Една промяна в навиците предотвратява умствения упадък в късна възраст



Най-добрата промяна в начина на живот, която може да направи човек на средна възраст, за да се защити от мозъчно дегенеративни заболявания в по-късни години, е да прави повече физически упражнения. 

Резултатите идват от изследване на 387 жени в Австралия, чийто начин на живот е бил проследен от 1992 година насам, когато те са били на възраст между 45 и 55 години.

Учените проследяват всякакви фактори в начина на живот, които включват: 

  • настроение
  • тютюнопушене
  • семейно и професионално положение
  • образование
  • начин на хранене 

Участниците в изследването получават прости тестове за паметта, като например задачата да запомнят списък с десет случайни думи, без връзка между тях.





Знаем, че мозъчните промени, свързани с деменцията, започват около 20 или 30 години по-рано, казват учените. Те използват тест за вербалната памет, тъй като тя е сред първите неща, които се влошават в началото на заболяванията от типа на Алцхаймер.

От всички промени в начина на живот, защитен фактор номер едно са упражненията. 

Няма значение какъв тип – от разхождането на кучето до изкачването на планината – физическите упражнения са факторът, който дава най-голям положителен ефект срещу загубата на паметта. 

„Посланието на нашето изследване е много просто. Повече физическа активност, няма значение каква, просто се движете повече. Това е полезно за сърцето, за организма като цяло, предотвратява затлъстяването и диабета, а сега знаем, че помага и на мозъка. Може да е нещо съвсем простичко, като една обикновена разходка.“


Какво четем:

🔴 Зловещ сценарий: "Дяволското гърло" на живо в Смолян

🔴 Мотористът, убит от професор в БАН, готвел сватба

🔴 Политици, каква е тази жажда да трупате имоти?! И аз харесвам изкопи и фасади, но не мога да си купя жилище  

Източник: Обекти



Коментари



горе