Всеки ден приемаме огромно количество токсини. Какъв е ефекта?



Всеки ден приемаме огромно количество токсини. Какъв е ефекта?

Ежедневието в големия град става все по-динамично и все по-безпощадно към организма ни. Почти не познаваме някого, който да се храни или да живее напълно здравословно. Джънк фууд, цигари, алкохол – всеки един от нас е жертва на поне един от тези пороци. Ако се замислим, всъщност често се тровим и с трите.

Наскоро стана модерно да се говори за чистотата на въздуха в големите градове. Истината е, че той винаги си е бил мръсен, но едва сега това стана обществен въпрос. Като че ли започнахме и по-често да се сещаме да поглеждаме съдържанието на апетитно изглеждащия вносен колбас. Но нека бъдем реалисти – и в Италия ползват емулгатори.

Всичко, което дишаме и поглъщаме оставя следа в тялото ни. Пестицидите в „богатата на витамини“ зелената салата, стабилизаторите в деликатесното Чоризо, спирта в уискито след работа, фините прахови частици във въздуха, който дишаме от сутрин до вечер.

Какъв е ефектът от токсините?

Нека не се залъгваме – всеки от нас е пълен с токсини. Те влияят на тялото ни по различни начини. Най-често това е обща отпадналост, а най-силно го усещаме, когато обикновена настинка ни изкарва от баланс за седмици, вместо за броени дни.

Тъжният факт е, че не можем без въздух, вода и храна, а именно чрез тях поглъщаме най-много токсични вещества.

Въздухът съдържа куп фотохимични елементи като карбонмоноксид и нитрогендиоксид.





Във водата може да има тежки метали и пестициди.

Храната буквално изобилства от токсични субстанции: изкуствени хормони, антибиотици, радиоактивни вещества (разновидности на стронций и йод), консерванти и много други.

Как токсините се натрупват в организма?


При нормални условия, токсините се "обезвреждат" от черния дроб и се отделят ефикасно чрез урината, изпражненията и потта. Когато черният дроб е непрекъснато "бомбардиран" от постъпващи отвън токсини обаче, органът не успява да се справи с всички вредни химикали и те се озовават обратно в кръвта.





Повечето от тези токсини не са разтворими във вода и за да се предпази от вредното им действие, организмът ги складира в мастната тъкан, чиято роля е да служи като защитен буфер. Освен в мастната тъкан токсините могат да се натрупват в ставите, лимфната течност, под формата на артериална плака, в простатата, панкреаса, дори в мозъка (невротоксини).

С напредване на времето, самите чернодробни клетки започват да складират мазнини и токсини (чернодробна стеатоза). В резултат от мастните отлагания размерите на черния дроб нарастват и функциите на жлезата се нарушават. А когато този ключов за метаболизма на мазнини орган страда, тялото не може да се справя с отделянето на опасни токсини.

Каква е връзката между токсините и наднорменото тегло?


Когато гориш мазнини, мастните клетки отделят в кръвта акумулираните в течение на времето токсини. Попаднали отново в кръвообращението, те увреждат митохондриите – миниатюрните енергийни фабрики на всяка клетка. Сега черният дроб трябва да се справя едновременно с токсините от външната среда и с тези, складирани в мастните депа.






Какво е детоксикация?

Всъщност детоксикацията е напълно естествен процес, при който тялото разгражда хранителните вещества и отделя отпадните метаболити от тях. Човешкият организъм много умело се справя с вредните съставки, но не напълно. Голяма част от тях остават в организма и се натрупват с времето, а забързаният ни ритъм често не позволява на тялото ни да се възстанови от обема нездравословни елементи, които приема.

Тези от нас, които осъзнават проблема, най-често предприемат стандартни мерки, като прием на по-голямо количество вода, избягване на „вредни храни“ и хрупане на ябълки.

Други се подлагат на стриктни диети и въздържателство.

Любимите сред тях са ни „Спирам да пия алкохол… за един месец“ и „От днес започвам да ям плодове и зеленчуци“

Въпреки че това в никакъв случай не са погрешни решения, те са изключително непрактични, защото изпълнението им, и съответния позитивен ефект от него, са въпрос на налагане на непривични навици и дори смяна на начина на живот. Да, можем да се приучим да пием повече вода и да похапваме плодове, но това чисто и просто не е достатъчно. Въобще не коментираме сухия режим и зарзаватната диета. Това означава да загърбим градския си стил на живот.






Способни сме да бомбардираме тялото си с токсини, но за щастие можем и да му помогнем да се пречиси по-лесно от тях… Ето няколко съвета за това:

1. Ограничете постъпващите в тялото токсини до минимум


С други думи – най-добрия начин да се справим с токсините в тялото е като изобщо избегнем попадането им в него.

Елиминирайте изцяло полуфабрикатите и преработените храни като безалкохолни напитки, кренвирши и салами, бургери, пакетирани тестени храни, чипсове, снаксове, солети – те са пълни с вредни подсладители, консерванти, оцветители и подобрители, много от които при разграждането си в тялото отделят токсични вещества. Ограничиете рафинираната захар, бялото брашно и трансмазнините. Сведете консумацията на алкохол до минимум, а цигарите направо ги забравете!

Заложете на истиснката, качествена храна – зеленчуци, плодове, ядки, зърнени култури и семена, чисто месо и млечни продукти с доказан произход. Ако имате възможност, закупи си филтър за вода. Бъдете внимателни с кафето и кофеиновите напитки. Ползвайте сапуни, шампоани и козметика с натурални съставки.

2. Спортувай редовно


Много хора забравят, че кожата също е отделителен орган. Когато спортуваме, се потим. Чрез потта тялото се охлажда, но и изхвърля вредни токсини като пестициди и тежки метали. Можете да посещавате и сауна, ако имате възможност за това. Стига да няматесърдечни проблеми.

3. Консумирайте храни, които подпомагат детоксикацията


Такива храни са магданоз (прочиства кръвта и освежава дъха), кориандър (свързва се с тежките метали в кръвта), целина, броколи, къдраво зеле (кейл), моркови, червено цвекло, карфиол, зелен чай, чесън, чиа семена, алое вера, морски водорасли (спирулина).

Много полезен за черният дроб е приемът на билки като глухарче и пирей.

От плодовете се насочете към тези, богати на антиоксиданти: боровинки, арония, къпини, ягоди, малини, лимон.

Можете да си правите здравословни домашни смутита с различни комбинации от тези храни, или да заложите на готов вариант за детоксикация, каквито се предлагат много на пазара, но в този случай е задължително да се посъветвате с лекар!






Какво четем:

🔴 Любовен хороскоп за октомври 2019

🔴 Половин чаша сутрин, половин чаша вечер: Чисти тялото от токсини и паразити, а след седмица олекваш и в талията:

🔴 РЕКОРД! Азис пя пред 40 000 души публика в Турция! (СНИМКИ)

Източник: Черноморе



Коментари



горе