Доц. Мая Аргирова:Не слагайте лед и кисело мляко при изгаряния



Тези бабешки методи могат да бъдат дори фатални

Коя е тя?

Доц. д-р Мая Аргирова е началник на Клиниката по изгаряне и пластична хирургия на институт "Пирогов". Републикански консултант по термична травма. Има специалност по обща и по пластична хирургия. Професионалните й интереси са в областта на детските изгаряния, пластичната и реконструктивна хирургия. Член е на световни, европейски и български асоциации по изгаряния и пластична хирургия. Има над 70 публикации в български и чужди научни списания.

- Доц. Аргирова, под ваше ръководство специализантът д-р Мартин Мартинов създаде безплатното мобилно приложение "Какво да правим при изгаряне?". Как ще помага то на хората, а и на вас, медиците?

- Приложението е изключително полезно. Идеята за създаването му е следствие на нашия горчив опит. Ние ежедневно се сблъскваме с неправилно и неадекватно поведение при оказване на първа помощ след изгаряния било при инциденти в дома с деца или възрастни, било при трудови злополуки и пр. Информацията е преведена на езика на обикновените хора и обяснява как пострадалите от изгаряния да реагират най-адекватно. Приложението може да се ползва и от спешните екипи и парамедиците за обширни изгаряния. Правилното поведение при първа помощ е от изключително голямо значение за последствията от изгарянията, т. нар. белези, а при обширните изгаряния вече говорим и за спасяването на човешкия живот.





- Кои са популярните грешки при оказване на първа помощ?

- Това е поставянето на неподходящи средства върху раните или върху потенциалните раневи повърхности, тъй като изгарянето е динамичен процес и се развива. Става дума за лед, кисело мляко, зелеви листа, сода бикарбонат, паста за зъби, жълтъци. Сблъсквали сме се с невероятни неща, за които хората не могат сякаш да разберат, че не се правят. Всичко изброено, първо, че предизвиква болка и увеличава риска от инфекция, и второ, много трудно се свалят тези наложени върху раната повърхности. Искам дебело да подчертая, че при обширни изгаряния тези методи могат да бъдат дори фатални. Именно поради това приложението е крайно необходимо, сваля се за минута и се инсталира за още толкова на телефона. То има т. нар. превантивен характер. Сваляйки го, хората го четат от любопитство, след което все нещо остава в съзнанието им. Това ги предпазва от изгаряния, защото вече имат едно наум.

- Какви са най-често срещаните инциденти, при които деца получават изгаряния?





- При децата това са изгарянията от гореща вода и течности, както и допир с нагорещени предмети. Най-голям процент изгаряния имаме при деца до 4 годинки. Много е важна превенцията, защото, получавайки изгаряния в тази възраст, децата страдат от две тежки последствия. Те развиват т. нар. следтравматичен стрес синдром, вследствие на което стават изключително неспокойни и болезнено привързани към родителите си. При всяко посещение при лекар те изпадат в стрес. Второто са белезите от изгаряния. В тази възрастова група те са много агресивни и много често се образуват по гърдичките, брадичката и раменцата.

- Как се случват тези инциденти?

- Естественото любопитство на детето да изучава околната среда е водещ фактор. Те искат да пипнат всичко наоколо, а това крие голям риск. Приложението много подробно описва всяко опасно място в дома и начина, по който то да се изолира. Имам безчет случаи с изгаряния от обърнати самонагряващи се кани. Също така от поставени на ниско място все още горещи съдове с ястия. Традиционно у нас се оставят електрически уреди като маши и преси за коса и ютии да се охлаждат на земята, което само по себе си е вече предпоставка за бъдеща беда. Изключително зачестиха и изгарянията на дечица със сешоар. Преди време в интернет се появи информация, че децата се успокояват от определена звукова честота и шум и заспиват по-бързо. Вследствие на това сме приели редица малчугани с изгаряния в областта на шията и гръдта именно от сешоари, поставени вътре в кошарката. Това е много опасно. Не го правете!

- А при възрастните как стои въпросът?

- Инцидентите, при които възрастни хора получават изгаряния, са крайно многообразни. Най-често обаче това са т. нар. трудови злополуки при специализирана работа, като елработниците например. У нас изключително често се получават изгаряния, и то доста сериозни при варене на ракия. Случаите са хиляди, като изгарянията почти винаги са обширни, дълбоки и изискват оперативно лечение.





- Има ли сезонна тенденция при изгарянията?

- Разбира се. Зимата най-често това са отоплителните уреди. Много опасни са старите чугунени радиатори. Децата си вкарват ръчичките между ребрата и се заклещват. Ако не се реагира мигновено, се получават тежки изгаряния. При възрастните най-честия механизъм са газовите бутилки, при които пострадалите винаги са няколко.

- Дайте, моля, съвет какво да направим, ако станем жертва на изгаряния?

- Моментално се свалят дрехите и бижутата. Веднага се охлажда нараненото място с течаща хладка вода - до 20 градуса, но не повече от 15 мин. И разбира се, трябва да се потърси Бърза помощ. Също така в момента във всяка аптека се продават охлаждащи превръзки, които съдържат гелове. Хубаво е да имаме в дома си такива. Всеки родител е препоръчително да има една тубичка с дермазин. Кремът се постави върху раната и моментално облекчава болката и предотвратява инфекция. Мястото се превързва и отново се търси адекватна помощ.

Също така препоръчвам горещо на всеки да изтегли мобилното приложение.


Какво четем:

🔴 Братът на убития Венцислав: Не е бил наръган, а пребит до смърт. От ударите мозъкът му е бил раздробен

🔴 Как се свалят 100 кг без диета

🔴 Пак безчинство: Тумба жени от "Столипиново" пребиха гинеколожка в кабинета ѝ

Източник: bgdnes



Коментари



горе