Спасяват с плазма 40 тежко болни с COVID-19



Спасяват с плазма 40 тежко болни с COVID-19

  • Доброволци с антитела готови да дадат, единият е от посолството на Нидерландия
  • Четирима наши, върнали се с полети от кралството, се оказаха заразени

40 болни от COVID-19 може да бъдат лекувани по новия метод с преливане на плазма от хора, преболедували леко заразата. Четирима души вече са заявили желание да дарят кръв - основно във ВМА и един в „Пирогов”. Сред тях има и чужденец, работещ в посолството на Нидерландия. Това каза пред „Монитор” държавният главен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.

Изискванията към донорите обаче са доста строги. Те не бива да са носители на вируси, не бива да имат други заболявания.

Двама са вече болните от коронавирус, на които е прелята кръвна плазма и са се подобрили. Това съобщи ген. Венцислав Мутафчийски на брифинг в МС. Както „Монитор“ писа, преди дни беше прелята кръвна плазма за първи път. Тогава Мутафчийски разясни, че пациентът се е подобрил и е без температура. Това лечение е приложено на още един пациент, който дори е екстубиран и има доста добри показатели, разясни вчера генералът. Той заяви и че се набират доброволци за осигуряване на кръвна плазма, а ако има достатъчно количества, ще бъдат осигурени и за болница "Пирогов", каза още шефът на Националния оперативен щаб.





„Преценката е доста строга,

преминава се през много изследвания, все едно правиш кръвопреливане

Трябва да се докаже, че нямаш хепатит Б, С, сифилис”, допълни пред „Монитор“ държавният главен инспектор. Според доц. Кунчев методът може да се прилага на всички, но е особено ценен за крайно тежки случаи. Той уточни, че в момента у нас 307 души с коронавирус са на лечение в болници, а 40 са в тежко състояние. Те са в интензивни отделения, като част от тях интубирани. Точно те са и най-подходящи за метода.

„Предполага се, че всеки преболедувал трябва да има някакви антитела, но има изисквания титърът да е 1/320 минимум, тогава има смисъл. Ако е по-малко, методът няма да е ефикасен”, обясни доц Кунчев. Според него използването на този метод е въпрос на избор. Той не можело да бъде масов и затова няма как експертите да залагат само на него.





„Вече обаче се прилага в много страни, особено в САЩ, Китай и Италия. Така че ако има възможност, може да се прилага. Но трябва да се прави разлика. Ако се прави в болница, се взема кръв от един пациент и се влива на друг, е добре. Но рядко групите съвпадат.

Прясната плазма има комплимент, който също помага много

Но е по-удобно да имаш замразена от всички кръвни групи и когато потрябва, да можеш да вземеш необходимата”, обясни доц. Кунчев.

Шефът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов пък обясни преди дни, че много малко хора имат изграден имунитет срещу болестта. Ако те дарят кръв, от нея може да бъде изработена кръвна плазма, с която да се лекуват болните.

„Като цяло българската нация няма толкова тежки случаи и има изключително ниска смъртност, дори спрямо балканските страни около нас. Нямам обяснение на това, защото аз не съм експерт по инфекциозни болести", каза професорът. Той предположи, че това може да се дължи на някаква генетична мутация в нашия организъм и на БЦЖ ваксината.

Междувременно в събота вечерта стана ясно, че още

четирима нашенци, заразени с COVID-19, са се върнали

със самолетни полети от Нидерландия и от летището са отпътували с таксита до родните си места. Семейство от двама души е пристигнало в петък от Нидерландия и се е прибрало в Димитровград. В самолета е имало общо 118 пътници. Други двама пък са се завърнали оттам, но с друг полет. Те са от Хасково. И четиримата са установени със заразата.  В момента са на домашно лечение.





Случаят бе коментиран и от премиера Бойко Борисов в неделя по време на съвместен брифинг на кабинета и оперативния щаб. Борисов бе категоричен, че нито един българин няма да бъде върнат на границата, но нашенците трябва да са съвестни и да съобщават на властите, когато подозират, че са болни.

