Молитва за покойниците, а не пикник на гроба е Задушница




“Когато сме на гробовете на близките си или в храмовете, е важно

да си спомняме за тях с молитва, а

не просто да правим пикник.

С молитвата можем да се надяваме на по-добра участ за тях, а един ден и за нас, когато се представим пред Бога”, казва отец Методи (Корчев) от столичния храм “Св. св. Кирил и Методий” по повод Задушница в събота. Светата литургия ще започне в 8,30, но тези, които нямат възможност да отидат на гробовете на близките си, могат да запишат имената им за поминание в храма на панихидите от 10 и от 12 ч.






Православната църква е отредила няколко пъти в годината да се черкуваме за нашите близки, които са починали, и да раздаваме милостиня за тях. По този начин Господ заради нашата любов да опрости част от греховете им.

“Всеки човек носи грехове и се представя на Бога с тези от тях, за които не е успял да се покае. Това обаче могат да направят неговите близки, които са живи. И затова е важно повече да си спомняме за тях с молитва”, казва отец Методи, който призовава милостинята с раздаването на храната да е съчетана с молитва.

Така самите ние, живите, получаваме милост от Бога, защото раздаваме за тези, които по никакъв начин не могат да я измолят.

“Живият човек може сам да си помогне - да се помоли на Бог за здраве, за успех, но

покойниците за себе си нищо не могат да измолят.

Това можем да направим за тях само ние, живите”, казва отец Методи.






Утре е Свето-Троичната, т.нар. Черешова задушница. Както пише архимандрит Серафим, тогава се чества “паметта на всички отвека починали благочестиви християни, отци и братя наши".

На този ден църквата се моли: "Въдвори, Иисусе, като благосклонен Бог, в селенията на избраниците и в страната на живите благочестиво починалите, които Си приел! Озари ги с незалязваща светлина и ги удостой с Твоята небесна радост!”

На Задушница камбаната бие траурно - с отмерен удар, да напомни за грижата за мъртвите. Богослужебното правило е по-особено, с усърдни молитви за починалите. Службата е заупокойна, след която, както и на вечерта на предишния ден, се прави обща панихида.

Опечалените по смъртта на свои близки от предишния ден и на самия ден посещават гробищата, палят свещи и кандила, поставят цветя, преливат гробовете с вино, кадят над тях с тамян, носят жито и в църква, и на гробищата, и в израз на вярата във възкресението разчупват хляб и раздават донесеното от името на покойниците молитвено да се помене:

“Бог да прости”.


Какво четем:

🔴 Шакшука - Яйца по Арабски (ВИДЕО)

🔴 Яхния Чистка

🔴 Пълнени тиквички на фурна с извара и маслини

Източник: spomen



Коментари



горе