Широка лъка - приказното село в Родопите
Широка лъка - приказното село от подредени амфитеатрално възрожденски къщи в Родопите. То привлича много туристи целогодишно. Красотата на селото, съчетана с магията на планината и оттекването на гайдите носят неповторимата романтика, която привлича мнозина. Както и неповторимото усещане човек да се разхожда по калдъръмените улички на селото докато се диви на разкошните старинни къщи и вдишва свежия родопски въздух.
Почти всяко семейство там е свързано с родопската музика. В Широка лъка е създадено и Средно музикално училище за народни песни и инструменти.
Селото е само на 23 км от Смолян и на 16 км от зимния си курорт Пампорово.
Старите къщи са в типичния за Родопите архитектурен стил – двуетажни, с еркери и вътрешно дървено стълбище. Повечето стаи са широки, с дървени миндери до стените и с малки прозорци. Най-известни сред тях са Сгуровската, Учиковската, Григоровската къща.
Селото е прочуто и със съхранения си фолклор. Тук са се родили едни от най-известните певци и гайдари на родопския фолклор. През 1972 г. в селото е създадено Национално училище за фолклорни изкуства.
Едно от емблематичните места за посещения са Етнографският музей „Згуровски конак”, подреден като богата родопска къща от края на XIX век. А другото е църквата „Успение Богородично“, построена през 1834 г. само за 38 денонощия от цялото население на Широка лъка.
А помните ли гениалното изпълнение на Васил Михайлов в ролята си на Капитан Петко воевода в едноименния сериал? Къщата, в която е живял в Широка лъка в периода на освободителната война, сега е превърната в музей. Издигнат е и паметник в негова чест.
В района на Широка лъка могат да се видят още природните скални феномени – „Момата” и „Главата”, както и параклисите „Св. Теодор Стратилат”, „Св. св. Кирил и Методий” и „Св. Атанас”.
Какво четем:
🔴 Първият български велосипед потегля през 1880 г.🔴 Живея в България и никога не съм се чувствала по-щастлива и по-жива
🔴 Суеверията и мястото им в нашия живот
Източник: Кмета