Извънреден отпуск за майката при грипна и дървена ваканция!
Как се става акробат без трико, хранителен режим и нито една тренировка
Ако в детските си години една майка не е била много силна на гимнастическата греда в час по физическо, ако е пропуснала треската по „златните момичета” във времената, когато се ставаше в полунощ, за да се гледат съчетанията я от Хелзинки, я от Валядолид, рано или късно пак ще стане акробат.
Даже не са нужни строг хранителен режим, трико и системни тренировки. Стигат една грипна или дървена ваканция, работещи баща и баба и никаква друга опция кой да гледа детето. Ако, разбира се, то е подминало детската градина, където сборни групи има и през ваканциите, а още не е прехвърлило начален курс, за да „се гледа самичко” у дома.
С вчерашното решение за 7 дни грипна ваканция шампионатът по акробатика за работещи жени започна. Какви са съчетанията за медал?
Ден първи. Построява се строен график с часови пояси за таткото и бабата. И се изпълнява с динамичен музикален съпровод - предимно в колата на майката, която отива на работа и отговаря само за логистиката. Да, ама логистиката е трафик и нерви. И се оказва, че бая време пак не е на работа. Така че за ден втори се прави нова разстановка.
Да вземем първо съвестната служителка. Пуска 6 работни дни отпуск от годишния платен, който в масовия случай е 20 дни. Два е използвала още през коледната ваканция, която е захапала от януари. Дотук само до втория месец от текущата година е на минус 8 дни.
Да видим сега какво следва: още 4 дни ще трябват за пролетната ваканция, понеже петият е Разпети петък. Да не забравяме Гергьовден и двете дати за държавните зрелостни изпити през май, които са неучебни. А, да, 25 май също е почивен, понеже тази година 24-ти е в неделя. Станаха 16 още преди да е преполовила годината. Трябват и още два през юни - за националните външни оценявания в 7. и 10. клас.
Дано правителството издържи вота на недоверие, че иначе - предсрочни избори и пак присъствени, но неучебни понеделници, които, няма какво да се лъжем, са си само неучебни.
Така с Деня на независимостта на 22 септември годишният отпуск е изчерпан до дупка. А пак се задава коледна ваканция.
За лятната от три месеца хич да не отваряме дума, че се очертава разход от 400 лева месечно за частна занималня и никакво море.
Бърнаут ли? Какво е това? Българската жена е желязна!
През цялото това време, докато е в отпуск заради детето, ще отметне това-онова от къщи (горе направихме уговорка, че случаят е със съвестната служителка). Хлапето ще е сърдито, разбира се. В службата - също, защото повече прави впечатление кой го няма, отколкото какво „домашно” праща по мейла.
Да вземем сега обратния вариант - всяка ваканция фалшив болничен. Първо -ние лъжем държавата, че сме болни, пък тя лъже, че ни плаща обезщетение. Понеже колко хора работят за добра сума и са осигурени върху реалния си доход, а не върху минимална заплата? Второ, детето вижда как се хитрува. Почва и то. На шефа никак не му е драго, понеже му ясно. И пак бърнаут.
Който може да си позволи разхода за частните занимални, знае, че при грипни и дървени ваканции приемат основно деца, които ги посещават и през останалото време.
Изход 1: Намерете си съпруг от Народното събрание. Айде сега, не били стока… Ще взима към 5 бона всеки месец. Никой няма да му прави проблем, когато го няма в пленарната зала. Хем ще гледа детето, хем няма да хаби отпуска. Какво като на таткото - почтен и не депутат, му се полага почивка на книга?! Като не му я плащат, все едно я няма. При депутатски доход майката може да взима и неплатен.
Изход 2: Спрете цигарите от днес. Може и да получите два дни допълнителен отпуск за непушачите, ама още не е ясно дали това ще се приеме. Пък и двата дни пак няма да стигнат.
Изход 3: Законодателна промяна - при грипни и дървени ваканции майките с деца от начален курс да могат да ползват съответния брой дни над платения годишен отпуск. Впрочем точно така е разписано в Колективния трудов договор за учителите и МОН изисква всички регионални управления да прилагат съответната разпоредба - чл. 42, т. 4.2.
А учителите имат 56 дни годишен отпуск…
Пък майката също е учител, при това на 24-часов работен ден
Ама като си помисля, пак опираме до депутата.
Я по-добре да звънна на джипито. Но първо ще изключа звука на телевизора, че чувам пак да говорят за демографската криза.
Д-р Костадинка Генова, личен лекар в VII ДКЦ: Миенето и проветряването са много важни срещу заразата
- Д-р Генова, от днес е обявена грипна ваканция. Кога обаче реално е засегнат Пловдив?
- Напливът започна от петък следобед. Миналата седмица беше спокойна, въпреки че циркулираше вирус. От петък обаче настъпи грипната вълна и започнаха оплакванията. Какви са симптомите на грипа? Симптомите са обща отпадналост, болки в ставите и мускулите, парене зад гръдната кост, суха кашлица и висока температура. Грипът настъпва внезапно.
- Децата или възрастните са по-податливи на грипа?
- Всичко започна от възрастова група 5-10 години. Бяха с много висока температура и мъчителна кашлица. След децата от предучилищната и първокласните и второкласниците започнаха да боледуват и родителите им. Това се дължи на факта, че вирусите се разнасят бързо. Важно е обаче да знаем, че заразата не е само въздушно-капкова, а и контактна.
- Как да се предпазим?
- Обикновено майките казват "слагай си ръката като кашляш, за да не заразиш някого", но тази ръка реално става заразена и като я подадат или вземат друга играчка - заразяват и този, който пипне след тях. Миенето и проветряването е много важно. Другото, което трябва да знаем, е, че не всеки боледува, тъй като вирусът има определена специфичност. Има едни бодили, които се захващат за рецепторите на клетката и ако ти имаш изграден имунитет, ще мине през тебе, няма да се заразиш. Затова е хубаво майките още преди началото на сезона да повишават имунитета на децата.
- Как да повишим имунитета?
- Навремето ставаше с много прости неща - закаляване. Може и чрез продуктите, които се предлагат на пазара. Това е стандартизиран бетаглюкан под различни търговски наименования. Хомеопатичните продукти също са много ефективни.
- Голяма част от родителите при първите симптоми на грипа прибягват до антибиотици. Правилно ли е?
- Абсолютно не е необходимо, ако няма усложнения. Трябва да ползват противовирусните неща, които са на пазара. Само при усложнения трябва да се прибягва до антибиотик, изписан от лекар.
Автор: Яница Мароца
Доц. Владимир Ходжев: Носете маски и си мийте често ръцете
Носете маски и избягвайте контакти с много хора. Това препоръча доц. д-р Владимир Ходжев - началник на Клиниката по пулмология в УМБАЛ “Св. Георги” в Пловдив и председател на Българското дружество по белодробни болести. Той е категоричен, че големият проблем не само в Пловдив, а и в България е разрастването на грипната епидемия и все по-големият брой хора с пневмонии.
Друга предпазна мярка, която той препоръча, е веднага след като човек се прибере вкъщи, да си измие ръцете, като по този начин ще намали драстично възможността да се разпространи вирусът, привнесен отвън. В случай че човек се почувства зле, веднага да потърси лекарска помощ, а да не разчита на самолечение, което може да му струва много.
Автор: Румен Златански
Какво четем:
🔴 Арестуваният собственик на мол "Парадайз" имал връзка с Манол Велев?🔴 4 домашни маски със сода, които ми направиха кожата като на 20- годишна девойка
🔴 Домашен хляб
Източник: Марица