Национален седмичник за практически земеделски съвети, информация и агробизнес



* Разказ за една млада фермерка, спечелила преди 6 години проект по Мярка “Млад фермер” и успешно реализирала поставените цели. Днес Вероника Берова, икономист по образование, произвежда биотор от червени калифорнийски червеи и екстракт от тора – Biofert във ферма край казанлъшкото село Бузовград. Продуктите се реализират успешно у нас и в Гърция.

Преди 6 години Вероника е една от първите одобрени по мярката млади фермери. Кандидатите са хиляди, от област Стара Загора – 400. Церемонията е тържествена, усещането е неповторимо. Чувството за удоволетвореност обзема всички. Оттук нататък започва същинската работа…

– Самата подготовка и изработката на бизнес-плана стана с помощта на г-жа Нели Димова, експерт в Областната служба за съвети в земеделието в Стара Загора за около месец. Необходимите документи бяха лична карта, регистрация на фирмата, но бизнес-планът – подробен, аргументиран – спомня си Вероника, тогава току-що навършила 18 години. – През януари 2010, макар и с известно забавяне, дойде първият транш от субсидията. По бизнес-плана стартирахме с 240 квадратни метра легла, тогава изискването за минимален размер беше 130 квадрата, а в годините трябваше да нараснем на 550 кв.м. Постепенно за две години достигнахме 570 квадрата легла с червени калифорнийски червеи. Това е оптималният вариант, защото самата технология изисква изсушаването на тора да става на закрито и обемите не позволяваха повече увеличаване…





ПЪРВИЯТ ТРАНШ ОТ СУБСИДИЯТА – 12 500 ЕВРО СА ВЛОЖЕНИ В ИЗГРАЖДАНЕТО НА СКЛАД ЗА ГОТОВАТА ПРОДУКЦИЯ.

Той е с площ от 108 кв. м, мащабността на постройката спрямо наредбата се определя спрямо площта на фермата. Месец и половина семейството на Вероника чака да получи разрешение, съгласно което водата от собствения водоизточник да отговаря по стандартите на питейната, за да могат с нея да се оросяват леглата. През целия този период в работата си момичето се придържа стриктно към изискванията – ангажиментите да се изпълняват навреме и коректно. Защото ако на нас плащанията са забавени, то ние не можем да се забавим с изпълнението на проекта и с поддържането на фермата, все пак става дума за живи организми, които се нуждаят от грижи – подчертава младата икономистка.

През 2012 подава документи за втория транш от помощта, в това време вече мащабът на фермата е 570 квадрата. Технологията на производството е отчасти променена и е адаптирана към условията. За щастие всичко се оказва успешно. Бащата на Вероника работи известно време в Англия и закупува от там малко тракторче Дъмпер (втора употреба), което се оказва най-удачния вариант за работата и зареждането на леглата, за изнасянето на тора. Оборудван е с кош, които се завърта на 45 и на 90 градуса в двете посоки. Машината е изключително удобна и маневрена и служи както за зареждането на леглата с оборския тор, така и за изваждането и превоза на преработения вече тор в биотор. В процесите включват и верижна моторна количка, която успешно преодолява височините по камарите с тора, товари и разтоварва.

Разбира се, има си и ръчни дейности, в жегите леглата се оросяват, защото над 25 градуса червейчетата спират да се размножават, да се хранят, а когато температурата в леглата надхвърли 30-35 градуса, е възможно и да загинат. Затова веднъж дневно те се оросяват, като се внимава леглата да не се преовлажнят.

Днес фермата на Вероника Берова е ЕДИНСТВЕНАТА РЕГИСТРИРАНА У НАС ПО РЕГЛАМЕНТ 1069, записана под името Ферма за тор от червени калифорнийски червеи. Тя произвежда освен класическия твърд биотор от червените калифорнийски червеи и ЕКСТРАКТ от биотора. Това е концентрат, хуминов тор с широк спектър на приложение: при житни и пролетни култури, зеленчуци, лозя, овощни, етерично-маслени, дървесни и цветни видове, декоративни площи.





Видът на опаковките е изцяло сменен, фермата вече е с ново име и лого, с които стана за кратко време популярна. Технологията на производството на биотора е специална, закупена от катедра “Микробиология и екологични биотехнологии” към АУ – Пловдив. Доказано е вече, че продуктът е много добър и успешно се налага и в Гърция и Турция

– Купуват ни гръцки производители на киви, грозде, маслини, които споделят в последствие едни завидни резултати. Очакваме през октомври фермери, които настояват да експериментират тора при посеви от ориз и памук. Там залагат опит на едно поле, отчитат добивите и едва след това се доверяват на големи количества. Затова и новите ни опаковки и рекламни листовки са с информация на български, английски и гръцки.

У нас сме спечелили доверието на доста клиенти, отглеждащи етерично-маслени култури, трайни насаждения и др.

– Фермерите днес с повече доверие се отнасят към биоторовете и по-специално към биотора от червени калифорнийски червеи – споделя Вероника. – Много стопани не се нуждаят от убеждение. Който веднъж е ползвал продукта, той споделя с други свои познати, приятели, идват сами и залагат…

* * *

Денят на нашето посещение във фермата (2 октомври) беше казано точно празник за г-ца Вероника Берова и нейното семейство, защото тя отчита успешното приключване на проекта “Млад фермер”. Решението й обаче си остава същото – да се занимава с производството на биотор от червени калифорнийски червеи. Дори и в най-трудните моменти споделя, не й е минавало през ума да зареже всичко.

През целите тези пет години младата фермерка е търсила начини и пътища за успех. С усмивка констатира, че ако не си уверен в себе си, ако не си добронамерен към близките и клиентите си, няма как да успееш.

(повече в Агровестник – стр. 7-21)


Какво четем:

🔴 Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро, изгаря

🔴 Витаминът, който помага при отслабване, а липсата му до затлъстяване

🔴 Селин Дион вече не прилича на себе си - втрещи всички, когато ребрата ѝ се подадоха от роклята (Снимка)

Източник: agrovestnik



Коментари



горе