Баба Гена на 104 години игра в сватба отпреди век
Млади и стари от Каравелово, сред които и две бебета, станаха артисти. Те облякоха народни носии и пресъздадоха пред камерата автентична сватба, вдигната преди повече от 80 години.
Сватба по старинен обичай отпреди сто години вдигнаха в карловското село Каравелово, в нея участваха сто местни жители, сред които и няколко деца и бебета. Най-възрастните актьори бяха 104-годишната баба Гена Сиркьова, по чиито спомени е пресъздаден обичаят, и 90-годишната Вера Христинчева. Две бебета - 5-месечният Златимир Петков и 9-месечният Петър Чавдаров, също имат роли във филма. Много местни хора предоставиха пшеничените си ниви и къщите си, за да бъде създадена тази продукция.
Артистите от Каравелово разровиха раклите на бабите, за да облекат автентични народни носии. Те обуха цървули и галоши, а жените се закичиха с цветя. Ритуалът бе изпълнен по разказа на 104-годишната баба Гена Сиркьова.
Помня сватбата си като да е била днес. В Каравелово имаше голям празник, премених се и отидох, за да срещна моя любим Марин. Дълго се взирах в множеството, уплаших се, че може и да не дойде. Ала изведнъж го видях, после се хванахме заедно на хорото и дълго играхме. След няколко дни той изпрати годежари и се сгодихме, разказа баба Гена.
„Каравеловската сватба 100 години по-късно както преди век“ бе заснета на филм, който тръгва по местни и чужди телевизии.
Идеята е на сдружение „Любен Каравелов“ в селото, намеренията на организаторите са лентата да съхрани и популяризира местните традиции. Филмът е продължение на предходната продукция на сдружението „Розоберът“, който представя прибирането на розовия цвят и добиването на прочутото масло от него в Каравелово.
Действието започва по жътва, когато момците и момите на село започват да се харесват. А наесен се вдигат сватбите. Щастливо съвпадение бе, че 104-тият рожден ден на баба Гена Сиркьора е на 2 юли, в разгара на жътвата, тогава бяха направени и първите снимки. А столетницата на Каравелово извади сватбените дрехи - нейните и на съпруга <210> Марин, от години покойник, и ги дари на сдружение „Любен Каравелов“ с пожелание булката и младоженецът във филма да се снимат с тях. Сега тези дрехи са поставени на видно място в изложбената зала на Каравелово, която е своеобразен музей на бита на селото.
Любов по време на жътва
Най-голямото изпитание за участниците били снимките по време на жътва, при температура около 40 градуса. Дори каленият в армията „младоженец“ се изпотил, жените махали с ръце, за да си докарат хлад, но всички издържали и дори не охнали, спомнят си участниците във филма.
Филмът „Каравеловската сватба“ бе заснет само за четири дни, режисьор и оператор е Манол Николов, с камера и дрон снима Христо Недялков. И двамата имаме сериозен опит в различни продукции, но каравеловската сватба с целия колорит и отдаденост на актьорите от селото ни вдъхнови, споделиха те.
Рейнджър и ученичка бяха булка и младоженец
Чувствах се много добре със сватбената премяна на баба Гена, разказа 17-годишната Габриела Попова. Тя изигра ролята на младата булка Гана.
Гордея се, че точно на мен се падна да се пременя с носията и да бъда младоженец, макар и във филм, сподели 22-годишният Иван Бозов, рейнджър в 61-ва Стрямска бригада.
За филма специална подготовка минал Димитър Минчев от селото. Той трябвало да изиграе ролята на местния свещеник. За два дни отец Рафаил го обучил, а когато пред него застанали младоженците Гана (Габриела) и Иван, силният му глас изпълнил храма. Толкова се развълнувах, сякаш наистина се венчавах, разказва рейнджърът младоженец Иван Бозов.
Ритуалите, посветени на булката, пък впечатлили жените и момичетата от селото. Както приятелите бръснат за последно младоженеца като ерген, така момите решат косите на булката. В Каравелово му казват рисане на булката. После изплитат огромен венец и три пъти го спускат през главата и тялото на младоженката с пожелание както лесно минава венецът, така и тя лесно да ражда рожбите си. След това три девойки пресяха едновременно три шепи брашно през три сита за содена питка. А на сватбата свекървата дари на булката наниз пендари. Заедно с пафтите и колана да я пазят здрава.
А Ганка Ангелова, председателка на сдружение „Любен Каравелов“, една от инициаторките за заснемането на филма, майсторка на народни носии и самодейка, се разплака дори на филма, щом запяха „Ела се вие, превива“ при извеждането на булката.
След "Розоберът"
Още преди време режисьорът и оператор Манол Николов написа в профила си, че след „Розоберът“ и „Каравеловската сватба“ очаква още епизоди от живота в Каравелово в миналото.
Премиерата на филма беше в зала „Васил Караиванов“ в Карлово. Да видят сватбата отпреди век дойдоха както местните хора, така и каравеловци от Карлово, Сопот и Пловдив. Сега вдъхновяващият филм за миналото на селото тръгва към публиката. След тази продукция съм уверен, че вече имате начин да докарвате в Каравелово пари за развитието на селото, ще правите филми и ще печелите добре, шеговито каза временният кмет на Карлово Стойо Карагенски, който поздрави участниците и кметицата Славка Червенкова за начинанието.
Какво четем:
🔴 13 неща, които никога не бива да слагате в микровълновата🔴 Новата звезда Валериа Войкова: Не искам да съм като Крисия!
🔴 Яжте от това лекарство с червен лук и след месец черният ви дроб....
Източник: Марица