Българка от Ню Джърси смая модните критици с дрехи от рециклирани носии (СНИМКИ)



„Родителите ми казваха „Ще бъдем американци“, казва Ема Шопова, която е родена в Ню Джърси, но по-късно заживява в Лондон. „Пораствайки, имах много объркана културна идентичност. Но когато бях в гимназията, намерих фолклорни книги за България и наистина ги заобичах“, прибавя тя.

Ема става двигател за създаването на новата, набираща популярност марка за дрехи Chopova Lowena, която силно акцентира на български мотиви и използването на забравени платове, взети директно

от малките селца в България





Сънародничката ни си сътрудничи с англичанката Лаура Ловена. Двете се срещат преди почти осем години по време на следването си в престижната модна академия в Лондон Central Saint Martins. Oткриват взаимното си възхищение към всички неща, изработени ръчно и взети от традиционни обичаи. След като се дипломират, създават своя компания и марка.

Модел на Ема и Лаура, сн. Инстаграм; @chopovalowenaМодел на Ема и Лаура, сн. Инстаграм; @chopovalowena

Ема Шопова (вдясно) и Лаура Ловена (вляво), сн. Инстаграм; @chopovalowenaЕма Шопова (вдясно) и Лаура Ловена (вляво), сн. Инстаграм; @chopovalowena

Ема и Лаура създават дрехи, сн. Инстаграм; @chopovalowenaЕма и Лаура създават дрехи, сн. Инстаграм; @chopovalowena





Модел от колекция „Кукери“, сн. Инстаграм; @chopovalowenaМодел от колекция „Кукери“, сн. Инстаграм; @chopovalowena

Модел от колекция „Кукери“, сн. Инстаграм; @chopovalowenaМодел от колекция „Кукери“, сн. Инстаграм; @chopovalowena

Модел на Ема и Лаура, сн. Инстаграм; @chopovalowenaМодел на Ема и Лаура, сн. Инстаграм; @chopovalowena

Ема Шопова (вдясно) и Лаура Ловена (вляво), сн. Инстаграм; @chopovalowenaЕма Шопова (вдясно) и Лаура Ловена (вляво), сн. Инстаграм; @chopovalowena

В момента дрехите на Chopova Lowena се продават в магазини в над 20 държави в Америка, Европа и Азия. В колекциите си те използват български народни носии, престилки и дори покривки. За източник на материалите Ема често пътува чак до селото на родителите си в покрайнините на София и близо до планината. Тя следи и българските аукционни сайтове и реклами в Craigslist за възможни покупки на редки тъкани. Освен това Ема е „вербувала“ екип в България, който обикаля по селата и търси традиционни носии, одеяла или платове с български шевици. От там тя получава снимки, за да подбере най-впечатляващите тъкани, които после се изпращат в студиото й.

Тъканите се прекрояват в модели на Chopova Lowenа в България и се изпращат в Лондон, където е седалището на модната къща. Така се намалява въглеродният отпечатък на компанията. Одеялата например се превръщат във връхни дрехи, престилките, ризите и

покривките – във феерични поли

 Годишно Ема оценява над 4000 плата. „Получаваме и много телефонни обаждания. Хората понякога се появяват направо пред моята къща“, казва тя.





Съвременният прочит на българските традиции, който двете дизайнерки предлагат, е една смесица на старото с новото, при което се получава неповторима фантазия от цветове и наслагване на множество шахматни фигури с доминиращи модерни аксесоари (колани, карабинери). Двете дами казват, че стилът им е повлиян от видяното в България. Там, казват Ема и Лаура, можеш да видиш жени и мъже, облечени в традиционни носии, но съчетани с маратонки или други модерни атрибути.

Една от колекциите на марката е посветена на България и е озаглавена „Кукери“. В нея Ема и Лаура съчетават елементи от носиите на кукерите с облеклата на състезателите в спортната борба, които са били популярни през 80-те години. Заедно с това Ема и Лаура са издали и книга със същото заглавие, в която има снимки и модели, посветени на обичая Сурва, както и модели от тяхната колекция. „България е невероятен източник на текстил. Винаги ще бъде част от това, което правим“, казва Лаура Ловена.

Още от създаването си марката не е по големите подуими, а предпочита малките изяви, което напълно съвпада с концепцията за запазване на ресурси, която са приели Ема и Лаура. „Ако не се запазват ресурсите, светът ще експлоадира“, казва Ема.






Какво четем:

🔴 7 причини да изпитваме носталгия по НРБ  

🔴 Край на киселините с домашна ракия

🔴 Защо наричаме филията с кайма "принцеса"?

Източник: BG-VOICE



Коментари



горе