Проф. Георги Рачев: Дъжд и 20° за Великден





Класическа пролет ще ни предложи времето през идните няколко дни. Това включва и дъжд, така че не тръгвайте никъде без чадър по време на почивката за великденските празници в края на седмицата, предупреждава климатологът проф. Георги Рачев.

Той разкри важни подробности за климатичната обстановка през май, както и какво лято ни очаква.








- Проф. Рачев, какво време да чакаме на Великден?

- Празничните дни отново ще бъдат типично пролетни, с малко повече валежи. Това е последната мода. Април месец е кошмарът на всички, които се занимават с прогноза - това е най-динамичното и непостоянно време. В следобедните часове ще има значително повече превалявания. Така че чадърът се явява задължителен атрибут през тези дни. Това, разбира се, не значи, че слънце няма да грее. Но това ще се случва сутрин и преди обед. Минималните температури сутрин ще бъдат между 9 и 12°.
Пак казвам, времето най-трудно се предвижда през април и май, прогнозата за пролетта се прави най-трудно.

- Значи дъждът ще развали почивката на хората?

- Зависи къде точно са те. Но петък и събота се оказват доста по-дъждовни, макар и с температури над 20°. В неделя започва едно захлаждане с 2-3 градуса и в понеделник температурите още малко ще се понижат и максималните ще бъдат между 13 и 18°. Но така или иначе – на тържеството на светлата вечер ще трябва да се носи едно чадърче, защото вероятността, макар и за слаби валежи, е съществена. Така се промениха нещата за една седмица.- Тоест април си отива без кой знае какви изненади?
Засега прогнозата е април да си отиде с нормални температури и нормални валежи. На някои места валежната норма е изпълнена дори един път и половина, което след сухите февруари и март е изключително благоприятно за агробизнеса, тъй като даде възможност на културните растения да поемат глътка не въздух, а по-скоро глътка вода и да наваксат това изоставане, което беше доста сериозно.







- А какво ще е времето за 1 май и 6 май, Гергьовден?

- За 1 май засега се очертава слънчево и сравнително топло време с максимални температури около 20°. Валежи са малко вероятни. Но както обикновено се случва, когато прогнозата е за след десетина дни, винаги може да има определена промяна. За 6 май се очаква слънце до обед, в следобедните часове - повече облаци.Изобщо очертава се май да бъде с нормални температури, които за равнинната част - уточнявам, че става въпрос за средномесечни температури, са между 14 и 18°. Валежите ще бъдат около нормата и малко по-малко от нормата, която пак за равнинната част, където е съсредоточено практически 80% от населението на България, те ще бъдат между 60 и 80 мм.

Според средносрочните прогнози месецът ще започне с хубаво време, под което разбирам слънчево през деня, а в следобедните часове някъде ще падат валежи, може да има и гръмотевични бури. Предстои да видим. Макар че за април прогнозата на световните центрове беше за по-сух месец, месецът ще си отиде дъждовен с един път, а на много места - един път и половина над нормата. Така че да се гледа напред в бъдещето, е изключително трудно и редица мои колеги не искат да го правят. Но в края на краищата човек не може да се съгласи с това да не може да надникне напред в бъдещето и дългосрочни прогнози винаги ще се правят. А те понякога опират до: „Или ще вали, или няма да вали” – това прословуто изречение. Няма нищо страшно в това една дългосрочна прогноза да не се реализира. Процесът на формиране на времето протича хаотично и затова много често първоначалните прогнози се оказват неверни.

- Предвиждате ли някакви аномалии?

- Аномалиите засега по дългосрочни прогнози липсват. Градушките и гръмотевичните бури, което може да се очаква през май обаче, се прогнозират два до три дни предварително. Отсега никой не може да каже точно дали това нещо ще се случи и кога. Все пак май е абсолютният максимум на гръмотевичните бури в България и месецът с най-много градушки. Това е средно климатично.







- Май не можем да се оплачем от зимата този път – нямаше колосални студове?

- Абсолютно, зимата беше такава, каквато се прогнозираше, малко по-топла и с по-малко валежи. Засушаването, което беше през февруари и през март, се оказа сравнително неблагоприятно за повечето от есенните култури. Може би 5 пъти синоптиците предвиждаха дъждове, които с идването на самия процес в края на март и началото на април се размиваха и дъжд нямаше. Засушаването беше много сериозно и в горния почвен слой между 0 и 30 см фактически нямаше влага. Сега дъждовете в голяма степен компенсираха това изоставане и в момента влажността в горния почвен слой е естествена и нормална за тази част от годината. Сега предстои да видим какъв ще бъде май. От това зависи и количеството, и качеството на реколтата.

- Вашите дългосрочни прогнози обикновено се оказват точни, така че все пак - какво лято да очакваме?

- Засега се очаква лято, което ще започне с повече дъжд през юни месец. Но като казвам повече дъжд – не трябва да се плашат хората, че ще вали по цял ден. Това са типичните летни валежи обикновено в следобедните часове и привечер и продължават 2-3 часа. От няколко такива случая с по-обилни дъждове може да се формира цялата месечна норма на дъжда. Така че като се каже, че месецът ще е малко по-дъждовен, това не значи, че ще вали цял ден.Втората половина на лятото ще бъде нормална с традиционни температури и дори малко по-суха от нормалната.

- Ако трябва да посъветвате хората кога да планират почивката си на море – юни, юли или август?

- Очертава се такова положение, което е типично за България. Над западната част от страната ще бъде по-дъждовно, а над източната – сравнително по-сухо. Така че няма никакъв проблем за почивка на морето – говоря за нашето море. Тя може да бъде в края на юни и в останалите типични за нашите почивки месеци юли и август.







- Миналото лято беше поносимо като температури, доколкото си спомням, а как ще е сега?

- Вие си спомняте миналото лято по този начин, други си спомнят, че миналото лято беше дъждовно – първата част от лятото. Обикновено хората си го спомнят във връзка с някакви събития - почивка на море, сватби, кръщенета, прояви навън. Повечето хора пък си го спомнят в зависимост от агромероприятията, от агробизнеса, който ги изхранва. Първата половина беше малко по-влажна, а втората – топла и суха. Съвсем нормално лято, което се случва през година в България. Нищо неестествено няма в това. Просто ние станахме малко по-чувствителни и ден с дъжд приемаме като катастрофа. Да не забравяме, че освен морето много хора разчитат и на климатичните норми, за да приберат или пък да отгледат добра реколта.Температурите ще бъдат нормални, във втората половина на лятото – малко по-високи. За максималните каквото и да кажа отсега, ще ви излъжа. През лятото те обикновено са в рамките между 30 и 35°. Абсолютните максимални може да се кажат два-три дни преди случването. Но така или иначе, ще има и над 35°– за ден, за два, за три. Нещо нормално в България.


Какво четем:

🔴 Уникално бизнес постижение! Български семейство покори Острова!

🔴 Излизане от постите

🔴 Лили Иванова както никога не сте я виждали

Източник: Ретро



Коментари



горе