Доброволен отряд се грижи за болната Николина
37-годишна жена мизерства, затворена в една стая, от която не може да излиза, защото е с пареза на дясната страна. Николина Пенева живее с 300 лева инвалидна пенсия, от която 160 лева дава за наем на квартирата си в избено помещение на къща в „Кючук Париж”. Като плати 50 лева за лекарства и сметката за тока, не й остава нищо за храна. Оцелява само благодарение на неколцина жители на квартала, които на добра воля й носят каквото готвят у дома.
Николина страда от епилепсия и е преживяла исхемичен инсулт, в резултат на което дясната й ръка е обездвижена, трудно мести и десния крак, заваля говора.
Още като 14-годишно момиче тя загубила майка си и останала на грижите на баща си. Двамата дълго време живели под наем в „Тракия”. Николина разказва, че през лятото на 31-ата си година настъпила криза в заболяването й. „Беше 2 часът през нощта, когато усетих, че се схващам. Татко беше в другата стая. Опитах се да стигна до него. Бутнах стола и той се събуди”, спомня си младата жена. Проблемите със здравето й наложили Иван да спре работа като таксиметров шофьор, за да се грижи за дъщеря си. Тя твърди, че по-късно заради безпаричието бил продаден и семеен имот, което пък станало пречка да се получават социални помощи от държавата.
Преди 3 години баща й починал и Николина останала съвсем сама. Поради невъзможността да плаща наема се наложило да напусне квартирата в „Тракия”. Монахини я приютили временно при себе си, но правилата на католическия орден не позволяват да се дава подслон повече от 3 месеца. Така Нина пак останала на улицата. Едва намерила квартирата, която обитава сега. Приятелите, които я обгрижват в момента, се мобилизирали да преместят багажа.
Жилището е стая под нивото на земята. Легло, шкаф и телевизор изчерпват мебелировката.
От известно време състоянието на жената не й позволява да излиза от къщи. Напоследък не стига дори до занемарената баня и се налага да ползва памперси. В малка ниша в коридора има мивка и пералня, но Николина не може да се справя сама нито с домакинстване, нито с приготвяне на нещо най-простичко за ядене.
Преди време се запознах с нея на улицата, когато един ден ми поиска цигара, разказва Таня Фиданова. Тя е една от жените, които помагат от добро сърце на Николина. Работи в Института по метрология. Самата тя има здравословен проблем и семейство с две деца, което трябва да обгрижва. Каквото готви у дома, това носи и на Николина. Редуват се с приятелката й Пепа. Тя пък веднъж попитала в църквата дали някой познава масажистка. Така при Николина започнала да ходи и трета жена, за да я раздвижва. Два пъти в седмицата пътува специално за това от „Кършияка”. Това обаче не стига за нейния случай, нужна е рехабилитация, казва тя. Освен това пътува често в чужбина и отсъства по месец и половина.
Трите жени се уговарят коя кога да навестява самотната жена. В графика влязъл и един таксиметров шофьор - Тома. Ако някоя е заета, той отива у тях, взема кутиите със сготвена храна, и ги носи на Николина. Този месец доплатил и сметките й.
Вече трета година доброволният „отряд” от Кючука отглежда по този начин Николина. И търси помощ, която да реши трайно проблемите й. Тя обаче не иска да чуе за социално заведение. Мечтата й е да бъде настанена в общинско жилище в „Тракия” - квартала, където е живяла.
Приятелките й търсили начин да я включат в обгрижването на „Социалния патронаж”. Поискали им обаче 160 лева на месец. Ако Нина отделя толкова, пенсията няма да стига за наема. Почти два месеца жената не е напускала стаята. Преди смогвала да излезе да се поразходи. Сега тялото й трепери и краката не я държат.
Четете още:
🔴 Саксонска принцеса с български корен дари оборудване на сливенската МБАЛ "Д-р Иван Селимински"🔴 Изтеглиха изпитния вариант за матурата по БЕЛ
🔴 Българка от Австралия завеща 1,84 млн. лв. на Националната художествена галерия
Източник: Марица