Преди 100 г.: "Сега e време всеки българин в Америка да забогатее"



„Сега се отдава добър шанс на всеки българин в Америка да забогатее като си купи малко акции от „Жюел Голд Майнинг Ко“. Цената кратко време е само по един долар едната“.

Това призовава преди сто години българите в САЩ реклама на Jewеl Gold Mining CO. Тя е подписана от „секретар-касиера“ на компанията, българинът Стоян Шкутов, и е публикувана в Българо-американския „Календар-алманах“ за 1920 година.

Хотел, бакалница и месарница на Nicolos bros. Братята Ангел и Георги Николови от гр. Фердинанд в България рекламират бизнеса си в Охайо и канят българите да му гостуват.

Уникалното издание е на печатащия се по това време в Щатите български вестник „Народен глас“. В почти 200 страници то е събрало най-полезната информация за българските емигранти към този момент. Алманахът от 1920 година е поместил закона за натурализацията в САЩ на български и на английски, преразказал е закона за имиграцията, публикувал е декларацията на независимостта, както и информация за българската легация и





българските вестници в Щатите

Към този момент, 1920 година, те са три на брой. За сравнение гърците издават 13, а италианците цели 153 вестника. Общият брой на чуждестранните издания по това време е 279. Но това е нищо, защото издаваните американските вестници през 1918 са били 2 514 на брой, и то само ежедневниците. Отделно е имало и месечни, чийто брой е бил 2876.

Редакцията на в. „Народен глас“ в градчето Гранит сити





Освен тази информация в Алманахът има хронология на бушуващата в този момент Първа световна война – сбито, кратко и по дати.

Има и цели страници практична информация като сравнение на „мерките и теглилките“, речник на съдебните термини, страница, посветена на официалните празници в САЩ, списък на българските черкви, на градовете с българи и тяхното количество, списък на чуждестранните легации в Щатите, от който става ясно, че посланик на България по това време е Стефан Панаретов.

 

Бръснарницата и магазина за цигари и студени напитки на Тома Василев в Кокомо, Индиана.





И разбира се, много реклами! От тях може да се сглоби част от картината с какво са се занимавали българските емигранти в Америка преди 100 години и как нашите предшественици са поддържали връзка помежду си в Щатите. И разбира се, как са рекламирали в опит да привлекат повече клиенти, особено български.

  Грамадно богаство!“

 започва например рекламата на Стоян Шкутов за закупуване на акции от компанията му. От написаното става ясно, че Jewеl Gold Mining CO, в която Шкутов е касиер-секретар, притежава златни мини в Анкоридж, Аляска. Не са край Клондайк, но пък времето е в първите 20 години от началото на прословутата златна треска в Аляска. Освен това Шкутов разкава, че направените проби показват, че един тон руда дава средно по 932 долара, а годишният дивидент се изчислява на не по-малко от 8 долара на акция.





След българите в Щатите по това време е имало много банкери, търговци, зъболекари, обущари. Имало е фотографи, хотелиери, собственици на параходни агенции, на търговски къщи, заведения и др. И разбира се, всичко, което са предлагали, е било единственото или поне една от най-доброто в града, дори и в щата.

Като например сладкарницата на Бойчо Пенев и Александър Жеков от шуменското село Кюлевче в Тексас. От рекламата им в Алманаха става ясно, че тя е основана с 5000 долара основен капитал през 1916 година. Сред стоките, които произвежда са всякакви видове сладки, „разновидни кенди“, карамели, „айсъ-криймъ“ и други лакомства. Сладкарницата на Пенев и Жеков продава на едро и дребно и дори доставя стоките си до всички градове на 100 мили разстояние. Освен това тя се отоплява зимата и разполага с машини за лед за лятото.





„Ние правим бизнес изключително с американци, защото в града ни няма никакви българи. Когато ви се удаде случай да минете през града ни, елате да се видим и запознаем“, завършват Бойчо и Александър.

