киселина, а това я прави ефективна по особен начин за отделителната система. Благодарение на тази подробност с червена боровинка може да се предпазваме от образуване на камъни в бъбреците. Ако бъбречнокаменната болест вече е налична, с червена боровинка могат да се облекчат симптомите й – плодът и продуктите с него имат доказано пикочогонно действие.
Освен това приемът на червена боровинка предпазва от бактериални инфекции на уринарния тракт, а този тип инфекции по възходящ път могат да достигнат и до зоната на бъбреците (gotvach.bg).
Високо кръвно
Доста специалисти препоръчват контрол върху високото кръвно не само с хапчета, но и с прием на плодове или хранителни добавки с червена боровинка. Една подробност: плодът съдържа пектин, дъбилни вещества и минерали. Този състав съхранява еластични и здрави кръвоносните съдове, предпазва от образуването на мастни плаки по стените им, от стесняване и хипертонични пристъпи (fvramar.bg).
Гъбички
Гъбичните инфекции най-често връхлитат един организъм, когато имунната му система е отслабена по някаква причина. Затова консумацията на пресни боровинки или натурален сок укрепва и стимулира съпротивителните сили, така че заразата да не обхване някоя зона на тялото. Много е важно обаче условието сокът от червена боровинка да не е подсладен, тъй като захарта насърчава гъбичните инфекции (bgbilka.com).
Гастрит, язва
Антиоксидантите в чудодейната червена боровинка могат да блокират възпалителните процеси в стомашната лигавица и така да повлияят оздравително при гастрит. По-интересното е, че компонентите от коментираната червена боровинка са в състояние да попречат на патогена хеликобактер пилори да се вгради в стомашната лигавица и да изпълнява там разрушителната си роля (lekuva.net). Доказано тази бактерия причинява язва, а в перспектива и рак. Съдържащите се в плода червена боровинка органични киселини, флавоноиди, антоциани и витамин С позволяват това да бъде един природен целител на сериозни заболявания като гастрит и язва.
Какво четем:
🔴 10 начина да спестим от лятната почивка🔴 Защо се преселих в България: шестима германци разказват
🔴 Хашимото се лекува само с мед
Източник: Petel