Родители в писмо до МОН: Децата - навън, даже и в студ!
Родители на деца от предучилищна възраст, обединени в група „За качествена и иновативна образователна система“, настояват за специален регламент за извеждане на децата навън, дори при ниски температури и лошо време. Такива обстоятелства не са пречка в сочени за пример образователни системи в чужбина. В детските градини в Германия всяко хлапе има гумени ботуши и дъждобран за игра при мокро време.
А в Норвегия даже има практика обедният сън да е на открито, даже в сняг
Без да стигат до такива крайности, авторите на прошението у нас отправят и свои предложения какви да са правилата за прекарване повече време навън на нашите хлапета. Изложили са ги в писмо до министъра на образованието Красимир Вълчев, министрите на здравеопазването и социалната политика и Държавната агенция за закрила на детето.
В обръщението се изтъква, че от играта на мобилни устройства, онлайн образователни дейности, гледането на телевизия задържат все повече малчуганите пред екраните и на закрито.
Многобройни проучвания подчертават отрицателното въздействие, което това оказва върху тяхното здраве и развитие.
Авторите настояват за всички групи в яслите и детските градини да е задължително извеждането навън ежедневно за поне 1 час. Настояването е това да става независимо от времето и температурите, освен при мъгла, силен и проливен дъжд, гръмотевични бури и градушка, силно замърсен въздух над 50 микрограма/м3, силен вятър или прекомерно ниски или високи температури: под -15 или над 35 градуса, като стойностите могат да претърпят промени по предложение на експертите. Докато децата са навън, стаите може да се проветряват, като така ще се проветряват по-често за по-дълго време.
В писмото се настоява и да се актуализират нормите за закаляване в детската градина от назначените медицински специалисти. Отправя се искане и да се определи схема за системно, ежедневно извеждане на децата при всеки сезон според актуализираната система за детско закаляване.
Родителите подчертават, че в никакъв случай не очакват изготвянето на регламент и въвеждането му незабавно, отчитайки, че в момента вниманието е фокусирано върху противоепидемичните мерки, а персоналът е претоварен заради изискването да няма досег между групи и потоци. Призовават обаче да се търси решение в дългосрочен план.
Майките не са на едно мнение, персоналът не смогва
Авторите на писмото отчитат проблемите, които може да възникнат. Например някое дете да е неподходящо облечено и това да доведе до задържане на цялата група вътре. Предлаганото решение е още при запознаването с реда в учебното заведение да бъде поставено изискване към родителите да осигуряват в шкафчето шапки за зимни условия и за предпазване от слънце, ръкавици, гумени ботуши, непромокаеми панталони, грейка и дъждобран, 2 чифта чисти дрехи, шише за вода за многократна употреба.
Тези, които не желаят или не могат по някакви причини да излизат, да остават вътре в сборна група от различните възрасти с единия учител, а другите да са навън с друг педагог, предлагат родителите.
Те отчитат, че за да се изпълни желанието им, трябва да има подходящи площадки за игра, като състоянието им през зимата не е без значение. За целта трябва да са с гумирани и безопасни настилки там, където има катерушки, люлки, къщички. Проучване на родителите показало, че такава площадка струва около 10 000 лева. Те са категорични, че изграждането им е възможно при добра воля, с подкрепа от общините и държавния бюджет.
В момента често спирачка за извеждането навън при по-лоши атмосферни условия е по-скоро нуждата персоналът да помогне в преобуването и преобличането, особено на по-малките. Учителката и помощник-възпитателката не смогват. Възможни решения според инициаторите са: родителите да се ангажират с по-бързото приучаване за самостоятелност на малчуганите, да помага персонал от други групи, като излизането се организира стъпаловидно във времето.
Друга пречка пред свободната игра на открито са множеството занимания - педагогически ситуации, които са част от задължителния образователен процес, и допълнителните дейности, за които родителите плащат, като английски, танци и т.н. Родителите съветват те да бъдат ограничени до разумното, за да не лишават хлапетата от време на открито.
Огромен проблем, дори при добра воля за регламентиране на задължително извеждане навън, е липсата на единомислие сред родителите - дори в рамките на една група. Най-често именно съпротивата на майки, които се боят хлапетата да не се разболеят, спира педагозите. Авторите на писмото настояват експертите да се произнесат за границата на полезното, а семействата да проявят повече доверие към институциите, които обучават и възпитават.
7 ползи от играта на открито
Учене: Играта навън помага на децата да развият способности за учене. С образователни съоръжения на открито те се учат чрез игра, което е забавно и ефективно, защото минава през личния опит. Освен това ги насърчава да мислят, че ученето е непрекъснат процес, а не нещо, което се прави за определено време в класната стая.
Творчество: Далеч от ограниченията и затворената среда, въображението на децата се стимулира от предметите наоколо.
Здраве: Децата са по-активни на открито, което помага да изградят здрава костна и мускулна структура, изразходват допълнително енергия, не стоят в среда, в която най-лесно и бързо се разпространяват вирусите. На слънце, дори и през зимата, естествено абсорбират витамин D, липсата на който, ведно с недостига на калций, фосфор и движение, може да доведе до рахит. Рахитичните деца са предразположени и към други болести - туберкулоза на костите и белите дробове, анемия, късно развитие на речта. Продължителното пребиваване в едно и също помещение ги невротизира.
Социални умения: Външните пространства обикновено са по-малко пренаселени, това е по-малко смущаващо и помага на децата да бъдат по-социални, по-склонни да се присъединят към игри и дейности, да разговарят и да създават нови приятелства.
Благополучие: Свободата да играят на открито помага да се чувстват по-щастливи и по-спокойни.
Независимост: Голямо пространство за игра означава за детето, че често е далеч от пряк надзор от възрастни. Това помага да усеща и понася независимост, когато взаимодейства с други деца, но и да се учи да играе самичко.
Изследване: Оборудването за игра навън крие повече риск от играчките на закрито. Това обаче има предимства - детето се учи да прави оценка и да прокарва граница, а също да изследва, да предизвика себе си и да се справи с нещо ново.
Какво четем:
🔴 Сашо Кадиев бил много стиснат, черпил със стари бонбони🔴 Проф. Мутафчийски: Неприятно ми е да съм в ролята на лош вестител, но не мога да спестя факти / ВИДЕО
🔴 Занзибар е приказно място, има потенциал да стане новият Слънчев бряг / СНИМКИ
Източник: Марица