Тимуровска команда снове из Родопите
За пръв път в живота си сякох дърва, няма да го забравя, казва студентът по икономика от Турция Ахмет Тасдемир. Чужденецът кове незабравимите си спомени като един от 12-те внуци под наем в Родопите. Това са шестима младежи от Бурса и още толкова от България, които сноват по села и махали в Маданско, за да помагат на възрастни и самотни хора. Те ще вършат добрини два месеца по проект на сдружение „Деца със специални потребности“, който се реализира с подкрепата на Община Мадан.
„Внуци под наем“ всъщност е безвъзмездна доброволческа служба. Момичетата и момчетата посещават селата и със съдействието на кметските наместници изпълняват всякакви задачи, свързани с грижа за възрастни хора. Чистят дворове и градини, доставят и готвят храна, копаят и събират реколтата. Ако се налага, търсят медицинско обслужване за възрастните хора и им доставят лекарства. Вече имат и впечатления от новите дейности, които им се е налага да вършат.
„След определена възраст хората започват да се държат като деца, стават чувствителни и любопитни и това ни сближава“, казва Ахмет. Побелелите дядовци и баби са им мили, тъй като младите чуват от тях повече тъжни изповеди, макар че има и зевзеци.
"Една баба ни се оплака, че децата <210> работят в чужбина и не ги е виждала от много време. Затова се разплака от радост, когато отидохме да <210> помогнем. Тъжно е, че възрастните тук често са самотни, ежедневието им е монотонно. Ние като млади хора можем да направим ежедневието им по-приятно и вълнуващо", казва Ахмет.
„Според мен бабите и дядовците навсякъде по света са готови да направят всичко за внуците, дори и за тези под наем. Те винаги ни чакат с широко отворени врати. Всеки ден ни посрещат с усмивка и ни изпращат с лакомства. С радост ни разказват за времето, когато са били млади, за техните внуци и роднини“, споделя и Сузана Георгиева.
Една от бабите не можела да повярва, че получава помощ и грижа от напълно непознати хора. Първо помислила, че сънува, после се разплакала от радост и благодарност. Сузана членува в "Деца със специални потребности" и за разлика от Ахмет е участвала в много проекти на организацията. Тя е на 22 години и е студентка в УНСС, специалност „Маркетинг“, мечтае в бъдеще да има собствен бизнес. „В Родопите хората са с големи сърца и винаги са готови да помогнат на човек в нужда. Чрез този проект успях да разбера на практика българската поговорка "Сговорна дружина планина повдига", казва тя. А вече е усвоила и ново умение - за пръв път прави оцет от ябълки.
Младите са създали клуб за виртуално общуване „На мегдана“, за да съдействат на възрастните да общуват със свои близки и приятели в социалните мрежи. Организират и онлайн вечеринки за повдигане на духа.
"Най-важното обаче е, че се отнасят с възрастните хора така, както биха направили истинските внуци със своите баба и дядо", казва кметът на Мадан Фахри Молайсенов.
„В благородните инициативи в полза на обществото човек винаги изхожда от личното и ако има душа и сърце, преминава в общото. Така се случи и с мен. В трудните времена, в които живеем, станахме свидетели на събития, които почти не сме допускали. Най-уязвими са възрастните, които живеят в бедност и самота, ала се засилва и младежката безработица", заявява ръководителката на проекта Емилия Георгиева, председател на УС на СНЦ "Деца със специални потребности" - Мадан. Затова смята целта на проекта за особено актуална, тъй като се полага грижа за възрастните чрез доброволчество на безработни младежи като възможност да изградят трудови навици и да развиват социални умения.
Какво четем:
🔴 Проф. Никола Алтънков: Ако в България имахме човек като Тръмп, щях да умра за него🔴 Езотерикът Валери Цветков: Класическата магия ни мори за 21 дни!
🔴 Не знаеш с какво се захващаш, казал на дъщеря си Румен Овчаров, когато тя влиза в червения елит
Източник: Марица