Билката глухарче и нейните лечебни свойства
Една от най-разпространените у нас билки е симпатичното глухарче. Любимото растение от нашето детство е силен антиоксидант, който спомага лечението на различни заболявания. Всички негови част – цветове, листа, стебло и корен притежават лечебни свойства. Ето и няколко примера за употребата му в домашни условия.
Чай от глухарче
Чаят от цветовете нашето любимо глухарче има широко поле на употреба. Билката е отличен диуретик. 10 грама сушени цветове се завират за 15 минути. От тази отвара се пие по 1 супена лъжица 2-4 пъти дневно, което спомага намаляване кръвното налягане при хипертоници. Антибактериалните съставки на тази билка я правят изключително полезна и в борбата с екземите от типа на атопичния дерматит. Там пропорцията е една чаена лъжица цветове към една чаша вода. Оставете глухарчетата за 15 минути във врящата вода, след което изчакайте още 5 водата да изстине. Може да добавите малко мед за вкус, защото тази билка е горчива. Чай или запарка от стеблата на растението се използват и за отслабване, подобно на зеления чай. Като е препоръчително да се пие сутрин по 120 мл около 30 минути преди закуска.
Салата от глухарчета
Салатата от билката глухарче има широк спектър от болести, чието лечение може да повлияе. Най-вече есенните листа, поради високо съдържание на желязо в билката през този период са подходящи за диабет, артеросклероза и анемия. Рецептата е проста – накисваме листата от билката в подсолена вода за около час, за да се премахне горчивият им вкус, след което ги нарязваме. Добавяме лук, зехтин и маслини. Важно е да подчертаем, че глухарчето повлиява работата на черния дроб, жлъчката и увеличава производството на урина.По този начин спомага лечението на инфекции на пикочните пътища. Също така спомага работата на бъбреците и отделянето на вода и соли и от организма, с което спомага изчистването на токсините. Билката е богата и на фибри, което означава, че спомага храносмилането и перисталтиката. Диетите с високо съдържание на фибри намаляват риска от затлъстяване, метаболитен синдром и синдром на раздразнените черва.
Корен от глухарче като лекарство
Тази част от билката е една от най-споменаваните в проучванията на учените в
борбата с рака. Най-големи ползи от нея били доказани при болни от левкимия, бъбречни
тумори и такива в женската полова система. Също така се препоръчва при проблеми
с щитовидната жлеза и захарен диабет. В състава му има много калции и магнезии,
които носят облекчение е на проблеми със ставите. Още от древността се използва
за нормализиране на смущения в нервната система и борбата с тревожността. При
жени коренът от глухарче се използва при хормонални смущения и менструални проблеми.
При мъжете влиянието му е върху
Глухарчето само по себе си е комбинация от витамините А,В, С и К, което го прави много мощен имуностимулатор и диуретик.
Витамин А е изключително полезен за очите като спомага грижата за тях. Витамин В влияе на настроението и здравия сън, а витамин К има участие в костната минерализация и кръвосъсирването. Всички части от него могат да се изсушат и да се използват ежедневно, а от цветовете му може да се направят мед и вино.
Какво четем:
🔴 Партизани и комунисти, доскорошни селяни, станаха "кореняци", превърнаха София в свое притежание🔴 Бъзак - лечебни свойства и състав
🔴 Къде трябва да поставим иконите у дома, за да ни пазят и да носят късмет
Източник: spisanie