Йосиф Костов, българин от Охрид, пък разказва, че е на 37 години и дошъл в Америка неотдавна. „Благодарение на труда и постоянството успял да вземе хубава работа. До 1919 г. бил съдържател на гросерия (grocery – хранителни стоки) в Пенсилвания“, разказа Joe Costoff, както се представя, от трето лице за себе си. В момента на рекламата обаче Joe вече е електрически инженер във фабриките Кийстоун в Пенсилвания и предлага услугите си.

 


US вестник пише за български хотел в Чикаго

Американски вестник пише за български хотел „Хамонд“ в град Хамонд в Лейк Каунти. Това е описано в рекламата му от Тодор Бъсков от село Баница. Ето какво пише г-н Франк Макдоналд, сътрудник на един от американските местни вестници: „Хотел Хамонд“ е едно ново здание, специално строено за хотел, с 60 стаи, модерно построен и най-разкошно мебелиран, в чентъра на града, което прави чест на Хамонд. Тодор Гъсков, известен на множеството свои приятели под името „Теди“, по рождение българин, е положил всички усилия и направил грамадни материални жертви“, за да запълни нуждата от един голям и в пълния смисъл на думата модерен хотел“.

Хотел „Хамонд“ притежавал и „добре уреден и модерен ресторант“ по американски стил.

„Когато сте в града ни, или минете от тука, елате да се видим и бъдете сигурни, че ще намерите добър и братски прием“, пише Тодор Блъсков – Теди.

 





Панаретов – първият български пълномощен министър в САЩ

Стефан Панаретов е първият български специален пратеник и пълномощен министър в САЩ, става ясно от Алманаха от 1920 г. Ето какво пише за него:

„Покрай изпълнението на своята официална длъжност, г-н Панаретов непрекъснато се грижи за пострадалите от войната в отечеството ни, като вдовици, сираци, ранени и бежанци. По негова инициатива досега са били събрани повече от 80 000 долара и изпратени в България за разни благотворителни цели.“.

Стефан Панаретов е дългогодишен професор в Робърт Колидж.

Къщата на 1711 „Кънектикът авеню“ във Вашингтон, където се е помещавала Българската царска легация

Българската легация във Вашингтон се е намирала в най-добрата част на американската столица – Кънектикът авеню. „А представителите на България се ползват с добър прием навсякъде във Вашингтон“, пише изданието.





Болни ли сте? Едно известие от Ню Йорк!

 

Сред многото практични съвети към българите в Америка, Алманахът от 1920 година дава и съвети на сънародниците ни как да разберат дали са болни. „Те са публикувани под заглавието: „Здравословно известие от Ню Йорк“. Ето какво пише в него:

„Има пет причини, поради които може да сте нездрави, нещастни и болни.

  1. Кръвта ви може да е нечиста
  2. Храната, която ядете, може да не се смила добре в стомаха

3 Вашите дробове, черен дроб, сърцето и бъбреците може да не работят както трябва

4 Вашето тяло или умът да не са чисти

5 Може би не се подчинявате или не разбирате природните закони.





След това статията продължава с реклама на нюйорски лекар, когото всички вече наричали „човек с мозък за един милион долара“, защото хиляди мъже и жени са му платили 1 000 000 долара за да ги лекува през последните 30 години. И в същото време той взимал само по 5 долара на преглед.

В материала се обяснява и че д-р Леонард Лендис работи с най-модерна апаратура с рентгенови лъчи и преглежда обстойно. Най-важното качество на доктор Лендис обаче е, че при него може да отиде всеки чужденец и да си каже страданието на собствения си език. „Всеки един, особено всеки един чужденец, се чувства като у дома си в офиа на д-р Лендис. За чужденеца важно е да има кой да го разбира. В тоя офис се говорят 25 езика, а за контакти и съвети не се взимат никакви такси. Запомнете този адрес“.


Какво четем:

🔴 Поморийската кал- лечебната й сила по- мощна от тази в Мъртво море

🔴 Ще връщат Строителни войски

🔴 10-те най-ужасни български поговорки

Източник: BG-VOICE



Коментари



горе