Колко струва едно погребение
Заради скъпотия все повече хора се насочват към кремация
Миналото лято бях на погребение на роднина. Жена, която по стечение на обстоятелства бе надживяла своя съпруг и двамата си синове. По тази причина бе прекарала последните си години в старчески дом. Когато почина, ние, по-далечните роднини и съседи, се събрахме да я погребем. Направихме го, изпратихме я до последния ѝ дом, поплакахме и след това се разделихме. Оказа се, че въпреки че се бе подготвила за този момент, спестените от нея средства не могат да покрият цената на погребението. Нормално, тя цял живот бе работила в селското стопанство и бе получавала минимални доходи и пенсия. Дошлият отдалече внук доплати, макар и самият той да бе притеснен да гледа с една заплата две малки деца и да изплаща жилище.
Пред подобни изпитания напоследък се оказват много семейства и това не е само български проблем.
Заради непрекъснато растящите цени на траурните услуги все повече хора логично си задават въпроса -
защо, след като можеш да обиколиш света лоукост (на ниска цена),
да не можеш да го напуснеш.
Особено в западните страни, където таксите са наистина разтърсващи, гласовете да се сложи край на тази лудост стават все по-силни и се търсят различни евтини варианти за достойно пътешествие към отвъдното.
В Англия например само за последната година цените са скочили с 4,7% и за погребение трябват около 4270 паунда, или близо 9500 лева. И макар да съществува държавна система за подпомагане на погребения на хора, които са на социални помощи, за близките им пак остава значителна сума за плащане. Затова службата за защита на конкуренция започна проверка на пазара преди няколко месеца и се очаква да бъдат въведени нови правила. Лейли Задех разказва пред Би Би Си, че
в рамките на пет
месеца е трябвало
да погребе баба си
и майка си,
в чиято банкова сметка е имало само 3,67 паунда. Тя също не е разполагала със заделени пари, тъй като през последните 11 години е била личен асистент на болната си майка, за което е получавала по 62 паунда на седмица. “Когато се наложи вече да бъде приета в хоспис, тази сума ми бе отнета. Не ми беше дадена възможност да тъгувам или да се адаптирам към ставащото. Просто ми бе казано да отида и да си намеря работа”, обяснява Задех. Благодарение на това, че чичо ѝ плаща част от необходимите 3000 паунда за всяко едно от погребенията и възможността да плаща на части останалия дълг, тя някак си се справя с кошмарната 2016-а година в живота си.
У нас някои траурни агенции също започват да следват тази тенденция. Например
в Пазарджик
предлагат услуга
разсрочено плащане
Тя все още не е много популярна и обикновено се използва за суми от 600-700 лева, казва шефът на агенцията Георги Петров пред местния вестник „Марица”. Това е средна цена за услугата. Най-скъпият пакет е 1600-1700 лева и включва луксозен ковчег, но почти никой не го поръчва, а минималният е за 365 лева. По думите на Петров все по-често хората предпочитат да си предплатят за погребение. Обикновено става въпрос за възрастни хора, които се тревожат да не бъдат в тежест на близките си, когато починат. Други пък предпочитат лично да уредят какво точно погребение биха искали да имат. Затова отиват, проучват, поръчват, плащат и когато дойде моментът, роднините им просто звънят на телефона от фактурата за направеното плащане и траурната агенция действа. Така един клиент на Петров, който още е жив, си е поръчал да бъде кремиран, макар само в София да се извършва такава услуга.
За разлика от Европа, където кремацията е много популярна, в България се предпочита тленните останки да бъдат положени в гробищни паркове. Тъй като през последните години местата в тях, особено в големите градове, стават все по-малко, се налага в едно гробно място да бъдат положени по няколко мъртъвци от една фамилия.
Затова вероятно не е далеч времето, когато изгарянето на тялото и заравянето само на праха в урна ще стане предпочитано и извън столицата, където всъщност е единственият крематориум. Още повече че кремацията се очертава като най-евтиния вариант за погребение и в западните страни даже започва да се практикува, без да има ритуал по сбогуване с покойника. Просто агенцията идва, взема тялото и след време носи праха от него.