“Тези две жени, дето са знаели, че са болни още от Нидерландия и са се върнали в Хасково и чак тогава са казали на лекаря, това вече е престъпление!, заяви министър-председателят. Той бе категоричен, че нашенците се връщат в родината си, защото тук „лекуваме добре“.

„Приказката, че българската здравна система не е добра – не е истина. Защо идват да се лекуват у нас? В чужбина чакаш с месеци за преглед, а у нас като кихнеш, и идва лекар да те прегледа“, заяви още Борисов.

Двете жени, който той коментира, се завърнаха на 1 май с полет от Нидерландия. Те са били с положителни тестове за COVID-19 още там. В момента са в къща в с. Брягово, отделени от семействата си. Предстои утре от РЗИ-Хасково да ги тестват. Националният епидемиолог д-р Ангел Кунчев допълни, че пробите и на семейството от с. Воден, което също се върна болно от Нидерландия, са положителни. Те се лекуват в болница в София, където бяха приети след положителен бърз тест още на летището. Сигнала за тях подаде личният лекар на селото, който разбрал от майката на мъжа.

4 огнища във Видин, 133-ма са заразените

4 огнища на COVID-19 има в област Видин. В две различни институции има заразени с коронавирус, като има болни деца и възрастни хора, предаде Нова телевизия.

Огнище има в село Гара Орешец, в старческия дом в гр. Кула, област Видин, в дома за деца със специални потребности и в болницата в град Видин, където има 38 заразени с коронавирус.

Една от служителките в дома за деца с умствена изостаналост обясни, че в момента се справят, имат уверение за помощ и подкрепа от всички институции, както и от социалното министерство.





Децата и младежите в центъра са добре, болните са отделени от здравите, каза още тя. Персоналът също е разделен, една част от него се грижи за болните, а другата част за здравите. Засега няма хора с температура, каза още служителката в дома за деца.

Болницата във Видин има нужда от персонал, но до момента никой не е изявил желание да помогне там, каза зам.-кметът Борислава Борисова.

По информация на областния оперативен щаб заразените са 133 човека, 40 от тях са медицински служители, двама са излекуваните медици, каза още Борисова. Заразените деца пък са контактни на една от гледачките в Центъра за настаняване от семеен тип за деца "Зора". Очакваме и тестването на още два центъра за деца, за които се грижи фондация. Хората от Видин са притеснени от създалата се ситуация, каза още зам.-кметът.

24 са положителните проби в село Гара Орешец, в момента двама болни оттам  се нуждаят да бъдат изведени от дома поради влошено здраве, каза Борисова.

Повторните проби в Симитли – отрицателни

Отрицателни са всички около 80 резултата и от вторите тестове в община Симитли, които бяха направени в четвъртък.

Няма носители на вируса COVID-19 сред 80-те тестувани полицаи, служители в дирекцията „Социално подпомагане“, здравни работници и други. Здравният им статус бе проверен по инициатива на община Симитли по най-сигурния метод – PCR-тест.





Общината полага особена грижа за осигуряване на необходимото за защита от коронавирус на населението и активно работещите на обичайното си работно място и ще продължи с осигуряването на тестове за всички жители, които се чувстват застрашени и изпитват нужда да се тестват.

Припомняме, че преди седмица бяха тествани 200 от активно работещите в администрацията в община Симитли, като всичките проби бяха отрицателни. Осигуряването на защитни и предпазни средства при необходимост за населението в община Симитли продължава, за което координация води общинският щаб.

Оттам отново изразяват признателност към дисциплината на масовото население и отново призовават за социална отговорност.


Какво четем:

🔴 Доц. Мангъров доволен: Вървим към нормалност

🔴 Швеция оставя възрастните хора да умрат от COVID-19

🔴 Да наричаш 60, 70 и 80-годишните хора "сухи съчки" е нацизъм

Източник: Монитор



Коментари



горе