Достойните българи: Ортопед от Пловдив поема пътни на бедни пациенти



Д-р Янаки Янакиев е помогнал на десетки с парализа да проходят

Нестандартен начин да помага на бедни пациенти, без да ги кара да се чувстват неудобно, намери ортопед от Пловдив. Болни от далечни краища, на които д-р Янаки Янакиев е платил от собствения си джоб транспорта или пък пирони за операции,

подписват





декларации, че

няма да му връщат

парите

“Д-р Янакиев ми пое пътните и не му дължа нищо” е написала собственоръчно майка на момиченце от Северна България с детска церебрална парализа. Медикът е покрил разходите им по придвижването до Пловдив, за да се продължи лечението на детето. Подкрепя и възрастни в затруднено положение.

“Не съм богаташ

ексцентрик и не го

правя за всички

Когато виждам, че хората се борят за здравето си, но са отдалече и нямат средства, за да дойдат, се опитвам да ги улесня”, коментира ортопедът.

Преди време оперирал крака на пловдивчанин с детска церебрална парализа. Той нямал възможност да си купи шина, която задължително трябвало да носи, и д-р Янакиев му дал 70 лева. Същият мъж се нуждаел от хирургична интервенция и на другия крак, но така и не се появил.

Ортопедът го видял случайно на улицата и се поинтересувал как е. Човекът му отговорил, че в момента не е в състояние да му върне сумата. “Аз му казвам: Единият ти крак е вече добре, няма ли да дойдеш, за да оправим и втория? Пациентът обаче само повтори “Друг път, друг път” и направо избяга”, разказва лекарят. Тогава решил тези, които подкрепя финансово, да пишат декларации, че не му дължат нищо, за да са спокойни.

“Ако дойдат след 1 или 2 г., постигнатите резултати ще са загубени и трябва да се започва наново”, добавя медикът. Неведнъж е предоставял на пациенти

безплатно пирони или

заключващи плаки

Те не се покриват от здравната каса. Тогава болните пак пишат декларации, че са ги получили безвъзмездно.





Той уточнява, че листовете не излизат от кабинета му в МБАЛ “Медлайн”, където е началник на ортопедо-травматологичното отделение. Никой не може да злоупотреби с тях. Част от пироните и плаките са за сметка на лекаря, други са му дарени от фирми или пък са мостри.

Д-р Янакиев казва, че не се гордее със спонсорството си, а го прави, за да се постигне ефект в лечението. Признава обаче, че има хора, които смятат, че е длъжен да им покрие пътните до Пловдив.

“Пратете ми пари, за да доведа сина си при вас за консултация”, обадил му се по телефона баща от Търговище. Ортопедът му отговорил, че няма проблем, ако е решил да лекува детето си, но не може да поема транспорта само за преглед.

В гилдията си докторът е известен като един от най-добрите специалисти по детска церебрална парализа. “Това е вродено заболяване, което се развива преди или по време на самото раждане. В 10% от случаите е след появата на бебето на бял свят. Засягат се мозъкът, тъй като част от него остава без кръв, и двигателната дейност”, обяснява ортопедът.

Д-р Янакиев е категоричен, че лечението трябва да е комплексно, за да има резултат. След операцията е необходимо болният да мине през рехабилитация, да бъде следен от психолог и да провежда консултации с логопед.

“Има пациенти с детска церебрална парализа, които се нуждаят от специален стоматолог. Когато трябва да им се вади зъб или да се извършват други манипулации, им се прави обща анестезия”, казва лекарят. Според него изключително важно е в лечението освен медиците да участват и родителите. Тогава и ефектът е осезателен.

“Моята борба е да бъде постигната физическа независимост на болния - да може да се обслужва, да излезе без инвалидна количка. И ако остане сам на света, да живее нормално”, посочва д-р Янакиев. Той е удовлетворен, че е помогнал на много хора да проходят или да стъпват по-добре, след като им е направил операции по удължаване на сухожилия или преместване на мускули.

Някои от бившите му пациенти са успели да завършат висше образование, създали са семейства и имат деца. Други, които са започнали да се движат сами, вземат по два класа наведнъж. Такъв е случаят с 22-годишна жена от Пловдивския регион. Семейството ѝ я водело на училище с инвалидна количка до пети клас. После станало трудно да качват на ръце порасналото дете до класната стая и то престанало да посещава часовете. Момичето проходило и в момента завършва средно образование. Амбицията ѝ е да продължи да учи за медицинска сестра.

“Прави ми впечатление, че след като си подобрят походката, по-възрастните се насочват към работа в социалната сфера. Тези хора най-добре разбират необходимостта да се помага на нуждаещите се”, споделя лекарят.





Д-р Янакиев е истински щастлив, че е успял да накара да ходи 7-годишно момче след серия хирургични интервенции. Дотогава то било в инвалидна количка. Когато започнало да стъпва, роднините

му подарили десетки

чифтове обувки,

а детето не било на себе си от радост.

Млада жена от Нови пазар пък проходила на 24 г. “Вече не е седяща кукла, а прави разходки по 2 км, мие чиниите и дори произнася няколко думи. Разбира на момента какво ѝ говорим, преди трябваше да повтаряме по 5-6 пъти”, разказва майка ѝ Мария Христова. В продължение на години тя е водила дъщеря си при различни лекари и по врачки, които не успели да помогнат. Според нея д-р Янакиев е извършил чудо. Той пък от своя страна обяснява, че няма никакво вълшебство - подобряването на моториката се отразява и на интелектуалното развитие.

“Както при всяко заболяване е важно лечението да се започне навреме. Първите симптоми на детската церебрална парализа са стегнатите мускули, по-късно същото се случва и със ставите. При по-тежките случаи се стига до деформацията и на кости”, коментира специалистът.

Той не се отказва да се бори за пациента дори когато нещата изглеждат безнадеждни. Негова гордост е младеж от Козлодуй с детска церебрална парализа, който

след поредица

от операции на

краката станал

шампион по плуване

и завършил история в университет. Той и досега продължава да поддържа връзка с ортопеда, дал му шанс да живее нормално.

“Д-р Янакиев върна вярата и усмивката на сина ми. Той вече ходи без патерици и бастуни” , е написала Стефка Кондова от Гълъбово в благодарствено писмо до болницата, където работи ортопедът.

Пловдивският лекар твърди, че такива резултати се постигат само с борбен пациент. Ако той се предаде и загуби надежда, няма да има и ефект от лечението. Това е научил от 30-годишната си практика.

За себе си казва, че винаги е искал да бъде доктор, въпреки че е можело да стане добър математик. Завършил е такава гимназия в родния си град Стара Загора, където учителите му предвещавали голямо бъдеще.

“Може би се насочих към лекарската професия, тъй като в семейството ми не е имало доктори, за да ми кажат колко трудно е да водиш битка със заболяванията. Математиката обаче ми помага, когато преценявам как и с колко трябва да удължа някое сухожилие”, уточнява д-р Янакиев.

Клиниката, която ръководи, има специална методика при лечението на детската церебрална парализа, призната и в други държави. Идват пациенти от Русия, Македония, Азербайджан, Испания.

Д-р Янакиев е работил в над 20 операционни зали на три континента. Член е на няколко дружества на ортопедите. Сред тях са северноамериканското, на англоговорещите, испаноговорещите, турските и индийските ортопеди.


Какво четем:

🔴 Първо място за наши акробати в Италия

🔴 7 невероятни ресторанти, в които да ти е кеф да си похарчиш парите (снимки)

🔴 Глухарчето-лекарство с фантастична лечебна сила

Източник: 24 часа



Коментари



горе