Как войникът Агоп Киркор Папазян спечели битката за освобождението на Неврокопския край
ПО ПОВОД ОБЕЩАНИЕ НА Г-Н МАСАРЛИЕВ ПУБЛИКУВАМЕ БЕЗ РЕДАКТОРСКА НАМЕСА:
Възможности и проблеми ,свързани с използване на водните ресурси в региона и на р.Места
Уважаеми избиратели,драга редакция и водещ г-н Стаменов,
темата за водите на р.Места,прадревната Нестос е от огромно значение за страната и устойчивото ,алтернативно развитие на областта и региона.Осъзнавайки сериозността на проблема се самозадължавам да напиша сериозна книга-монография за водния ни ресурс ,реката,напоителните практики и системи,пропуснатото и възможностите в тази важна дейност,за което вярвам ,ще ме подкрепите! По повод поетото обещание пред всички Вас,като независим кандидат за народен представител и син на народа ни български/не депутат, в този материал ще представя кратко своите притеснения,надежди и идеи за правилното ползване на жизнено важното водно,,злато‘‘ ,че и повече-водата,реката и хората !
Няма да Ви губя времето за разсъждения,които и децата знаят:че където има вода има живот!Тя,както казва Антоан Екзюпери,,Вода ,ти не си жизнено необходима за живота ,ти си самият Живот,най-голямото богатство във Вселената‘‘.Ще си позволя да допълня-и хората… Да си спомним – люлките на цивилизации в древността,Китай-създадените обширни напоителни системи покрай Синята и Жълтата река е увеличило плодородието на равнините и интензивно отглеждане на оризовата култура.Осигурило е изхранване на 400 млн. жители на Поднебесната империя.Двадесет века преди нашата ера басейнът на р.Инд е бил покрит с напоителни язовири ,величието на р. Ганг. Индия е горда ,че това е описано още на древния санскритски език.Ами опита и водния героизъм в Месопотамия и Персия.Държавничеството на Нунес и Семирамида/всеки е чул за висящите градини на Семирамида/,но тя изгражда мрежа от напоителни канали,използващи водите на реките Тигър и Ефрат. Цивилизациите в Междуречието.Месопотамия,Асирия,Вавилон. Нека спомена безбройните канали,диги,иригационни съоръжения,артезиански кладенци ,някои до 100м дълбочина в Древния Египет,великата река Нил.По –късно ,опита на арабите се пренася на нашия материк Европа,вероятно от маврите.Испания ,Италия,Франция са дали пример за този опит и до днес.
Всички са разбрали ,че напояването е фактор за благоденствие. И у нас беше така ,но днес някои обидно наричат ,,Напоителни системи“ – Наводнителни ,от което ме боли .И аз съм си вадил хляба в това дружество.Проблема е в държавата и нейната водна политика.Образно казано в България водата е оставена на самотек.Преливания,наводнения ,потопи,затлачени корита,съсипани защитни диги и неясна собственост,размита отговорност,деградирали и компрометирани съоръжения,липса не единна политика,орган на управление и…разруха!? Но,изведнъж управляващите се ,,събудиха‘‘ ,под формата на късен интерес и решиха , да се формира голям държавен ВиК холдинг,който да управлява водните ресурси и услуги в страната.Правителството чрез ,,раздавача“ на пари и над небесни надежди заяви ,че: ,,Имаме
850 млн.лв. за проект по плана за възстановяване,с които можем да рехабилитираме напоителните системи в страната или да ги доизградим“… Ще видим,който е жив!Познавайки системата,като роден оптимист, съм песимист ,с оглед управленския капацитет,но от сърце желая и мечтая да се случи.Драги избиратели ,по-същество-р.Места е сред най-значимите български водни артерии,но се ползва ограничено и само в горното си течение от водосбора.Съгласно ратифицирана спогодба е ,,харизана‘‘,хаирсъзки и бадева на съседите.Спогодбата за ползване на водите на река Места в крайния участък на р.места е подписана между правителствата на България и Гърция на 22.12.1995г.,ратифицирана със закон ,приет от 37-то НС, на 28 март 1996г.,приет повторно на 25 април 1996,в сила от 19 септември същата година за период на ползване 35 години,за 29%от средния многогодишен отток -1 млрд.500млн.куб.м.А по данни на Обществен комитет за защита на реките и планините в Благоевградско и Кюстендилско в протест/предложение за ревизиране на Спогодбата до НС, е заявено,че оттока е приблизително и не повече от 600,700млн.куб.м за 1/3 от десетгодишен период.Поклон от мен за сезирането на НС. Коментират се подмяна на данни,проекти за водоснабдителния комплекс,,Рила‘‘ и хидротехническия комплекс,,Места‘‘ .
Отделно-чл.1 на Спогодбата казва ,че тази величина за оттока ще бъде актуализирана от комисия по водното стопанство,съгласно чл.5 на същата, в срок от 3 години от влизането и в сила.И…ще следват реални актуализации на всеки 7 години …Иначе комисията е постоянно действаща…Водата е стратегически ресурс,2031 година изтича срока на спогодбата ,дано не се,,успи”нашата дипломация тогава.Благодарение на водите на р.Места в съседна Гърция бе построен най-големият и значим язовир Тисаврос,с цел напояване и централи за производство на електричество-3 турбини по 128 МW генерирани мощности.
А ние ползваме малка част от водите.Инвестирали сме в залесяване,поддръжка на води и съоръжение ,но тя изтича.Пренебрегнати са проекти за доизграждане на напоителни системи и съоръжения в долното течение на реката.Такъв е и за НП Слащен-Годешево, частично започнат като тръбопровод,който би осигурил земеделие и препитание на няколко села, построяването на малки язовири и качването на остатъчните водни маси чрез деривации към язовир Доспат,каскадите Въча и Към Белмекен –Сестримо и до Тракия би дало тласък за модерно земеделие , напояване и производство на електричество. По поречието има и минерални извори, голям дебит,без да се използват.
Това води до съпътстващи бизнеси и алтернативна заетост по направление водата,напорните съоръжения и т.н. Налагат се въпросите-ще продължим ли да прахосваме или безцелно да хабим ресурса си,какво върши уж,постоянната комисия след ратификацията,ще променим ли спогодбата по посока защита на националния и регионален интерес или българската държава ще продължи да бездейстава… Да се вземем в ръце и начертаем пътя.Представям ви част от схеми и картен материал за яснота ,които характеризират думите ми и водят до изводи ,дано-решения,за които ще се боря.Трябват промени в законодателството за земята,за сдруженията за напояване,енергетиката ,държавните помощи ,гаранционни фондове и по облекчен режим до средствата по евромерките .Заедно с отговорност ,взаимни идеи и последователност можем да постигнем много.За хората ,регионите и България!
============================Приложения:Карти,схеми,спогодба,протоколи,скици,обяснителни бележки за състоянието на съществуващи -компрометирани съоръжения,изследвания и др. -25 страници.
24.03.2021г. Пламен Владимиров Масарлиев
Какво четем:
🔴 Аргументи: Защо гласувах за "Има такъв народ"🔴 ГЕРБ свика национално събрание, променя устава си!
🔴 Хаджигенов за скандала в "Изправи се! Мутри вън!": Госпожите Мая и Таня пак не са разбрали
Източник: toppresa