България първа в света удря коронавируса с техника чудо



България може да се похвали като първата страна в света, в която лекарите ще следят с техническо чудо показателите на заразените от COVID-19 по домовете им!. Това сподели пред БНР доцент Георги Попов, директор на Катедрата по инфекциозни болести във Военномедицинската академия в София и член на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса!

 При влошаване на показателите медиците ще могат да реагират в кратки срокове и пациентът ще  бъде приет за болнично лечение навреме. Какво представлява тази уникална система и как е реализирано партньорството между ВМА и "Алтерко Роботикс", полковникът разказа в предаването "Нашият ден".





"Всички наши пациенти, след като излязат резултатите за корона вируса по методиката на PCR, се оценяват в лека, среднотежка  тежка клинична форма. Среднотежките и тежки клинични форми се приемат на болнично лечение и тях ще ги наблюдаваме в условията на мониториране в болницата.

Но остана проблемът за леките клинични форми. За тях се налага едно активно наблюдение в домашни условия. Това осъществявахме дълго време само с телефонни интервюта и разчитахме на информацията от самите болни, която често е неточна – свръхпреувеличена или недооценена. И нашите партньори от SAT Health, които наблюдават нашата болница, вкл. и с психолог, ни предложиха да направим тази обективизация на състоянието на болните и доведохме този иновативен пулсокситометър, който ни позволява да следим три витални показателя – сатурацията на кислород в кръвта, пулса и температурата на болния. Тази информация се предава на мобилния телефон и от там на болницата, където ние следим тези показатели. 

На 10-12% от болните в домашни условия се налага хоспитализация.





"Имаме 50 бройки на този етап от този иновативен оксиметър за наблюдение на виталните параметри. Това ще ни позволи да следим много пациенти едновременно."

"Работим и по други партньорства – за изследване на генетичната предиспозиция на българските граждани към новия коронавирус. Работим също и за изследване на колективния имунитет при коронавирусна инфекция – механизми, продължителност, кръстосана реактивност – което ще ни даде възможност да отговорим на много въпроси за дългосрочните поражения от коронавирусната инфекция", каза светилото. 

"В процес сме на използване на някои нови медикаменти, вкл. и стволови клетки, като клинични проучвания за лечението на тези болни. Отворени сме към всякакви иновации и работим активно в тази нации."





"Вървим стабилно към намаление на броя на заразените с новия коронавирус. Но тази тенденция ще продължи с една "дълга опашка", обясни доц. Попов и допълни, че още има активни огнища – така че вниманието не трябва да се притъпява."

Доц. д-р Попов подчерта, че спокойствието, позитивизмът и доброто настроение са много важни за добър имунитет.


Какво четем:

🔴 Битият от 15 роми в Рогош: Беззаконието трябва да се спре!

🔴 На всеки 40 години България започва от нулата

🔴 Българинът на власт е нагъл, а в опозиция - обидена дева

Източник: Марица



Коментари



горе