Например рок легендата Дейвид Бауи избра точно такъв семпъл начин да се отправи към отвъдното. Още приживе той бе записал в завещанието си, че не иска да има публично прощаване с неговото тяло и то да бъде слагано в гроб, на който да се стичат неговите фенове. Желанието му бе да бъде кремиран без присъствието на хора и пепелта да бъде разпръсната над остров Бали с будистки ритуал, което всъщност се случи, след като почина от рак през 2016 г.
Това обаче не е възможно да се случи на много други места по света. В Германия урните задължително трябва да бъдат положени в гробище или в специални поляни и горички, като цените за място в тях са между 1500 и 1765 евро. Държането им вкъщи е забранено. Ако се предвижда да бъдат пуснати в морето, трябва да са направени от специален материал, който се разтваря в солената вода. Заради строгия регламент при кремиране в Германия траурните агенции изпълняват някои от желанията на своите клиенти в чужбина. Така например швейцарска фирма
превръща пепелта
от покойника в
изкуствен брилянт
С изключение на последната услуга у нас на практика е възможно всичко да се направи с нея. Може да бъде погребвана, държана у дома или разпръсквана в морето.
Според Кристоф Кукелкорн, собственик на най-голямата погребална агенция в Кьолн, през последните години се наблюдава тенденция към по-скромни погребения. “Много състоятелни хора не желаят пищни ритуали и скъпи надгробни паметници, а “икономисаните” средства предпочитат да завещаят на близките си или да ги дарят за някаква благотворителна цел”, казва той пред “Дойче веле”.
Има обаче и други фактори да се увеличават евтините погребения. Според немско проучване най-често изтъкваните причини са отчуждени отношения в семейството (58 процента), географска отдалеченост (47%) и ограничени финансови възможности (41 на сто). В Германия по закон хората са задължени да погребат баща си, дори да не са имали връзка с него повече от 20 години. Ясно е, че те не желаят да плащат хиляди евро. Всичко се урежда по телефона, чрез факс или имейл”, обяснява Хартмут Войте, собственик на траурна агенция в Берлин.
У нас такова задължение няма и това е една от причините много трупове да стоят с години в моргите на болниците. В някои случаи роднините отказват да ги погребат, в други прокуратурата е издала разрешение за служебно погребение или пък няма средства за общинско погребение, разказа преди време пред “24 часа” доц. Александър Апостолов, началник на Клиниката по съдебна медицина в Александровска болница в София.
Разлики между достойно и обикновено погребение
Когато човек чете ценовите листи на траурните агенции в България, остава с впечатление, че
може да бъде погребан “достойно”,
само ако има много пари.
Дори някои бюра си имат такъв пакет - “достойно погребение”, срещу 849 лв. Когато се зачетеш какво всъщност е това, бързо разбираш, че става въпрос за суета, която например не присъства в минималния пакет от 280 лв. Тя се състои в разлики като бял или бордо ковчег, транспорт с луксозна катафалка или пък сатенена, а не полиестерна драперия.
И, разбира се, това са само базови неща, защото има и цени от 8263 лева за VIP погребения. При тях ковчегът е от италиански дъб на стойност 3800 лв. Двестата рози в него са за 600 лева. Със 150 лева по-скъп е кетърингът за до 50 опечалени, а венец с 200 рози е 650 лева.
При луксозно погребение за 2697 лева розите намаляват на 120, а ковчегът става от МДФ плоскости.
Ако музикантът Дейвид Бауи можеше да прочете тези оферти на българските траурни агенции, вероятно би се пукнал от смях или пък ще му стане малко тъжно, защото той поназнайваше нещо за България. По време на втората му сватба с топмодела Иман бе избрал да звучи песен на народната ни певица Янка Рупкина. Но, за съжаление, Бауи вече не е на този свят. Избра да го напусне без ковчег от италиански дъб и луксозна катафалка, а просто като пепел, разпръсната на чудно красивия остров Бали.
Какво четем:
🔴 Джигит с порше помете дете на пешеходна пътека🔴 Трите зодии родени с много, ама наистина с много голям късмет-Галеници на съдбата
🔴 Прогнозата на Анжела Пърл-С каквото число сте се родили, такъв ще е и животът ви!
Източник: spomen
Коментари
![](./i/blank.gif)