Михаела Тюфекчиева е първото момиче, което завършва право във ВТУ с пълно отличие | Вестник Борба
МИХАЕЛА ТЮФЕКЧИЕВА Е ЕДВА ТРЕТИЯТ СТУДЕНТ В ЦЯЛАТА ИСТОРИЯ НА ЮРИДИЧЕСКИЯ ФАКУЛТЕТ ВЪВ ВТУ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“, КОЙТО ЗАВЪРШВА СПЕЦИАЛНОСТТА „ПРАВО“ С ПЪЛНО ОТЛИЧИЕ. И е първата млада дама с това постижение, защото преди нея пълни отличници са били само още две момчета. В студентската книжка на Михаела няма оценка по-различна от 6,00 за всичките пет години на обучение, в които е издържала близо 70 изпита. А накрая е успяла да си вземе и трите държавни изпита, всеки от които съставен от по две части – казус и теория, пак с пълни шестици.
Тя обаче не приема пълното си отличие като нещо изключително, казва, че се е справила така добре, защото е влюбена в специалността си. „Аз май откакто се помня, искам да уча право. Моите родители са ми разказвали, че съм била в детската градина, когато съм казвала, че ще стана „урист”. Даже и не съм можела да казвам правилно думата юрист и понеже съм била много смешна, нали знаеш, като се съберат възрастните, как започват да карат хлапетата да повтарят смешките си. Та и мен все са ме питали каква искам да стана, за да ме чуят всички, че ще бъда урист“, разказва Михаела.
АКО Я ОСТАВИТЕ ДА ГОВОРИ ЗА ПРАВОТО, ТЯ МОЖЕ С ЧАСОВЕ ДА НЕ СПРЕ. При това влага цялото си сърце, когато обяснява, че правото е изкуство, че е начинът, по който човекът прилага буквата на закона, затова, ако някой си мисли, че да си юрист е суха и скучна работа, той много е сбъркал. „Аз винаги ставам център на вниманието, когато сме в компания. Може никой друг в групата да си няма и най-малка представа от законите, на мен това не ми пречи да започна да им разказвам за моята професия, за съда, за моралните казуси, за неморалните решения… Само моят приятел все ми се кара, иначе на останалите май им е интересно“, признава Михаела, която е категорична, че нито за секунда не съжалява, че е избрала да учи право във Великотърновския университет.
Нямала е очакванията, че всичко ще бъде като на кино, затова и няма никакви разочарования от реалността. Казва, че филми за юристи не гледа, точно защото ги смята за твърде захаросани. Предпочита документалните филми и то тези, които разказват за реални казуси и за действителни дела. А ако и лентата е на английски език, Михаела е най-ревностният зрител. „Истината е, че в съдебната зала е състезание. Там влизаш в спор и ако не съумееш да изкажеш по най-правилния начин аргументите си, губиш. А не губиш само ти, а и клиентът ти“, обяснява момичето.
Тя вече е проверявала себе си в няколко състезания по право. А тези състезания са понякога още по-стресиращи, отколкото съдебната зала. Защото, преди да влезеш в залата, имаш време да се подготвиш, а в някои от състезанията студентите получават казуса, по който ще пледират, само няколко часа по рано. И имат една нощ на разположение, да изчетат стотиците страници, които са на английски език, за да подготвят пледоариите си. „О, много е надъхващо. Аз такъв приток на адреналин, като в тези безсънни нощи май не съм усещала. Четем, обсъждаме, пишем, говорим. А и самите теми в тези състезания са много интересни“, разказва Михаела и признава, че най-вълнуващото състезание за нея си остава това по международно публично право. „Това право урежда взаимоотношенията между държави и организации. За съжаление, няма как да го практикувам, затова дори и в най-смелите си мечти не мисля за това. По-скоро май се насочвам към гражданското право, а и с такива казуси се занимавам сега по време на практиката ми в съда“, обяснява Михаела. После й трябват две-три минути, за да допълни списъка с видовете право, с които би искала да се занимава, а списъкът никак не е кратък.
Михаела е успяла да натрупа опит и в Правната клиника, създадена от доц. Янка Тянкова във ВТУ. Тази клиника е уникален метод за обучение на бъдещите юристи, защото там студентите дават безплатни съвети, опитват се да решават казуси и се срещат с реални хора и с реални техни проблеми. „Вече знам, че не се страхувам да отсъждам, ако съм формирала в себе си устойчиво убеждение. Нямам проблем да кажа кой според правото е прав и кой не е. Ето в това е изкуството – правото е изкуство за доброто и справедливостта, така пише и в учебниците ни. Винаги обаче взимаш от един, за да дадеш на друг. Това е законът на справедливостта и на Вселената, която поддържа баланса“, казва Михаела. Тя няма проблем да говори по темата за това, че един ден най-вероятно ще й се наложи да защитава някой, който е виновен и тя знае, че клиентът й е виновен.
ПЕТ-ШЕСТ ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА РАБОТА Е ОТКАЗАЛА ВЕЧЕ МИХАЕЛА ТЮФЕКЧИЕВА, ЗА ДА СИ ДОВЪРШИ СТАЖА. Категорична е, че той й дава възможност да види и да научи много, а и тя се справя отлично в съда. „Предложенията бяха за София, а аз искам да остана във Велико Търново и много се надявам, че това ще ми се случи. Без значение дали ще бъда адвокат, прокурор, или някой ден съдия. Искам да работя с хора, харесва ми и правото ми дава тази възможност“, казва Михаела, която иначе е възпитаник на търновската Езикова гимназия. Говори отлично английски и руски език и няма никакъв проблем да работи в който и да е съд в страната.
Освен това е професионален лектор към Европейската комисия в България и като такава трябва да организира по пет събития всяка година. Тя се е насочила към работата с ученици и студенти, защото е убедена, че младите хора имат нужда от още юридическа информация в този все по-глобализиращ се свят. „Тийнейджърите питат най-често как могат да пътуват по света. И като се има предвид, че аз самата много обичам да пътувам, това са интересни теми и за мен, и за тях“, обяснява Михаела. След това допълва, че с приятеля си доста често кръстосва Европа. При това самата тя организира цялото пътуване – от купуването на билетите, през запазването на места за преспиване, та чак до маршрута.
С БЮДЖЕТ ОТ 500 ЛВ. МИХАЕЛА И НЕЙНОТО МОМЧЕ УСПЯВАТ ДА ОТИДАТ НА ЕКСКУРЗИЯ И ДА ВИДЯТ ДОСТАТЪЧНО ОТ ГРАДОВЕТЕ, В КОИТО СПИРАТ. При това тя прави програмата така наситена, че често приятелят й се оплаква, че има нужда от почивка след почивката, на която тя го води.
Сашка АЛЕКСАНДРОВА
Какво четем:
🔴 Един украинец работи колкото 3-ма българи🔴 Богатството не е за всеки
🔴 Историята на Ангел, която вдъхнови България: След лекарска грешка му казали, че остане завинаги в инвалиден стол, но той не се отказа
Източник: Борба.БГ