Хашимото често се случва, без симптоми и причини за много проблеми. Кога за последен път проверихте хормоните на щитовидната жлеза



Когато тялото има проблеми с  щитовидната жлеза , в случаите, когато тя се възприема като чуждо тяло, то започва да произвежда антитела срещу нея, това е  хронично възпаление на щитовидната жлеза , известно като  тироидит на Хашимото .

Хашимото е автоимунно хронично възпаление  на щитовидната жлеза. То се счита за най-честата причина за хипотиреоидизъм, в близо 90 на сто от случаите.





По-често при жените, осем пъти повече, отколкото при мъжете, както и че между третото и петото десетилетие от живота.

Наименованието на болестта идва от японския учен, Hakaru Hashimoto, който описва болестта през 1912. 
Хашимото се характеризира  с маркирана лимфоцитна инфилтрация на щитовидната жлеза. Специфични антитела са полезни маркери на щитовидния автоимунитет. Когато се потвърди хипотиреоидизъм, етиологията обикновено се разпознава лесно.





В генетично предразположените индивиди, външни фактори са причина за образуване на автоантитела, когато на собствената щитовидна жлеза се гледа като на чуждо тяло, създават се антитела срещу нея, и всичко това води до  хронично възпаление на щитовидната жлеза . Процесът може да отнеме години преди първите симптоми.

Броят на пациентите се увеличава

Причина за  тиреоидит на Хашимото  може да бъде и стрес, остър и хроничен, тъй като тя намалява имунитета. Това е често срещана ситуация, че пациентът съобщава на лекаря симптоми на хипотиреоидизъм – умора, вялост, или напрегнатост и се открива, че имат тиреоидит на Хашимото.





– Интересното е, че  функцията на щитовидната жлеза  може да бъде чиста в момента на откриване на високи антитела и диагнозата на тиреоидит на Хашимото, както и че нарушенията могат да се проявят по-късно.  Хашимото  през последните години разкрива повече с юноши и млади хора на възраст между двадесет и тридесет години – обяснява ендокринолог от клиника за ендокринология, 
диабет и метаболитни нарушения. Според нея, клиничната картина на заболяването се характеризира с  увеличение на щитовидната жлеза , като неговата функция се намалява.

Това автоимунно заболяване често се свързва с други автоимунни заболявания като  захарен диабет  , системен  лупус ,  ревматоиден артрит , и хора с фамилна анамнеза за тези болести.





Между 08:00 до 10:00 , са часовете с по-висок риск да се получи Хашимото.

Това заболяване обикновено не показва признаци на хипотиреоидизъм, а се  намалява производството на хормони на щитовидната жлеза , а ако отнема много време, може да доведе до необратими промени в тъканите на жлезата. То е известно като охлаждане на щитовидната жлеза.

Пациентите в този случай получават естествен хормон, като заместител на този, който жлезата не произвежда достатъчно.


Какво четем:

🔴 Нов ужас в семейството на Нана Гладуиш

🔴 След 20 години в чужбина Станислав Гайтанджиев избра старата столица пред Мадрид

🔴 Константин катастрофира с лъскавото си "Ферари" (СНИМКА)

Източник: lekuvai



Коментари



горе