Вижте кои са най-успешните жени в България



10 процента от изпълнителните директори на 300 от най-големите компании по приходи в България са жени. Това е два пъти повече  в сравнение с жените СЕО на най-големите публични компании в 9 европейски държави - Франция, Германия, Италия, Испания, Великобритания, Холандия, Финландия, Белгия и Чехия.





С най-силно дамско присъствие във висшия мениджмънт се открояват финансовият и застрахователният сектор - 42 процента от дружествата се управляват от жени. Това показва проучването на Сдружение "Дамски форум" - неправителствена организация, в която членуват дами, които заемат високи ръководни позиции или развиват успешно собствен бизнес. Миналата седмица те раздадоха наградите си и откроиха шест успели дами.

Виолина Маринова не излиза от Банка ДСК





Виолина Маринова е с  48 години стаж, и то натрупан единствено в Банка ДСК. Стартира кариерата си през 1971 година като счетоводител на клон в столицата и постепенно катери йерархичната стълбица. Тук е от времето на Държавна спестовна каса и преобразуването й в търговска банка. Под нейно ръководство преминава трансформацията на банката след продажбата й от унгарската OTP Bank през 2003 г. Тя ръководи и сделката по придобиването на SG Експресбанк от Банка ДСК  и в началото на годината Виолина Маринова e избрана за главен изпълнителен директор и на новата обединена банка.





Малко известна подробност е, че детството й минава в Пловдив. Баба й по майчина линия работи в пловдивския клон на БНБ и е единствената в рода, свързана професионално с банките. Като ученичка Виолина Маринова мечтаела да работи нещо, свързано с химия, но така и не е приета в желаната специалност в Софийския университет. Единственият опит да смени местоработата си тя прави през 1994 година. Тогава излиза в отпуск за десетина дни с намерението да се прехвърли в ОББ. Нещата са уредени, но в крайна сметка тя сама се отказва: Десет дни не можах да мигна и разбрах, че нямам сили да го направя, казва в свои интервюта тя.

Виолина Маринова е единственият банкер в България, удостоен с най-високото национално отличие - орден „Стара планина”, първа степен.

Теодора Петкова наследи Левон Хампарцумян

Теодора Петкова оглави най-голяма банка в България на 1 май тази година, след като Левон Хампарцумян напусна ръководните позиции след 18 години начело на УниКредит Булбанк. Така тя стана председател на УС и главен изпълнителен директор на финансовата институция. И в нейната кариерна история се следва японският модел - стъпка по стъпка нагоре. Тя започва работа в банката през 2002 г. като обикновен кредитен анализатор, а по късно става главен риск директор и член на УС. Всъщност, всички длъжности на Петкова назад в години са свързани с риска и неговата оценка.





Петя Димитрова: В бизнеса точният момент е „сега”

Петя Димитрова е председател на УС и  главен изпълнителен директор на Пощенска банка и се чувства еднакво комфортно в кабинета си, в заседателната зала сред много хора и на ски пистата. Доказала е,че не се плаши от предизвикателства и дълги работни дни. Покрай придобиването на Алфа Банка през 2016 г. работихме почти денонощно. Аз лично съм много изискващ мениджър, не е лесно да се работи с моето темпо, но имам най-добрия екип, на който се доверявам, казва тя в свои интервюта. На въпрос на economy.bg кой е най-ценния бизнес съвет, който може да даде, отговаря „Бих посъветвала всички да не спират да вярват във възможностите си и никога да не чакат да дойде точният момент за действие, защото в бизнеса подходящият момент е сега. Предимство е да „уловите вълната“, но всичко останало се постига с много труд, допълва тя.





Милена Драгийска се завръща от чужбина

Кариерната история на Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на „Лидл” , тръгва oт чyжбинa, зa дa пpoдължи в Бългapия. Tя зaпoчвa paбoтa кaтo peгиoнaлeн мeниджъp пo пpoдaжбитe в Lіdl Гepмaния пpeз 2002 гoдинa, a пpeз 2010-a ce вpъщa y нac и oглaвявa бългapcкия клoн нa кoмпaниятa. Това е годината, когато веригата стъпва на българския пазар и в един ден отварят врати първите 14 магазина. Сега магазините са 99, служителите - 2700, а логистичните бази 2. Вероятно неслучайно, над 20% от настоящия ръководен състав на „Лидл България”са именно  кадри, върнали се от чужбина.

Две дами управляват мега дистрибутор 

Две дами - Александрина  Маринова и Иванка Иванова, управляват „Орбико България” - един от най-големите дистрибутори и доставчик на логистични услуги на пазара. Имат богата бизнес история от 2003 г.

Елза Маркова трупала стаж в община Пловдив





Елза Маркова е изпълнителен директор на хранителната компания „Белла България” от 2002 г. Преди това е била финансов експерт в звената към „Социални грижи” в Община Пловдив, става ясно от визитката й. Тя е  магистър инженер-технолог от Университета по хранителни технологии. Завършила е и „Финансов и банков мениджмънт” в УНСС. В компанията влиза през 1998 година като главен счетоводител и след четири години става изпълнителен директор.  През 2012 година е обявена за първата „Мисис Икономика” в престижния конкурс „Мистър Икономика”. Едва тогава се обособява отделна категория за успелите дами в бизнеса. Тази година „Белла” направи още една крачка към международно присъствие и  придоби унгарския производител на храни Marathon Foods. Фирмата е доставчик на мултинационалните вериги като McDonald’s, BurgerKing и др. Стойността на сделката е 12 млн. лв, съобщиха от дружеството.


Какво четем:

🔴 Болката на емигранта в рими: Не сме прости, слаба е Държавата... Осъзнайте се, краят наближава! (видео)

🔴 Вдовицата на пожарникаря Игнатенко от "Чернобил" с емоционален разказ!

🔴 Пухкав и вкусен, но опасен? Истини и заблуди за хляба

Източник: Марица



Коментари



горе