Скандалът "Занзибар"
За чартър правят PCR, както и на пътниците с редовни линии
Организираните пътувания са официално забранени, но почивки за Танзания има
Продават самолетния билет отделно
Истински скандал се разрази заради чартърните полети до Занзибар, които са сред малкото възможности за ваканция предвид световната пандемия. Според част от представителите на туристическия бизнес е абсолютно нечестно и незаконно едни компании да продават и осъществяват ваканции до танзанийския остров, докато всички останали се подчиняват на заповедта на здравния министър Костадин Ангелов, според която организираните пътувания са забранени.
Николай Данаилов от Сдружение “Туризъм” дори е подал поредица от сигнали за нарушение до РЗИ, Столичната община и Министерство на туризма.
“Всички искаме да работим. В момента е въпрос на оцеляване за туроператорите и въпреки че аз съм отменил всички свои продукти за февруари и март, разбирам колегите, които предлагат чартъри”. Това заяви Емил Абазов, съсобственик за дъщерна фирма в България на голям международен туроператор. Чартърните полети се планират дълго време преди осъществяването и няма как да бъдат прекратени без фирмата да търпи сериозни загуби, а рестрикциите в момента постоянно се променят, често в последния момент, разясниха други представители на туристическия сектор.
Няма никаква разлика дали пътуването се осъществява с чартър или редовна линия, тъй като туристите и в двата случая правят PCR тест преди излитане и преди прибиране, обясниха за “Труд” експерти от бранша. Неслучайно след осъществените полети за Коледа и Нова година до Занзибар, Малдиви, Египет и Тунис нямаше ръст в броя на заразените, подчертаха представители на агенции, пожелали да останат анонимни.
Според други туроператори при организиране на чартърите няма нарушение на заповедта на здравния министър. Компаниите продават самолетен билет, а туристът впоследствие си купува пакет за ваканция. Така че фирмите реално не предлагат организирано пътуване - с минимум две туристически услуги в пакет, а самолетни билети в нает от тях полет. После туристите си избират ваканция според вкуса и се настаняват в 20 или 30 различни хотела, а не като група.
Позиция
Туроператорите, които организират и вдигнат чартъри, трябва да бъдат оставени да работят, тъй като става въпрос за оцеляване на бизнеса и това е в интерес както на икономиката, така и на самите клиенти, коментираха представители на бранша. Туристите плащат по-евтино за седалка при чартър в сравнение с билет за редовен полет, не сменят самолети, а летят директно и рискът да се заразят на летището се минимизира. Но компаниите, които успяват да работят не трябва да бъдат подпомагани от държавата с финансова помощ, за да има равнопоставеност в сектора, коментират туроператори. Трябва да се помисли за продажба на PCR тестове на себестойност или дори безплатно на летището, за да бъдат тествани всички пристигащи, вместо да се забраняват ваканции, заяви туроператорът Емил Абазов.
Какво четем:
🔴 Трагедия над Банско с двама скиори, има жертва🔴 НОИ с нова информация за пенсиите
🔴 Търсят новите Васил и Жоро Илиеви
Източник: Труд