Привидно сте здрави, но ето какво трябва да ви накара да търсите помощ за СОVID и лекар
Това, което наблюдаваме, е експоненциално увеличение на заразените, което ще постави под напрежение всички системи. За това предупреди пулмологът д-р Александър Симидчиев.
Както и доц. Шиваров (виж по-долу), Симидчиев посочи, че няма една причина за увеличаващия се брой починали по-млади хора. Заболяват и хора с генетични особености, поясни той – щом имаш 4000 на ден, шансът да бъдат засегнати такива хора е много по-голям. Нидерландия почна с по-строгите мерки срещу коронавируса
Симидчиев беше категоричен – трябва да ограничим разпространението на пожара, става само с ограничителни мерки. „Когато имате макар и минимални оплаквания – запушен нос, драскане на гърлото, леко повишена температура, вероятността да имате коронавирус е голяма – стойте си вкъщи”, призова той. И уточни – когато имаш по-сериозни симптоми, като по-сериозно сърцебиене, недай си Боже, задух, трябва да търсиш „Спешна помощ”. Най-застрашените Около 10% от тежко протичащите случаи имат генни мутации и при тях рискът да загинат от COVID-19 е по-голям. Това заяви пред БНТ д-р Велизар Шиваров, който се позова на нови изследвания.
По думите му, става въпрос за неоткрити имунодефицити, „най-вече при здрави, прави мъже” – там може да има проблеми. Затова и лекарят препоръчва прилагане на витамин D, като е най-добре да се следи лабораторно нивото, но той изрази съмнение, че сега точно трябва да се тича по лаборатории и да се следи нещо, което може да помогне, но може и да не успее.
Така или иначе се върви към ново затваряне – въпросът е кога и как.
Смятам, че още през април стана ясно, че овладяването на епидемията ще върви така – с периодично отпускане и затягане на мерките. Д-р Шиваров определи пред БНТ идеята за стаден имунитет като „евгеника” и подчерта, че не е задължително вирусът да мине през по-голяма част от населението, а може да мине по няколко пъти през определени слоеве на обществото.
Той каза и, че специално за лечението с моноклоналните антитела нещата не са толкова еднозначни – засега мнението е, че те помагат в по-ранна фаза на лечение. Междувременно Нова телевизия излезе с няколко репортажа – от Пловдив, от Варна, в които бяха дадени примери за недобра организация при приема на болни, за чакаща линейка с пациент на 81 години, който е починал и за призив от болница „Св. Мина” в Пловдив.
„Почти не сме връщали пациенти – само ако приемащият лекар прецезира състоянието
и го приеме за задоволително”, каза управителят на лечебното заведение. И каза,
че е дал личният си телефон на „Спешна помощ”, за да го предупреждава за върнати
пациенти. Управителят вече дава и дежурства в болницата. Колкото до 81-годишния
пациент, според първоначалните данни той е бил 10 дни с недохранване, докато е
боледувал.
Какво четем:
🔴 Зловещо! Атина заприлича на мъртъв град в карантината / СНИМКИ🔴 Скандалът се разгаря! Нора Недкова показа шокиращ чат с Карбовски: Жалък си!
🔴 Шоуто на Рачков – пълна скука! Актьорът повтаря стари смешки и вицове от Фейсбук
Източник: За Жената