Момче без ръце се научи да пише
Детето израства в гипс
Деян е отличник в училище, печели медали по плуване
Доли ТАЧЕВА
12-годишният Деян от Пловдив е малък герой!
Момчето се ражда с рядкото ортопедично заболяване артрогрипоза. Не може да движи нито ръцете си, нито краката си. С много операции и рехабилитации Деян прохожда благодарение на специални ортези (приспособление за изправяне на крайниците – бел. авт.). Ръцете му обаче отказват да изпълняват функциите си. Деан нито може да се нахрани сам, нито да измие зъбите си. Желанието му да тръгне на училище и да е като останалите деца събужда неподозирани сили в него. Днес единственото, което той може да прави с ръцете си, е да пише!
"Странно е да се обясни, но организмът има собствени методи на компенсиране на дефицитите. Движи цялото тяло, с двете ръце държи химикала и така пише. Деян е един борбен Овен. От малък още лекарите ми казваха, че има умен поглед. До ден днешен продължава да се интересува от най-различни сфери. У нас сме затрупани с енциклопедии за човешкото тяло, Космоса. Минахме през най-различни интереси", споделя пред "България Днес" майката на борбеното дете - Цветелина Юрукова.
Когато се ражда, Деан е с много криви крайници. Първите седем месеца от живота си расте в гипс. След това претърпява множество операции. До 5-ата му година те стават 15. По-късно се оказва, че не е имало нужда от тях, а само от рехабилитации, споделя майка му. Няколко пъти в годината семейството пътува до Виена, за да поставят ортези на детето, с които той може да се движи.
"Ходи с тях, няма проблем. За жалост, когато се счупят или омалеят, сяда пак на стола и се налага да го нося", обяснява Юрукова.
Днес Деан учи в нормално училище и вече е пети клас. Движи се наравно с другите деца и е много щастлив от този факт. Майка му с гордост допълва, че бележникът му е скучен, защото от горе до долу е с шестици. Единственото по-различно нещо за лъчезарното дете в училище е столът, на който седи. Той е по-висок от останалите, за да може нивото на тетрадката да е по-близо до краката му.
"Като малък си помагаше с крака. Много обичаше да рисува. Когато беше на 4-5 годинки, го слагахме да седне върху масата и листът беше върху крачетата му. Движейки ги, той рисуваше. Когато тръгна на училище, изчистихме това да си помага с крака и вече се справя отлично с ръцете си", допълва майката.
Макар удивителния си талант, Деан все пак има нужда от помощ. Майка му Цвети и баба му всеки ден ходят до училището, за да го обслужат. Детето има нужда от помощ, за да си прибере учебниците в чантата, за да отиде до тоалетна или да обядва. Въпреки това Деян има и огромно желание за спорт. Миналата година дори Тервел и Кубрат Пулеви лично му връчват грамота за отлични успехи в басейна.
"Футболът му е голямата страст и все иска да го запиша да тренира. Говорихме обаче, че колективният спорт не е за него в момента. Това не го спира да рита топка с децата пред блока. От „Ботев“ (Пловдив) му подариха тениска с автографи, ходихме да се снима с отбора", допълва Цвети.
Родителите на Деан се надяват в бъдеще той да може да се оправя напълно сам, но до тогава рехабилитацията ще е негов спътник в живота. Три пъти в седмицата в дома на семейството пристига рехабилитатор.
"Мечтая да го видя самостоятелен.
Да знам, че може да се оправи с всекидневните неща. Не спирам да търся различни лечения и вярвам, че един ден от някъде ще изскочи и нашето зайче. В неговата глава той не е болен, просто е различен. Няколко пъти ходихме на рехабилитация с други деца, но там има много тежки случаи. На Деян не му допадна. Забелязах, че вкъщи има по-голям напредък и се чувства по-спокоен", разказва още Юрукова.
Освен рехабилитациите Деан приема и специални хранителни добавки, които да укрепват мускулите и ставите му. Бащата работи, но само за рехабилитации и добавки семейството отделя над 700 лв. месечно. Всеки, който желае, може да ги подкрепи на:
BG06BPBI81704604089150
BIC BPBIBGSF
Титуляр: Цветелина Юрукова
Какво четем:
🔴 Заръките за щастие на баба Ванга - тези малки ритуали привличат късмета в живота ни:🔴 Има надежда: Най-богатият българин е математик, а не олигарх
🔴 Защо е важен авторитетът на бащата
Източник: Днес.БГ