Започнаха реставрация на прекрасния хотел "Царъ Борисъ"
Новата туристическа перла на града ще има надземен паркинг и панорамна площадка.
ЗАПОЧНА ПЪРВИЯТ ЕТАП ОТ ОБНОВЛЕНИЕТО НА НАЙ-СТАРИЯТ ХОТЕЛ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО – „ЦАРЪ БОРИСЪ“. В момента сградата се разчиства от отломки, заздравяват се конструкциите и се обезопасяват преди старта на същинското строителство, за което становище дава Института за недвижимо културно наследство. Осигурено е и финансирането за пълната реставрация и пускането в екплоатация на хотела, а ремонтът се прави по всички изисквания и правила за културните паметници, информира Любомир Марков, който е партньор и представител на собственика на сградата- г-н Едмънд Бек.
Няколко години бяха нужни на носителя на „Наградата Велико Търново“, заради спасеното от него културно наследство на града, да закупи култовия хотел, който бе оставен на произвола и да започне обновлението му. Сградата се намира на северния вход на града, там където са в сила строгите правила на резерватната зона на Старо Търново. Автор на проектите за възкресяването на старинната сграда е арх. Драгомир Йосифов, който наскоро бе избран и за общински съветник и е с най-големи шансове да оглави и местната комисия по Териториално и селищно устройство. Огромна заслуга за спасението на всички старинни сгради има и Любомир Марков, който представлява интересите на американеца у нас и е човекът, запалил у него искрата за родното културно наследство.
КОКЕТНИЯТ „ЦАРЪ БОРИСЪ“ ПЪК ТРЯБВА ДА СЕ ПРЕВЪРНЕ В НОВАТА ТУРИСТИЧЕСКА ПЕРЛА НА ВЕЛИКО ТЪРНОВО. На по-късен етап до него в близост до Евангелската църква ще бъде направен голям надземен паркинг с подемници, а на самия му връх ще има панорамна площадка. Този хотел е най-старият във Велико Търново. Строен е още през 1894 г. и има забележителна история, проучена подробно от арх. Драгомир Йосифов. Той има и специален доклад по темата пред Шестата международна научна конференция по архитектура във Варна.
ИСТОРИЯТА НА МЕСТНИЯ „УОЛДОРФ – АСТОРИЯ” Според детайлни проучвания в Държавния архив и пресата веднага след Освобождението, правени от него, сградата е дело на видния местен строител Стоян Герганов. Собственици и поръчители са братята Панайот и Янко Шопови. Те продават хотела на касапина Станьо Събев от Велико Търново, а той от своя страна го препродава за 140 000 лв. на Стефан В. Мерджанов. Внушителната за времето си сграда е по проект на майстор Стоян Герганов, построил 89 къщи на най-заможните във Велико Търново, и носи датата 20 септември 1894 г. Планът е заверен на 6 октомври 1894 г. от тогавашния градски инженер Егер и окръжния инспектор Биласки. Строителството на сградата започва същата година, а през 1903 г. доброто материално положение на хотела довело до неговото разширяване. Старата покривна конструкция била премахната и се изградил нов мансарден етаж, облицован с неизвестната дотогава поцинкована ламарина – шиндли. Изградена била и прочутата тераса към реката на мансардния етаж. През 1938 г. е последната реконструкция на хотела, когато се прави и допълнително железобетонно укрепване. Персоналът се състоял от 27 – 28 души, които обслужвали 40-те легла в хотела. През 1903 г. и 1907 г. в списание National Geografik се появили статии за Велико Търново, написани от американския пътешественик Феликс Кох, който озаглавява своя пътепис „Търново – градът на висящите градини”.
ПЪТЕШЕСТВЕНИКЪТ СЕ НАСТАНЯВА В НАЙ-СТАРИЯ И РЕНОМИРАН ХОТЕЛ В ГРАДА ХОТЕЛ “БОРИСЪ”, като го нарича местния „Уолдорф – Астория”. В последните си години на обитаване хотелът е служил за младежки дом и организиране на вечерни забави.
Стилян НАЙДЕНОВ
Какво четем:
🔴 Почина поетът Николай Атанасов🔴 Регистрираме прасе с нотариален акт
🔴 Родители в амок: Пръскат ни децата с препарат за концентрация
Източник: Борба.БГ
Коментари
![](./i/blank.gif)