Оправдаха Огнян Донев за укриване на 63 млн. данъци, не можел да ги изчисли
Изпълнителният директор на "Софарма" Огнян Донев е напълно оправдан за укриването на близо 63 млн. лв. данъци, тъй като не притежавал специфично образование, което да му позволи да изчисли конкретния им размер, а освен това и ревизия на НАП не му е напомнила, че ги дължи на държавата, пише Правен свят. Това става ясно от мотивите на съдебния състав.
Изпълнителният директор на "Софарма" е подсъдим за това, че е продал при седем блокови сделки голямо количество акции на дружеството на свързани с него фирми ("Телсо" АД "Телекомплект" АД, "София" АД, и "Софстрой" АД) извън регулирания пазар на цена от един лев за акция, вместо на пазарните цени, които са били около девет пъти по-високи. Според държавните обвинители сделките са сключени през пролетта на 2006 г., но година по-късно Донев не ги е декларирал. Според прокуратурата – Донев е трябвало да декларира над 400 млн. лв., на които да плати близо 63 млн. лв. данък, но не го е направил.
Като основно доказателство по делото, на което стъпва оправдателната присъда е кредитирана проведена данъчна ревизия на фирмата продавач на акциите на "Софарма" за периода, който е инкриминиран от прокуратурата. Според съдията, липсата на констатации от страна на НАП, че Донев има неизплатени дългове към държавата, е основание той да бъде признат за невинен.
"Установи се по делото, че проверените от данъчно ревизионния екип писмени документи
в хода на данъчната ревизия, били обект на изследване и проверка и от вещите лица
по допуснатите в хода на съдебното следствие експертизи, с цел изготвяне на пълно
и обективно експертно заключение, а именно - първични счетоводни документи и документите
за счетоводно отразяване на стопанските операции за 2006 г. с оглед правилното
установяване и преобразуване на финансовия резултат, а именно: Годишната данъчна
декларация по чл.51 ЗКПО /отм./, Годишен финансов отчет, одиторски доклад, първични
и вторични счетоводни документи, счетоводни регистри, хронологични и аналитични
записвания по счетоводните сметки, главна книга, оборотна ведомост, търговски
и банкови документи, ГДД по чл.92 ЗКПО. Така проверените от данъчно ревизионния
екип писмени документи и изследвани от вещите лица са приобщени към материалите
по досъдебното
"На следващо място, както данъчно ревизионният екип, така и вещите лица от двете фази на наказателния процес не са констатирали нередовно и неправилно водено счетоводство от страна на служителите на "Е." АД между които главният счетоводител свидетелката П., които са ангажирани със счетоводното отчитане на неговата стопанска и търговска дейност, но също така и да са съставени счетоводни документи, които да са неистински или с невярно съдържание. Също така изводите на данъчно ревизионния екип и вещите лица в тази насока са еднопосочни, защото независимо едни от други са констатирали, че организацията и воденето на текущото счетоводно отчитане е в съответствие с изискванията на Закона за счетоводството и международните стандарти за финансови отчети", заключва още съдията.
По-нататък в мотивите си, съдийката от СГС посочва, че липсата на умисъл от страна на Огнян Донев за извършването на престъплението, в което е обвинен, се доказва по несъмнен начин от факта, че бизнесменът не е имал специфични счетоводни знания, като вместо това се е ползвал от услугите на счетоводител, който да изчисли годишния финансов резултат на дружеството за 2006 г.
"Независимо от така изложените съображения не може да се установи на свой ред, че у подсъдимия Д. е бил налице умисъл и поради наличие на пълно съвпадение между изводите на овластения държавен, административен орган, като част от държавната администрация органа по приходите, който е натоварен със задължения да контролира правилното изчисление и постъпление за фиска на размера на корпоративния данък от данъчно задълженото лице и направените изчисления от свидетелката П. – главен счетоводител на "Е." АД, която еднолично и в кръга на своята счетоводна компетентност и оперативна самостоятелност е изчислила годишния финансов резултат на дружеството за 2006 г., предвид липсата на специални счетоводни знания за подсъдимия Д., с каквито не се установи да разполага. С оглед на изложените съображения още веднъж се налага извода за изначалната липса на умисъл у подсъдимия Д., а отделно от това, с оправдаването му, неговите права в максимална степен са обезпечени, поради което и допълнителни аргументи не следва да се развиват", пише съдията.
На основание чл. 190, ал.1 НПК направените по делото разноски остават за сметка на държавата. Присъдата все пак не е окончателна, като делото вече е постъпило в Апелативен съд-София.
Какво четем:
🔴 Прокълнатият апартамент на Васил Божков на бул. "Левски"! Бизнесменът го купува от Иван Славков, той - от УБО. Там "самоубиват" чове🔴 Славчо Славков: Детето ми е бито с пръчка от учителка, защото е пило вода в час
🔴 Археологическо чудо край Кочериново взриви мрежата!
Източник: fakti
Коментари
